Powrót do mobilności | ks. prof. Damian Bednarski

14.05.2021 - 12:19 aktualizacja 21.01.2022 - 15:38
Redakcja: MK
Tagi: badania, Inicjatywa Doskonałości Badawczej, mobilność, research, Research Excellence Initiative

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”

ks. prof. Damian Bednarski | teolog

Cappuccino, cornetto i… sekrety Archiwum Watykańskiego

Prowadzone przeze mnie badania naukowe (relacje Polska–Watykan, dzieje duszpasterstwa emigracyjnego) wiążą się ściśle z wyjazdami zagranicznymi. Dzięki uczelnianemu projektowi „Mobilność kadry” jesienią 2018 roku mogłem owocnie spędzić trzy i pół miesiąca w Rzymie. Pod swoje „skrzydła” przygarnął mnie prowadzony przez jezuitów Papieski Uniwersytet Gregoriański, a dokładnie Wydział Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kultury.

Grupa ludzi przy stole

We wspólnocie międzynarodowej, w środku – ks. dr hab. Damian Bednarski, prof. UŚ | fot. archiwum prof. D. Bednarskiego

Niezwykle ciekawym doświadczeniem było dotarcie do Tajnego Archiwum Watykańskiego (obecnie Apostolskie Archiwum Watykańskie) oraz Archiwum Sekretariatu Stanu (Sekcja ds. Kontaktów z Państwami). Odkryłem wiele cennych dokumentów odzwierciedlających skomplikowane dzieje Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku w XX stuleciu oraz ciekawe historie dotyczące naszych rodaków żyjących na emigracji.

Udział w projekcie stworzył mi wyjątkowe możliwości rozwoju naukowego oraz poznania systemu działania placówki szczególnej i zarazem najbogatszej w źródła dla badaczy historii Kościoła. Z kolei konkretnym owocem nawiązania relacji z naukowcami z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego stało się zaproszenie mnie do udziału w prowadzonym przez tę uczelnię projekcie pt. „Storia della Chiesa in Europa Centro-Orientale”.

Na zdjęciu wejście do tajnego archiwum w Watykanie Kawa i rogalik w ogródku kawiarnianym w Rzymie
Wejście do Tajnego Archiwum Watykańskiego
fot. prof. D. Bednarski
Cappuccino i cornetto
fot. prof. D. Bednarski

Podczas stażu naukowego mieszkałem w międzynarodowym kolegium jezuickim, co również pozytywnie wpłynęło na doskonalenie języka włoskiego, stało się płaszczyzną nawiązywania nowych kontaktów zawodowych oraz wzmocniło moje umiejętności współpracy w środowisku ponadnarodowym.

Wolne chwile wykorzystałem na odkrywanie tajemnic Wiecznego Miasta oraz podróże po Italii. Oczywiście podczas porannego spaceru w stronę archiwum zatrzymywałem się na cappuccino i cornetto, był czas na popołudniowe espresso czy wieczorne spotkanie z przyjaciółmi w trattorii… I nie mam wątpliwości, że podczas zagranicznych staży naukowych, choć najważniejsze jest przeprowadzenie zamierzonych badań, to nie mniej istotną wartość stanowi budowanie relacji z naukowcami reprezentującymi inne kraje oraz poznawanie kultury miejsca, do którego się przybywa.

Bazylika św. Piotra w Rzymie – zdjęcie budynku

Bazylika św. Piotra w Rzymie | fot. prof. D. Bednarski