Patenty i prawa ochronne
Pracownicy, studenci i młodzi naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim przyczyniają się do rozwoju nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki poprzez swoją wiedzę, kreatywność i przedsiębiorczość. Są twórcami i współtwórcami ponad 600 przedmiotów własności przemysłowej: wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych. Dzięki nim Uniwersytet Śląski od wielu lat znajduje się w czołówce nietechnicznych uczelni w Polsce pod względem liczby zgłoszeń patentowych oraz udzielanych praw własności przemysłowej – głównie patentów na wynalazki.
Biuro Rzeczników Patentowych
Rzecznik patentowy wspiera wynalazczą działalność pracowników, studentów i młodych naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim od początku istnienia uczelni. Przez cały ten okres dbał – i nadal dba – o należytą ochronę własności przemysłowej Uniwersytetu Śląskiego. Do jego zadań należy m.in.: kwalifikowanie przedmiotów własności przemysłowej do ochrony, przygotowanie pełnej dokumentacji zgłoszeniowej do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w celu uzyskania ochrony (np. patentu na wynalazek) oraz utrzymywanie ochrony w mocy.
Zgłoszenia patentowe
Pierwszym krokiem w procedurze uzyskania ochrony prawnej dla danego przedmiotu własności przemysłowej jest kontakt z Biurem Rzeczników Patentowych UŚ. W ścisłej współpracy z pracownikiem naukowym rzecznik patentowy przygotowuje zgłoszenie do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
» kontakt z Biurem Rzeczników Patentowych
» informacje na temat procedury zgłoszenia
Czy wiesz, że…?
W Uniwersytecie Śląskim prężnie działa spółka celowa SPIN-US, zajmująca się wspieraniem działań w zakresie komercjalizacji wyników prac B+R w obszarze przemysłu i umożliwiająca naukowcom zakładanie własnych firm na podstawie know-how.
Powiązane treści:
- ostatni raport UPRP z komentarzem: „Patenty | UŚ na 1. miejscu wśród uniwersytetów bezprzymiotnikowych”