Prof. Krzysztof Zanussi otrzymał nagrodę Złotego Pegaza

11.07.2022 - 09:55 aktualizacja 14.12.2022 - 12:04
Redakcja: RJ
Tagi: nagrody

Wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Krzysztof Zanussi 3 lipca 2022 roku otrzymał Złotego Pegaza – prestiżową nagrodę im. Ennio Flaiano dla najlepszego reżysera teatralnego za spektakl „L’odore” („Zapach”). Wręczono ją podczas 49. festiwalu Premi Internazionali E. Flaiano w Pescarze we Włoszech.

Prof. dr hab. Krzysztof Zanussi to wybitny twórca, reżyser, autor scenariuszy, publikacji książkowych i felietonów, producent filmowy, a także ceniony nauczyciel akademicki. Jest absolwentem studiów reżyserskich w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, które ukończył w 1967 roku. Wcześniej studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest twórcą szkoły reżyserów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, z którą związany jest od 1980 roku.

Przyznanie nagrody, ufundowanej w 1973 roku na cześć pisarza Ennio Flaiano, łączy się we Włoszech z serią wydarzeń kulturalnych z dziedziny literatury, teatru, kina i telewizji. Wśród osobistości, którym przyznano tę nagrodę, znajdują się znani przedstawiciele kultury współczesnej, m.in. Seamus Heaney, Jose Saramago, Paulo Coelho, Harold Pinter, Dario Fo, Billy Wilder, Peter Greenaway, Ken Loach, Giulietta Masina oraz Krzysztof Kieślowski.

Pełna lista laureatów znajduje się na stronie nagród Flaiano.

zdjęcie portretowe prof. Krzysztofa ZanussiegoProf. Krzysztof Zanussi – wykładowca w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. Mikołaj Rutkowski