Powrót do mobilności | ks. prof. Leszek Szewczyk

30.07.2021 - 12:18 aktualizacja 21.01.2022 - 15:16
Redakcja: OO
Tagi: badania, Inicjatywa Doskonałości Badawczej, mobilność, research, Research Excellence Initiative

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”

ks. prof. dr hab. Leszek Szewczyk

Wspomnienie pobytu na stażu naukowym w Fuldzie

Zasadniczą część stażu w ramach programu „Mobilność kadry”, adresowanego do kadry naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odbyłem w Fuldzie w Niemczech. Poza realizacją właściwych programowi celów stażu, czyli prowadzenia kwerendy naukowej, przygotowywania kolejnych publikacji oraz nawiązania ściślejszej współpracy z naukowymi ośrodkami, miałem możliwość odkrywania tego niezwykłego miasta oraz spotkania interesujących, ciekawych świata ludzi.

Ks. prof. dr hab. Leszek Szewczyk podczas wykładu
Ks. prof. dr hab. Leszek Szewczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. archiwum ks. prof. L. Szewczyka

Niezwykle cennym doświadczeniem była możliwość prowadzenia zajęć dla studentów Wydziału Teologicznego w Fuldzie. Znaczna cześć tych młodych ludzi pochodzi z krajów Afryki (Kenia, Kongo, Uganda) i Europy Środkowo-Wschodniej (Rumunia, Węgry, Ukraina, Polska).

Podczas pobytu w tym mieście korzystałem z zakwaterowania w seminarium duchownym, które znajduje się w dawnym klasztorze benedyktynów, bezpośrednio za katedrą Świętego Zbawiciela i św. Sebastiana. Z zabytkowym refektarzem i nowoczesną kaplicą z 1968 roku łączy architekturę barokową i współczesną. Sama zaś katedra w Fuldzie mieści grób św. Bonifacego i jest jednym z najważniejszych zabytków tego miasta.

Fulda jest określana jako „miasto barokowe”. Większość zabytków pochodzi z XVIII wieku, ale ich początki sięgają wieku VIII, gdy do miasta przybył św. Bonifacy. Sam pobyt w tym mieście postrzegam jako wartość dodatnią stażu naukowego.

Ks. prof. dr hab. Leszek Szewczyk na tle gór

fot. archiwum ks. prof. L. Szewczyka