UŚ uwzględniony w 6 kategoriach Times Higher Education World University Rankings by Subject

28.10.2022 - 10:41 aktualizacja 02.11.2022 - 12:23
Redakcja: OO
Tagi: rankingi

W najnowszej edycji prestiżowego rankingu Times Higher Education World University Rankings by Subject Uniwersytet Śląski w Katowicach został zakwalifikowany do największej dotąd liczby 6 spośród 9 kategorii, do których aplikował.

Pod względem liczby kategorii uplasowaliśmy się na 1. pozycji wśród uczelni z województwa śląskiego. Natomiast spośród wszystkich polskich uczelni zajęliśmy 3. miejsce. Wyprzedziły nas jedynie dwie szkoły wyższe – Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.

Po raz pierwszy UŚ, odkąd bierze udział w tym zestawieniu, zakwalifikował się do kategorii Engineering. Pozostałe kategorie, w jakich nasza uczelnia została odnotowana, to: Arts and Humanities, Education, Life Sciences, Physical Sciences oraz Social Sciences.

Ranking THE WUR by Subject to największe i najbardziej zróżnicowane zestawienie podmiotów szkolnictwa wyższego. Obejmuje blisko 1800 uniwersytetów w 104 krajach i regionach. Poprzez 13 starannie skalibrowanych wskaźników wydajności ranking ocenia efektywność instytucji w czterech obszarach: nauczanie, badania, transfer wiedzy oraz perspektywy międzynarodowe.

To kolejny dobry wynik UŚ w krajowych i międzynarodowych rankingach. W ostatniej edycji UniRank 2022 nasza uczelnia zajęła 11. pozycję spośród 128 ocenianych polskich szkół wyższych. W rankingu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej za rok 2021 uplasowaliśmy się na 1. miejscu wśród tzw. uniwersytetów bezprzymiotnikowych, natomiast w rankingu „Perspektyw” 2022 zajęliśmy wysoką 8. pozycję wśród uniwersytetów. W ostatnim czasie opublikowano także wyniki ewaluacji UŚ za lata 2017–2022 – jedna dyscyplina otrzymała najwyższą ocenę A+, natomiast 8 – ocenę A.

logo rankingu i UŚ, napis: Po raz pierwszy Uniwersytet Śląski został uwzględniony w 6 spośród 9 kategorii