List rektora do wspólnoty akademickiej

26.10.2020 - 10:21 aktualizacja 18.03.2022 - 09:01
Redakcja: MJ
Tagi: komunikaty

Drodzy Pracownicy, Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego.

Krótko trwała nadzieja, że uda nam się na dłużej bezpiecznie uchylić drzwi uniwersytetu dla rzeczywistej w nim obecności przynajmniej części nauczycieli i studentów. Kolejna fala zaostrzającej się epidemii zmusza do powrotu przed ekrany komputerów wszystkich, którzy mogą w ten sposób pracować, a pozostałych do zachowania szczególnego bezpieczeństwa w kontaktach w pracy oraz w drodze między uczelnią a domem.

Powiększa się także liczba członków naszej wspólnoty z potwierdzonym zakażeniem wirusem Covid-19 oraz tych, którzy zmuszeni są do kwarantanny z racji kontaktu z osobami zakażonymi. Do Was i do Waszych rodzin kieruję szczególnie serdeczne pozdrowienia i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz szczęśliwego końca kwarantanny. Sam, będąc w kontakcie z osobami zakażonymi, poddałem się testowi, który wykazał wynik „NIEREAKTYWNY (UJEMNY)”. Gdyby potrzebowali Państwo pomocy w związku z przymusowym odosobnieniem, proszę o kontakt z przełożonymi lub z biurem rektora, abyśmy mogli udzielić potrzebnego wsparcia.

Szczególnie ważne jest i będzie w nadchodzącym czasie zapobieganie zamieraniu kontaktów między nami, czy to na skutek problemów technicznych, czy po prostu przez brak relacji innych, niż zdalne. Dotyczy to wszystkich członków naszej wspólnoty. Sprawdzajmy i potwierdzajmy swoje wzajemne istnienie, komunikując się ze sobą intensywniej, niż dotąd.

Na przekór koniecznemu dystansowi uruchomimy niebawem Centrum Premier Naukowych UŚ, w ramach którego będziemy systematycznie prezentować nowe dokonania naukowe naszych pracowników, doktorantów i studentów. Poprzez transmitowane spotkania z naukowcami oraz przygotowane materiały będziemy informować siebie nawzajem oraz świat zewnętrzny o naszej trwającej aktywności naukowej, a przy tej okazji być razem.

Z głębokim poruszeniem przyjąłem wydarzenia związane z ostatnim orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. Dostrzegam w nich zatrważające skutki polityki, która instrumentalizuje ludzkie dramaty i wynikające z nich dylematy etyczne. Wyrażam solidarność i wsparcie dla kobiet studiujących i pracujących w Uniwersytecie Śląskim – członkiń naszej wspólnoty – które czują się zagrożone lub dotknięte wyrokiem Trybunału. Idea uniwersytetu przejawia się m.in. w przekonaniu, że wiedza potęguje świadomość etyczną, a człowiek dobrze wykształcony i wolny jest bardziej skłonny do czynienia dobra, niż zniewolony lękiem przed surową karą.

Wobec narastającego konfliktu społecznego uniwersytet musi być wzorem dla debaty publicznej; miejscem, gdzie najtrudniejsze problemy poddaje się namysłowi i rozstrzygnięciu w dialogu ekspertów. Wbrew narzucającemu się poczuciu bezradności, które owocuje często apatią lub gniewem, pamiętajmy, że jako wspólnota akademicka posiadamy szczególne środki, aby rozumieć i prawdziwie wyjaśniać rzeczywistość, a dzięki nauce i kształceniu także działać dla dobra własnego i współobywateli.

Bądźcie zdrowi!

Ryszard Koziołek

"Prof.
Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach / fot. Julia Agnieszka Szymala, Centrum Komunikacji Medialnej UŚ