Uniwersytet Śląski dla WOŚP

26.01.2022 - 11:20 aktualizacja 31.01.2022 - 12:36
Redakcja: RJ

W niedzielę 30 stycznia 2022 roku odbył się 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem Fundacja WOŚP wspiera zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jak co roku, w akcję charytatywną włączył się Uniwersytet Śląski w Katowicach. Na aukcje wystawiono przelot balonem badawczym oraz wyprawę naukową kajakami UŚ po Jeziorze Goczałkowickim. Licytacje prowadzone są na stronie internetowej serwisu Allegro i potrwają do 5 lutego 2022 roku.

Aukcje Uniwersytetu Śląskiego

Link do aukcji: www.allegro.pl.

Przelot balonem to nie tylko niepowtarzalna okazja do podziwiania pięknych widoków z kosza balonu, ale również możliwość wzięcia udziału w badaniach powietrza, do których na co dzień balon jest wykorzystywany. Podczas lotów naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko. Wykonują także fizyczne, chemiczne i meteorologiczne badania atmosfery w kontekście zmian klimatu i przeciwdziałania tym zmianom.

Balon UŚka

Link do aukcji: www.allegro.pl.

Zwycięzcy licytacji będą mogli przyjrzeć się z bliska fascynującej przyrodzie zbiornika, obserwować ptaki, uczestniczyć w badaniach wody, a także w pracy naukowców, którzy od kilku lat prowadzą badania akwenu. Obiekt ten należy do grupy największych zbiorników zaporowych w Polsce i stanowi źródło wody pitnej dla mieszkańców województwa śląskiego. Na co dzień znaczna część obszaru akwenu jest niedostępna dla turystów. Wyprawa będzie zatem okazją do obserwowania tamtejszej fauny i flory, a także do podziwiania beskidzkich krajobrazów.

Wyprawa zorganizowana zostanie dla 6 osób w wieku od 12 lat (osoby niepełnoletnie tylko w obecności osób dorosłych).

Dwóch mężczyzn siedzących w kajaku, obok stoi trzeci mężczyzna

Logotyp Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, serce i flaga, napis - 30 finał WOŚP 2022 mat. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy