Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Panel „Bright side of the Dark Universe” w ramach ESOF2022

08.07.2022 - 15:16 aktualizacja 18.04.2023 - 12:38
Redakcja: wc-a
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2022, którym jest Lejda, od 13 do 16 lipca 2022 roku w holenderskim mieście odbywać się będzie konferencja naukowa EuroScience Open Forum (ESOF) 2022. Jednocześnie w Katowicach – mieście przygotowującym się do przyjęcia tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 – 15 lipca 2022 roku zaplanowano konferencję towarzyszącą ESOF2022 Regional Site. Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na wydarzenie obowiązuje bezpłatna rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. W razie pytań można kontaktować się pod adresem: esof@us.edu.pl.

Jednym z paneli tematycznych jest wydarzenie poświęcone kosmologii. Spotkanie pt. „Jasna strona ciemnego wszechświata” („Bright Side of the Dark Universe”) odbędzie się 15 lipca 2022 roku w godzinach 15.4517:00 w sali balowej A+B w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Kosmologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki w ostatnich kilku dekadach. Wiedza na temat podstawowych praw rządzących wszechświatem stale się pogłębia, jednak wiele zagadnień nadal pozostaje nierozwiązanych. Według najlepszych modeli, jakimi dziś dysponujemy, żyjemy we wszechświecie zbudowanym w 95% z ciemnej materii oraz ciemnej energii, których natura pozostaje owiana tajemnicą. Czym one są? Jak powstały? Czy w oparciu o zaobserwowane przez nas zjawiska jesteśmy w stanie je zlokalizować? Dzięki nowo powstałym projektom obserwacyjnym, w ciągu najbliższych kilku lat spodziewamy się ogromnego wzrostu ilości dostępnych danych astronomicznych, które mogą pomóc nam w uzyskaniu odpowiedzi na niektóre z naszych pytań.

Podczas spotkania uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, dlaczego warto badać wszechświat, z jakich niewidocznych dla nas elementów się składa oraz w jaki sposób postęp w tej dziedzinie mogą zahamować konstelacje sztucznych satelitów.

W spotkaniu udział wezmą:

  • dr Agata Karska – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (prowadząca),
  • prof. dr hab. Agnieszka Pollo, prof. UJ – Uniwersytet Jagielloński, Narodowe Centrum Badań Jądrowych,
  • prof. Rien van de Weijgaert – Uniwersytet w Groningen, Holandia,
  • dr hab. Dorota Skowron – Uniwersytet Warszawski,
  • dr Przemysław Mróz – Uniwersytet Warszawski.

 

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie wydarzenia. Pełen program konferencji w Katowicach sprawdzić można na stronie ESOF2022. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Para z aparatem na statywie stoi i obserwuje nocne niebo. W tle rozświetlone miasto. Główny widok na rozgwieżdżone niebo

fot. Yuting Gao | Pexels

Grafika promująca wydarzenie w języku angielskim. W lewym górnym rogu tytuł wydarzenia. Po prawej lokalizacja wydarzenia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Ball Room A+B, godz. 15.45–17.00, 15 lipca 2022 roku. Po prawej logo ESOF 2022. W dolnym rzędzie zdjęcia czterech uczestników spotkania z afiliacją: Przemysław Mróz, Rien van de Weygaert, Dorota Skowron, Agata Karska, Agnieszka Pollo.
return to top