Naukowcy opracowali organiczny materiał bakteriostatyczny

06.03.2019 - 12:03 aktualizacja 27.01.2020 - 15:42
Redakcja: admin
Tagi: patent

Na co dzień korzystamy z wielu produktów, w przypadku których jedną z istotniejszych cech jest bakteriostatyczność. Szczoteczki do zębów, wnętrza kabin prysznicowych, słuchawki douszne, klawiatury, a nawet telefony komórkowe – to tylko kilka przykładów przedmiotów, na powierzchni których podczas użytkowania namnażają się bakterie. Produkty te wraz z upływem czasu pokrywają się bowiem różnymi zanieczyszczeniami w postaci łoju, resztek żywności czy kurzu, stającymi się doskonałą pożywką dla mikroorganizmów. Jednym z rozwiązań jest stosowanie powierzchni ochronnych zawierających dodatki w postaci nanocząstek. Zespół naukowców związanych z Uniwersytetem Śląskim i Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach opracował nowy organiczny materiał zapobiegający rozwojowi i rozmnażaniu się bakterii. Będzie można pokryć nim zarówno produkty medyczne, jak również przedmioty codziennego użytku, których właściwości bakteriostatyczne są pożądane. Wynalazek został objęty ochroną patentową.

Autorami wynalazku są naukowcy reprezentujący Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego: dr Andrzej Swinarew, mgr Tomasz Flak, mgr Marta Łężniak, mgr Jadwiga Gabor, dr Hubert Okła, mgr Klaudia Kubik, a także mgr Beata Rozwadowska związana ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Małgorzata Kłoskowicz | Sekcja Prasowa UŚ