Uniwersytet Śląski nawiązał współpracę z Wodami Polskimi w Gliwicach

09.12.2020 - 14:28 aktualizacja 18.12.2020 - 11:43
Redakcja: OO
Tagi: współpraca

Uniwersytet Śląski w Katowicach nawiązał współpracę z Wodami Polskimi w Gliwicach. Głównym celem będzie wykorzystanie doświadczenia oraz potencjału naukowego i dydaktycznego uczelni, a także potencjału inżynierskiego i merytorycznego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

30 listopada 2020 roku dyrektor Wód Polskich w Gliwicach Mirosław Kurz oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek podpisali list intencyjny dotyczący planowanej współpracy. Podjęte działania, prowadzone z myślą o zrównoważonej gospodarce wodnej naszego kraju, będą obejmowały m.in. prezentowanie i propagowanie wspólnych osiągnięć w kraju i za granicą, wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy kadrą obydwu jednostek, wykonywanie opinii, ekspertyz lub opracowań, organizowanie konferencji naukowo-technicznych, seminariów, kursów i szkoleń, a także współdziałanie w zakresie realizacji praktyk studenckich i zatrudniania absolwentów.

– Współpraca uniwersytetu z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie to szansa na przygotowanie i realizację projektów badawczych oraz badawczo-rozwojowych związanych z gospodarowaniem wodami, zmianami klimatu, wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w gospodarce wodnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, szczególnie w dobie zmian klimatu, gdzie wdrażanie nowoczesnego, opartego na wiedzy, systemu gospodarowania zasobami wodnymi może łagodzić czy ograniczać skutki zmian klimatu. Kierunki działań Wód Polskich są zgodne z kierunkami badań naukowców ze Śląskiego Centrum Wody i Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – zapewnia dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego, koordynator merytoryczny współpracy z Wodami Polskimi.

– Rola uniwersytetu to także nowoczesna edukacja dla innowacyjnych przedsiębiorstw. To z jednej strony możliwość zatrudniania w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie absolwentów uczelni, a z drugiej to opracowanie i przygotowanie kierunków studiów w taki sposób, aby absolwenci stali się cenionymi na rynku pracy specjalistami potrafiącymi, bezpośrednio po ukończeniu studiów, podejmować współczesne wyzwania gospodarki wodnej. Ważna jest tu współpraca Wód Polskich z uczelnią poprzez wykorzystanie zasobów ludzkich Wód Polskich w procesie dydaktycznym, a także dla zoptymalizowania programu studiów – dodaje dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ.

Wspólne cele i troska o dobrostan wód zaowocowały również otwarciem na Uniwersytecie Śląskim kierunku dedykowanego gospodarce wodnej. Aquamatyka – interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi to studia pozwalające na wykształcenie kompetentnej kadry pracowników, których zadaniem będzie zarządzanie wodami i środowiskami związanymi z wodami.

– Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach nie tylko serdecznie zachęca pracowników jednostki do podjęcia wzbogacających wiedzę studiów na aquamatyce, ale także z niecierpliwością oczekuje na zasilenie szeregów Wód Polskich absolwentami tej specjalności – podkreśla Mirosław Kurz, dyrektor Wód Polskich w Gliwicach, zwracając uwagę na zapotrzebowanie instytucji na wyspecjalizowanych w tej dziedzinie pracowników. – Gorąco liczę na to, że całokształt wsparcia, jakiego planują udzielić sobie jednostki w ramach kooperacji, przyczyni się do ich rozwoju oraz jeszcze efektywniejszego działania – dodaje.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach od początku swojego istnienia przykłada dużą wagę do współpracy z jednostkami publicznymi, w tym także oświatowymi, ośrodkami badawczymi i naukowymi. W lipcu 2020 roku podobne porozumienie zawarte zostało między Wodami Polskimi w Gliwicach a Politechniką Śląską. Wzajemna wymiana wiedzy i doświadczenia pomiędzy uczelniami pozwala na efektywniejsze realizowanie projektów oraz programów badawczych i rozwojowych.

fale na jeziorze