Prof. Magdalena Piekara | Matura będzie lżejsza niż metal Geista – pozytywizm w pigułce

20.04.2020 - 11:07 aktualizacja 09.04.2022 - 23:46
Redakcja: OO
Tagi: maturzyści

Gdy na lekcjach polskiego mówimy o tekstach średniowiecznych, jak np. „Legenda o świętym Aleksym”, wszystko jest dokładnie tłumaczone, wręcz każde słowo. Muszą zostać dobrze wytłumaczone, nie przystają bowiem do naszej rzeczywistości i są zupełnie niezrozumiałe. Z pozytywizmem jest dokładnie tak samo, ale wydaje nam się zbyt często, że rozumiemy go dobrze, że był przecież jedynie sto pięćdziesiąt lat temu i z pewnością w tekstach z tego okresu wszystko jest jasne. Nie – nie jest.

Powtórki odbędą się poprzez program Zoom. Aby skorzystać z tego programu, nie trzeba tworzyć konta, ale potrzebne będzie ściągnięcie go na dysk. Program można ściągnąć, klikając w link: zoom.us/download (Zoom Client for Meetings). Następnie należy kliknąć dwa razy na ściągnięty plik i zainstalować go na swoim komputerze.

W dniu spotkania, czyli w czwartek 23 kwietnia, wystarczy kliknąć na poniższy link prowadzący już bezpośrednio do powtórek maturalnych: zoom.us.

ID spotkania: 999-0343-6893

Gdy po kliknięciu w link pojawi się okienko, proszę wybrać opcję „join with computer audio”.

Warto przetestować program i link przed spotkaniem. Link będzie działał w czwartek od godziny 16:00.

Dr hab. Magdalena Piekara, prof. UŚ – literaturoznawczyni z Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, prowadząca badania w obrębie dwóch epok: pozytywizmu i socrealizmu. Interesują ją głównie pęknięcia i szczeliny systemu w socrealizmie, a także problematyka emancypacji i asymilacji Żydów w pozytywizmie. Autorka trzech książek, dwóch o socrealizmie i jednej o pozytywizmie. Pisze właśnie kolejną książkę: „Widokówki socrealistyczne”.

grzbiety książek