Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego udostępnia etiudy filmowe

15.04.2020 - 11:00 aktualizacja 16.03.2022 - 12:09
Redakcja: OO
Tagi: sztuki filmowe i teatralne

Studenckie etiudy powstałe w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego są pokazywane i nagradzane na całym świecie. Lista nagród jest bardzo długa. Warto wspomnieć choćby o nagrodzie dla Aleksandry Terpińskiej za najlepszy film krótkometrażowy na 22. edycji Cottbus Film Festival (Niemcy) za film Święto zmarłych (2012). Wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą Twist & Blood Kuby Czekaja otrzymało prestiżową Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategoriach najlepszy film oraz najlepsza reżyseria. Natomiast Proch Jakuba Radeja zdobył nagrodę dla najlepszego dokumentu na Festival du court metrage de Clermont-Ferrand (Francja). Równie prestiżową nagrodą jest Złoty Dinozaur dla szkoły filmowej, która przysłała najlepszy zestaw filmów na 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima w Krakowie. Rok 2018 przyniósł podwójny sukces Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego (wtedy Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego) na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, podczas którego otrzymaliśmy Jantara zarówno za krótkometrażowy film fabularny (Sweet home Czyżewo Jakuba Radeja), jak i za krótkometrażowy film dokumentalny (Tama Natalii Koniarz).

Ostatnie lata to świetna passa naszych absolwentów, którzy z przytupem weszli do profesjonalnego kina. Do najbardziej rozpoznawalnych twórców młodego pokolenia naszej uczelni należą: dr Jan P. Matuszyński (Ostatnia rodzina: Złote Lwy [2016], cztery Orły [2017], Nagroda aktorska dla Andrzeja Seweryna w Locarno [2016]), Piotr Domalewski (Cicha noc: Złote Lwy [2017], dziesięć Orłów [2018]), Grzegorz Zariczny (zwycięzca konkursu krótkometrażowego na festiwalu w Sundance za Gwizdek [2013]) oraz Kuba Czekaj (Złoty Pazur w konkursie „Inne spojrzenie” na festiwalu w Gdyni za Baby Bump [2015], Lew Queer na festiwalu w Wenecji [2015]). Już w swoich studenckich filmach pokazali oni niezwykły talent i oryginalny język.

Warto wspomnieć, że do najsłynniejszych absolwentów naszej uczelni zaliczają się: prof. dr hab. Maciej Pieprzyca, dr hab. Marcin Koszałka, prof. UŚ oraz Bartosz Konopka, którzy teraz, jako wykładowcy, przekazują swoją wiedzę młodszemu pokoleniu filmowców.

Zapraszamy do świata etiud filmowych studentów „katowickiej filmówki”. Niektóre produkcje zyskały nowe życie dzięki Projektowi rekonstrukcji dofinansowanemu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Etiudy filmowe dostępne są na stronie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego pod adresem: www.writv.us.edu.pl.

kadry z etiud filmowych ułożone w formie mozaiki

Lista proponowanych etiud filmowych

cyfra 1

 

Człowiek magnes – reż. Marcin Wrona (2001)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 2

 

Babcia wyjeżdża – reż. Tomasz Jurkiewicz (2009)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 3

 

Twist & Blood – reż. Kuba Czekaj (2010)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 4

 

Kiedy ranne wstają zorze – reż. Mateusz Głowacki (2012)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 5

 

Magma – reż. Paweł Maślona (2013)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 6

 

Niepewne orbity – reż. dr Łukasz Baka (2013)

Pierwszy w Polsce studencki film dyplomowy zrealizowany w technologii 3D.

www.writv.us.edu.pl

cyfra 7

 

Larp – reż. Kordian Kądziela (2014)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 8

 

Las cieni – reż. Andrzej Cichocki (2014)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 9

 

Chwila – reż. Piotr Domalewski (2015)

www.writv.us.edu.pl

cyfra 10

 

Jest naprawdę ekstra – reż. Katarzyna Warzecha (2017)

www.writv.us.edu.pl

return to top