Kursy oraz podręczniki z frazeologii w językach francuskim, hiszpańskim i włoskim

04.03.2021 - 09:36 aktualizacja 08.03.2021 - 09:23
Redakcja: OO

W ramach projektu pt. „Kursy e-learningowe z frazeodydaktyki w językach francuskim, hiszpańskim i włoskim”, kierowanego przez dr hab. Monikę Sułkowską, prof. UŚ z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, opracowano kursy online z frazeologii w językach francuskim, hiszpańskim i włoskim, które są dostępne na platformie edukacyjnej Navoica.pl. Projekt finanowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Kursy e-learningowe z frazeologii są przeznaczone dla osób uczących się języków obcych na poziomie min. B. Szkolenie frazeodydaktyczne jest podzielone na mniejsze jednostki lekcyjne, które pozwalają sukcesywnie rozwijać kompetencje frazeologiczne w wybranym języku. Każda jednostka kursu zawiera potrzebny materiał językowy, przykłady użycia związków frazeologicznych oraz róznorodne ćwiczenia praktyczne. Ponadto użytkownik szkoleń znajdzie w nich również wiele ciekawostek o frazeologii, które podane są w prosty i przystępny sposób. Edukacja na platformie wspomagana jest elementami wizualnymi i dźwiękowymi, co ułatwia przyswajanie podanych treści. Kursy na platformie są bezpłatne i mają otwarty dostęp.

Druga edycja kursów frazeodydaktycznych trwa od 1 marca do 30 czerwca 2021 roku. Zapisy na platformie są otwarte od 1 marca do 15 czerwca 2021 roku.

Ponadto w księgarni Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego dostępne są podręczniki z frazeologii w językach francuskim, hiszpańskim i włoskim, które zostały opracowane pod redakcją naukową dr hab. Moniki Sułkowskiej, prof. UŚ i ukazały się drukiem w 2019 roku.

Podręczniki są pomocne w nabywaniu i doskonaleniu kompetencji frazeologicznych w językach obcych. Ich przejrzysta kompozycja złożona z tematycznych rozdziałów oraz dołączonego klucza z poprawnymi rozwiązaniami pozwala na samodzielną pracę uczącego się. Oprócz tego książki mogą być też z powodzeniem używane przez nauczycieli na zajęciach dydaktycznych. Możliwe jest ich sukcesywne albo wybiórcze wykorzystanie. Użytkownik w każdym rozdziale podręcznika znajdzie glosariusz zbudowany z powiązanych tematycznie związków frazeologicznych wraz z objaśnieniem znaczenia, a także reprezentatywne przykłady ich użycia oraz różnorodny zestaw ćwiczeń, który ułatwia zapamiętanie poznanych struktur, jak również ich późniejsze, samodzielne wykorzystanie we własnej komunikacji językowej.

Informacje na temat proponowanych kursów frazeodydaktycznych oraz podręczników z frazeologii dostępne są na stronie: www.kursyfrazeo.us.edu.pl.