Nagroda specjalna dla Uniwersytetu Śląskiego w konkursie Innowator Śląska 2021

19.10.2021 - 16:39 aktualizacja 21.10.2021 - 11:50
Redakcja: MK
Tagi: patenty

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu Innowator Śląska, którego ideą jest promowanie i nagradzanie najbardziej innowacyjnych podmiotów z województwa śląskiego. Nagrodę specjalną Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej sp. z o.o. otrzymał Uniwersytet Śląski w Katowicach za opracowanie systemu do pozaustrojowego utleniania krwi, z autorską konstrukcją, materiałem i membraną.

Naukowcy pracujący w grupie badawczej TWAIN pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Swinarewa, prof. UŚ, we współpracy z naukowcami ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach opracowali cykl wynalazków, dzięki którym będzie można ratować ludzkie życie. Rozwiązania te zostały przygotowane z myślą o technice ECMO (ang. Extra Corporeal Membrane Oxygenation) polegającej na dostarczaniu tlenu i odprowadzaniu dwutlenku węgla powstałego w organizmie pacjenta, którego płuca przestały działać.

– Technika oksygenacji krwi wymaga zastosowania specjalnego urządzenia. Jest to metoda inwazyjna. Dotychczasowe rozwiązania miały pewne wady. Jednym z problemów były powstające skrzepy krwi, które czasem zatykały specjalne rurki umożliwiające wymianę gazową, przez co cały system nie mógł działać wystarczająco długo – wyjaśnia prof. Andrzej Swinarew.

W związku z tym naukowcy zaprojektowali na nowo elementy dla urządzenia stosowanego w metodzie ECMO, aby jego działanie było bezpieczniejsze dla pacjenta.

– Musimy pamiętać o tym, że ECMO stosowane jest wtedy, gdy zawiodą inne sposoby ratowania życia pacjenta z niewydolnością płuc. Dzięki naszym wynalazkom nie tylko będziemy mogli zapobiec powstawaniu skrzepów krwi w kanulach, lecz również zmniejszymy stres oksydacyjny dzięki możliwości podania niższego stężenia tlenu – komentuje dr Ewa Trejnowska ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, współautorka wynalazków.

Z kolei pulmonolog dr Szymon Skoczyński dodaje, że nowe rozwiązania zastosowane w projekcie mogą poprawić wyniki leczenia pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. – Możemy spodziewać się poprawy wyników nie tylko w ostrej fazie choroby, lecz również w terapii powikłań – podkreśla lekarz.

W skład interdyscyplinarnego zespołu pracującego nad rozwiązaniem wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ, mgr Jadwiga Gabor, dr Hubert Okła, mgr inż. Mateusz Przybyła, dr Barbara Szpikowska-Sroka, dr hab. Magdalena Popczyk, prof. UŚ, a także dr Ewa Trejnowska, dr Szymon Skoczyński, prof. dr hab. Grzegorz Brożek, dr Agnieszka Skoczyńska, prof. dr hab. Piotr Knapik, dr hab. Tomasz Darocha, lek med. Konrad Mendrala, prof. dr hab. Katarzyna Mizia-Stec ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr hab. Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Dwa inne wynalazki, których współautorem jest prof. Andrzej Swinarew, zostały nagrodzone także w poprzednich edycjach konkursu Innowator Śląska. W 2019 roku doceniono ustnik dwudrożny przeznaczony do pobierania fazy oddechowej wraz z materiałem tła, natomiast w 2020 roku nagrodzono urządzenie do selektywnego pobierania i przechowywania fazy gazowej.

Konkurs Innowator Śląska ma na celu wyróżnienie firm i instytucji badawczo-rozwojowych, które podejmują się nowatorskich zmian poprzez wprowadzanie najnowocześniejszych technologii, nowych produktów czy usług, które osiągają dzięki temu sukcesy biznesowe lub naukowe. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju w ramach projektu „Enterprise Europe Network”.

Pełna lista laureatów

Laureaci z nagrodą

Wyróżnienie odebrali: (od lewej) dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego oraz reprezentujący Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach: dr Ewa Trejnowska, współpracująca również ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu i dr Szymon Skoczyński | fot. archiwum A. Swinarewa