Nagroda Prezesa Rady Ministrów dla dr A. Milewskiej-Hendel

19.10.2020 - 13:39 aktualizacja 19.10.2020 - 15:24
Redakcja: OO

Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o przyznaniu w bieżącym roku nagród za wyróżniające się rozprawy doktorskie, wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki oraz za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej i wdrożeniowej. Wśród wyróżnionych osób znalazła się dr Anna Milewska-Hendel, zgłoszona przez Uniwersytet Śląski w kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska.

Dysertacja pt. „Interakcja nanocząstka–roślina na przykładzie Hordeum vulgare L. i Arabidopsis thaliana” w dyscyplinie nauk biologicznych, przygotowana w trybie kształcenia doktorantów na studiach doktoranckich, została obroniona 17 września 2019 roku. Stopień doktora został nadany przez Radę Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (obecnie Wydział Nauk Przyrodniczych) 20 września 2019 roku.

Rozprawa doktorska dr Anny Milewskiej-Hendel, opisująca interakcje nanocząstek, wnosi cenny wkład w naukę. Stres abiotyczny jest związany z ciągłymi zmianami klimatu i pogorszeniem stanu środowiska spowodowanym działalnością człowieka, co ma ogromny wpływ na rozwój roślin i wydajność upraw. Z tego względu tak ważny staje się dyskurs naukowy poruszający tę tematykę, będący również przyczynkiem do dyskusji nad wdrożeniem nowych rozwiązań. Przeprowadzone badania wpisują się w powyższy trend, poszerzając stan wiedzy w tym obszarze. Osiągnięcia dr Anny Milewskiej-Hendel zostały wysoko ocenione przez komisję ds. przewodów doktorskich oraz recenzentów, którzy wnioskowali o wyróżnienie rozprawy, co uzyskało jednogłośne poparcie. W uzasadnieniu wyróżnienia recenzenci podkreślali, że zaprezentowane wyniki są niezwykle nowatorskie oraz mają znaczną wartość naukową w obszarze badań interakcji nanocząstek z roślinami.

dr Anna Milewska-Hendel
Dr Anna Milewska-Hendel z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego | fot. archiwum dr A. Milewskiej-Hendel