Patenty | UŚ na 1. miejscu wśród tzw. uniwersytetów bezprzymiotnikowych

27.09.2022 - 12:30 aktualizacja 09.02.2023 - 12:50
Redakcja: OO
Tagi: patent, patenty, rankingi

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej opublikował raport za 2021 rok, zawierający m.in. dane statystyczne dotyczące ochrony własności przemysłowej w Polsce.

Uniwersytet Śląski w Katowicach uplasował się na 12. miejscu z liczbą 42 patentów w rankingu wszystkich podmiotów, które otrzymały największą liczbę udzielonych patentów w 2021 roku. To najwyższe miejsce w historii UŚ w tym rankingu. W zestawieniu uniwersytetów nasza uczelnia zajęła 3. pozycję, a wśród uniwersytetów bezprzymiotnikowych bezapelacyjnie 1. miejsce.

Każdego roku nasi naukowcy zgłaszają do ochrony w kraju i za granicą wiele nowatorskich rozwiązań technicznych. Badacze związani z UŚ są twórcami i współtwórcami ponad 600 przedmiotów własności przemysłowej: wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych. W 2020 roku UŚ uzyskał 27 patentów na wynalazki udzielonych przez UPRP, w 2019 roku było ich 29, natomiast w 2018 roku – 35. Nasza uczelnia od wielu lat znajduje się w czołówce nietechnicznych uczelni w Polsce pod względem liczby zgłoszeń patentowych oraz udzielanych praw własności przemysłowej – głównie patentów na wynalazki.

W 2021 roku wśród opatentowanych rozwiązań, których autorami lub współautorami są naukowcy z UŚ, znalazły się takie wynalazki, jak:

Raport za 2021 rok dostępny jest na stronie UPRP. Natomiast na stronie us.edu.pl można znaleźć artykuły poświęcone patentom UŚ.

Na ciemnoniebieskim tle widoczna jest jasnoniebieska żarówka oraz ikony związane z nauką: wykres, atom, linijka, zegar, probówka, znaki matematyczne, mikroskop/On dark blue background visible light blue bulb and icons connected with science: chart, atom, ruler, clock, test tube, mathematical symbols, microscope