Projekt dot. słuchania i rozumienia mazurków Fryderyka Chopina

01.07.2020 - 09:48 aktualizacja 19.04.2022 - 11:19
Redakcja: OO
Tagi: projekty

W maju 2020 roku dr Grzegorz Niemczuk, pianista z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego, rozpoczął projekt artystycznej działalności online dot. słuchania i rozumienia mazurków Fryderyka Chopina. Istotą projektu jest nagranie 57 filmów o każdym z mazurków Fryderyka Chopina, analizujących ich aspekty muzyczne, ludowe, pianistyczne, techniczne i formalne. Co tydzień w każdą sobotę na portalu YouTube oraz na stronie artysty na Facebooku publikowane są dwa nowe odcinki o mazurkach.

Projekt, który pod koniec maja uzyskał trzymiesięczne dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu stypendialnego „Kultura w sieci”, potrwa do końca października 2020 roku.

Link do playlisty z wszystkimi filmami: www.youtube.com.

Dr Grzegorz Niemczuk to pianista klasyczny, który podczas swojej 15-letniej kariery międzynarodowej występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie, na czele ze słynną nowojorską Carnegie Hall. Do tej pory wystąpił z ponad 400 recitalami i koncertami w 34 krajach na 6 kontynentach.

Jego kunszt szczególnie doceniała publiczność w Azji – spektakularne występy w Tokio i Pekinie z 2017 roku okazały się przepustką do kolejnych regularnych koncertów w Japonii i Chinach – oraz w Norwegii, gdzie zagrał już w ponad 30 miastach. Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych, m.in. International Carnegie Hall Concerto Debut Competition (2013) oraz 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010). Doktor sztuk muzycznych od 2017 roku, pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.

Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie. Autor artykułów o wykonawstwie utworów Fryderyka Chopina publikowanych w japońskim miesięczniku „Chopin”.

dr Grzegorz Niemczuk
Dr Grzegorz Niemczuk. Fot. Julia Agnieszka Szymala / Sekcja Prasowa UŚ