Prof. Łukasz Kliś | Graficy dla dzieci | cz. 1

16.04.2020 - 17:47 aktualizacja 20.04.2020 - 16:30
Redakcja: MJ

|dr hab. Łukasz Kliś, prof. UŚ|

Zabawa graficzna „Geometryczne zoo” przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią posługiwać się nożyczkami, flamastrem i ekierką – kreśląc linie proste i krzywe. Mistrzowie takich działań trafiają się wśród przedszkolaków, a nie potrafią tej sztuki niektórzy weterani podstawówki… Trudno zatem określić przedział wiekowy, dla którego przeznaczona jest zabawa.

Ważniejsze od umiejętności manualnych (albo równie ważne) są kompetencje intelektualne. Konieczna jest wyobraźnia. To supermoc większa nawet niż bogactwo Bruce’a Wayne’a (znaczy – Batmana).

To niewinnie wyglądające ćwiczenie jest w istocie propedeutyką projektowania graficznego w obszarze syntezy kształtu. Adepci designu uczą się w ten sposób opracowywania znaków i piktogramów. Kto wie, może w Państwa domu wychowuje się następca Karola Śliwki (autora logo PKO) lub Paula Randa (twórcy logo IBM). Jeśli jednak nie – to oczywiście nie ma się czym przejmować!

„Geometryczne zoo” – plik do pobrania

zdjęcie portretowe prof. Łukasza Klisia

Dr hab. Łukasz Kliś, prof. UŚ, dyrektor Instytutu Sztuk Plastycznych | Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ

fot. Agnieszka Jaworska