Powołanie komisji ds. równości i różnorodności

10.02.2023 - 10:01 aktualizacja 13.02.2023 - 08:59
Redakcja: OO

2 lutego 2023 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie komisji ds. równości i różnorodności, powołanej przez rektora Uniwersytetu Śląskiego 29 grudnia 2022 roku.

Komisja składa się z przedstawicielek i przedstawicieli: nauczycieli akademickich, pracowników wsparcia, studentów oraz doktorantów, uniwersyteckich zespołów interwencyjnych, a także związków zawodowych, koordynatorów ds. dostępności oraz osób zaangażowanych we wdrożenie w Uniwersytecie Śląskim Planu Równości Płci.

Zgodnie ze swoim statutem komisja jest ciałem monitorującym wdrażanie zasad równego traktowania i poszanowania różnorodności w Uniwersytecie Śląskim, w szczególności prowadzonej w tym względzie polityki, w tym Planu Równości Płci.

Do zadań komisji należeć będzie przede wszystkim: monitorowanie realizacji polityki równości, podnoszenie świadomości na temat zasad równości oraz upowszechnianie problematyki równości i różnorodności w badaniach i kształceniu, a także przygotowywanie rekomendacji i projektów działań, w tym inicjatyw legislacyjnych związanych z urzeczywistnianiem przyjętych zasad, opiniowanie zgłaszanych projektów działań, współpraca z podmiotami reagującymi na naruszenia równościowe oraz przygotowywanie raportów w zakresie monitorowania wdrażania polityki równości i różnorodności.

Pracami komisji kierować będzie jednocześnie dwoje współprzewodniczących: dr Magdalena Półtorak z Wydziału Prawa i Administracji oraz dr Adrian Robak, prof. UŚ ze Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego. Sekretarzem komisji został mgr Paweł Ziegler.

Osoba podpisująca dokumenty, zbliżenie na dłonie/Person signing documents, close-up of hands

Fot. unsplash.com