Spotkanie rektorów uniwersytetu europejskiego T4E | Kick-off

01.12.2020 - 16:07 aktualizacja 30.12.2020 - 12:29
Redakcja: MK
Tagi: uniwersytet europejski

Rektorzy siedmiu uczelni tworzących uniwersytet europejski Transform4Europe spotkali się 30 listopada 2020 roku, aby rozmawiać na temat realizacji najbardziej istotnych celów projektu. Wydarzenie stanowiło okazję do prezentacji poszczególnych szkół wyższych, a także omówienia takich tematów, jak innowacyjna edukacja, doskonałość badawcza czy najważniejsze wyzwania. Rektorzy wymieniali uwagi na temat nowych możliwości, jakie daje międzynarodowa współpraca w kontekście nowoczesnego kształcenia i wzmacniania potencjału badawczego uniwersytetu europejskiego na arenie międzynarodowej.

W spotkaniu, które odbyło się w formie zdalnej, udział wzięli również prorektorzy oraz kierownicy i koordynatorzy projektu reprezentujący poszczególne uczelnie. Podczas popołudniowych paneli dyskusyjnych uczestnicy rozmawiali między innymi o najlepszych sposobach komunikowania idei projektu z uwzględnieniem potrzeb różnych grup odbiorców, w tym studentów, doktorantów i pracowników uczelni, a także szeroko rozumianego otoczenia – na poziomie regionu, kraju i świata.

Uniwersytet Śląski w Katowicach reprezentowali: rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ, kierownik projektu ze strony UŚ dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ oraz kierownik biura T4E Magdalena Szczepocka.

Uniwersytety Europejskie to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca służyć wzmocnieniu wymiany akademickiej, potencjału badawczego oraz międzynarodowej konkurencyjności europejskich szkół wyższych. Uniwersytet Śląski w Katowicach, wraz z sześcioma innymi uczelniami, tworzy konsorcjum pn. „Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs” (T4E).