Spośród laureatów XIII edycji konkursu Wyróżnień Rektora UŚ – 11 studentek i studentów oraz 8 doktorantek i doktorantów – wspólnota akademicka wybrała osoby, którym przyznany został tytuł Studenta i Doktoranta Roku. Głosowanie odbyło się poprzez system USOS, w którym każdy mógł oddać jeden głos.
Wszyscy wyróżnieni zostali uhonorowani na uroczystej XIII gali wręczenia wyróżnień, która odbyła się 17 listopada.
Studentką Roku została Małgorzata Poszwa z Wydziału Prawa i Administracji UŚ, natomiast tytuł Doktorantki Roku został przyznany Marlenie Drapalskej-Grochowicz z Wydziału Prawa i Administracji UŚ.
Transmisję z uroczystości można obejrzeć na uniwersyteckim kanale YouTube. Fotorelacja z gali znajduje się na stronie us.edu.pl.
Fot. Centrum Komunikacji Medialnej/Olimpia Orządała
Małgorzata Poszwa
Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XIII edycji konkursu za inicjowanie i rozwijanie życia studenckiego jako studentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ.
Od 2017 roku jest aktywną działaczką Samorządu Studenckiego, a od 2020 roku przewodniczącą Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego oraz koordynatorką reprezentującą województwo śląskie w Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Brała udział w organizacji Dnia Otwartego WPiA (2018, 2019), a także wydarzeń takich, jak: „14th Conference of Youth” – Szczyt Klimatyczny Młodych (2018) oraz „Śląskie na Śląskim Fest” (2018) z okazji 20-lecia Województwa Śląskiego, 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego oraz 100-lecia Adwokatury Polskiej.
Współorganizatorka wielu projektów i wydarzeń studenckich, m.in.: „Maratonu Zdrowia Psychicznego” (2021), „Maratonu Zdrowia Fizycznego” (2021). „Lauru Studenckiego” (2020), „Dnia Studenta” (2019), „Balu WPiA” (2019), „Otrzęsin WPiA” (2018 i 2019), „Półmetku UŚ” (2020).
Jej pasją jest samorządność studencka oraz taniec.
Z całością dokonań studentki można zapoznać się na stronie wyróżnień.
Marlena Drapalska-Grochowicz
Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XIII edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną, w tym na rzecz wspólnoty akademickiej jako doktorantka w dyscyplinie prawo na Wydziale Prawa i Administracji UŚ.
Posiada bogaty dorobek naukowy, jest autorką lub współautorką 12 artykułów naukowych oraz 3 rozdziałów książkowych. Realizuje autorski grant z Narodowego Centrum Nauki pn. „Rekonstrukcja kategorii «bliskości» w polskim systemie prawnym”. Wystąpiła na 10 konferencjach międzynarodowych oraz 15 konferencjach ogólnopolskich.
Współorganizowała kilka wydarzeń naukowych i popularnonaukowych. Jest zaangażowana społecznie w działania na rzecz prawnej ochrony zwierząt, m.in. od 2017 roku jest opiekunem pomocniczym Koła Naukowego Praw Zwierząt, które jest pierwszym tego rodzaju kołem naukowym w Polsce.
Współtworzyła strukturę urzędu Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta UŚ, w którym pełni funkcję pełnomocnika, prowadząc sprawy oraz angażując się czynnie w rozwój tego urzędu.
W wolnym czasie pogłębia swoje zainteresowania związane ze sztuką – maluje akwarelami oraz fotografuje. Interesuje się historią sztuki, szczególnie malarstwem drugiej połowy XX w. oraz muzyką (zwłaszcza jazzem oraz muzyką świata, ale też rockiem progresywnym).
Z całością dokonań doktorantki można zapoznać się na stronie wyróżnień.
Fot. Centrum Komunikacji Medialnej/Olimpia Orządała