Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nowy sposób otrzymywania kompozytu ceramiczno-polimerowego tytanianu bizmutu–poli(fluorku winylidenu)

26.08.2020 - 09:00 aktualizacja 09.04.2022 - 23:31
Redakcja: MK
Tagi: nauki fizyczne

Dr Ewa Ćwikiel opracowała nowy sposób otrzymywania kompozytu ceramiczno-polimerowego tytanianu bizmutu–poli(fluorku winylidenu) o wzorze Bi4Ti3O12–PVDF. Materiały tego typu mogą być stosowane do budowy wysokotemperaturowych przetworników piezoelektrycznych, kondensatorów czy szczególnie interesujących nieulotnych pamięci ferroelektrycznych FRAM, które służą stałemu przechowywaniu informacji nawet w momencie braku zasilania urządzenia, przy jednoczesnym zachowaniu szybkości ich przesyłu i niewielkim poborze energii elektrycznej. To z kolei sprawia, że pamięć FRAM sprawdzi się przede wszystkim w urządzeniach z wbudowaną komunikacją bezprzewodową.

Pamięć taka oparta jest na specjalnym nośniku, który może być wykonany właśnie z tytanianu bizmutu–poli(fluorku winylidenu). Ceramiczno-polimerowy kompozyt stanowi alternatywę dla najczęściej stosowanej obecnie ceramiki piezoelektrycznej i ferroelektrycznej typu PZT, zawierającej toksyczny ołów.

Znane dotychczas metody otrzymywania ceramicznego tytanianu bizmutu nie pozwalały jednak na uzyskanie materiału o satysfakcjonujących właściwościach piezoelektrycznych. Ten problem rozwiązuje nowy sposób opracowany przez dr Ewę Ćwikiel, polegający na mieszaniu ferroelektrycznego proszku tytanianu bizmutu Bi4Ti3O12 otrzymanego metodą zolowo-żelową ze spoiwem polimerowym w postaci proszku poli(fluorku winylidenu). Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Dron, aparat fotograficzny, dwa obiektywy i smartfon

return to top