Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Ranking Nature Index – UŚ na szóstym miejscu

12.06.2020 - 12:48 aktualizacja 12.06.2020 - 13:22
Redakcja: MK
Tagi: publikacje naukowe, rankingi

Jednym z rankingów uwzględniających aktywność publikacyjną naukowców w najbardziej prestiżowych czasopismach na świecie z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych jest Nature Index. W tegorocznym zestawieniu, obejmującym artykuły opublikowane od 1 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2020 roku, Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął szóste miejsce (stan na 12 czerwca 2020 roku) wśród instytucji naukowych w Polsce (a piąte wśród polskich uniwersytetów). Uczelnia uplasowała się tym samym na wyższej pozycji w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, odnoszącym się do publikacji z okresu od 1 sierpnia 2018 roku do 31 lipca 2019 roku.

Nature Index dostarcza wiedzy m.in. na temat listy publikacji naukowych prezentujących najbardziej aktualne wyniki badań z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych. Zestawienia obejmują nie tylko publikacje wyników badań prowadzonych na najwyższym poziomie przez naukowców z całego świata, lecz również współpracę podejmowaną przez pracowników nauki na poziomie regionalnym, krajowym oraz instytucjonalnym.

Ranking opracowywany jest na podstawie danych gromadzonych z 82 najważniejszych czasopism na świecie, takich jak: „Nature”, „Science” czy „Physical Review A”. Przy jego przygotowaniu uwzględniona została liczba opublikowanych w wybranych czasopismach artykułów przygotowanych przez naukowców reprezentujących poszczególne instytucje naukowe. Na potrzeby rankingu opracowano również wskaźnik fractional count (FC), który pozwala wziąć pod uwagę m.in. liczbę instytucji reprezentowanych łącznie przez wszystkich współautorów danego artykułu.

Zgodnie ze wskaźnikiem FC bazy Nature Index Uniwersytet Śląski zajął szóste miejsce wśród polskich ośrodków naukowych dzięki aktywności publikacyjnej naukowców związanych z uczelnią z zakresu: nauk fizycznych, nauk chemicznych, nauk o Ziemi i środowisku oraz nauk biologicznych.

Udostępnione została ponadto lista dziesięciu polskich oraz dziesięciu zagranicznych instytucji, z którymi naukowcy podejmowali współpracę, przygotowując publikacje. Wśród uczelni spoza Polski w tym wykazie znalazły się ośrodki naukowe z Włoch, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii czy Chin.

Szczegółowe informacje na temat zestawienia Nature Index dostępne są pod adresem: www.natureindex.com. Aktualizowane na bieżąco dane uwzględniające aktywność naukowców związanych z polskimi ośrodkami naukowymi publikowane są na stronie: www.natureindex.com, natomiast z aktualnymi danymi dotyczącymi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach można się zapoznać pod adresem: www.natureindex.com.

return to top