Tydzień nr 25: Tydzień Śląska
Termin: 24–30 czerwca 2024
- Kuratorka: dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Producentka: Ewelina Budzińska-Góra (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Opis tygodnia
Dwudziestym piątym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Śląska. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Tydzień składał się z kilku autonomicznych bloków tematycznych, choć razem tworzących spójny obraz Śląska. Skupiliśmy uwagę uczestników wokół zróżnicowanego historycznie, kulturowo i krajobrazowo Śląska. Każdego dnia wyeksponowaliśmy jeden z wiodących wątków. Proponowaliśmy namysł:
- poniedziałek 24 czerwca nad „czwartą przyrodą”;
- wtorek 25 czerwca nad podziemiami Śląska;
- środę 26 czerwca nad „sercem” Śląska;
- czwartek 27 czerwca nad słynnymi postaciami ze Śląska;
- piątek 28 czerwca nad krajobrazami Śląska;
- sobotę 29 czerwca nad wodami Śląska;
- niedzielę 30 czerwca nad kulturą Śląska.
Badania naukowe
W artykule „Przekroczyć współczesny marazm środowiskowy na Śląsku” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wspomniana jest też działalność Jolanty Wadowskiej-Król – doktor honoris causa UŚ.
Galeria
Zobacz fotorelację z Tygodnia Śląska. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.
Sylwetka kuratorki
dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ – badaczka literatury dokumentu osobistego (egodokumentów) i twórczości Gustawa Morcinka, edytorka, członkini zespołu badawczego Geo-Eko-Humanistyka, powołanego do realizacji tematu: „Humanistyka wobec rewolucji przemysłowej i antropocenu”. Zajmuje się humanistyką środowiskową i dziedzictwem poprzemysłowym. Pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.