Gdy na lekcjach polskiego mówimy o tekstach średniowiecznych, jak np. „Legenda o świętym Aleksym”, wszystko jest dokładnie tłumaczone, wręcz każde słowo. Muszą zostać dobrze wytłumaczone, nie przystają bowiem do naszej rzeczywistości i są zupełnie niezrozumiałe. Z pozytywizmem jest dokładnie tak samo, ale wydaje nam się zbyt często, że rozumiemy go dobrze, że był przecież jedynie sto pięćdziesiąt lat temu i z pewnością w tekstach z tego okresu wszystko jest jasne. Nie – nie jest.
Powtórki odbędą się poprzez program Zoom. Aby skorzystać z tego programu, nie trzeba tworzyć konta, ale potrzebne będzie ściągnięcie go na dysk. Program można ściągnąć, klikając w link: zoom.us/download (Zoom Client for Meetings). Następnie należy kliknąć dwa razy na ściągnięty plik i zainstalować go na swoim komputerze.
W dniu spotkania, czyli w czwartek 23 kwietnia, wystarczy kliknąć na poniższy link prowadzący już bezpośrednio do powtórek maturalnych: zoom.us.
ID spotkania: 999-0343-6893
Gdy po kliknięciu w link pojawi się okienko, proszę wybrać opcję „join with computer audio”.
Warto przetestować program i link przed spotkaniem. Link będzie działał w czwartek od godziny 16:00.
Dr hab. Magdalena Piekara, prof. UŚ – literaturoznawczyni z Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, prowadząca badania w obrębie dwóch epok: pozytywizmu i socrealizmu. Interesują ją głównie pęknięcia i szczeliny systemu w socrealizmie, a także problematyka emancypacji i asymilacji Żydów w pozytywizmie. Autorka trzech książek, dwóch o socrealizmie i jednej o pozytywizmie. Pisze właśnie kolejną książkę: „Widokówki socrealistyczne”.