UŚ w pierwszej dziesiątce wśród uniwersytetów w rankingu „Perspektyw” 2021

22.06.2021 - 14:56 aktualizacja 25.06.2021 - 15:45
Redakcja: MJ
Tagi: rankingi

Portal „Perspektywy” opublikował wyniki tegorocznego rankingu szkół wyższych. Na klasyfikację składają się cztery zestawienia odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie, czyli rankingi: uczelni akademickich, uczelni niepublicznych, publicznych uczelni zawodowych oraz kierunków studiów.

W zestawieniu uczelni akademickich ujęte zostały wszystkie szkoły wyższe (publiczne oraz niepubliczne), posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz kształcące min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W tym rankingu Uniwersytet Śląski uplasował się na 29. pozycji (awans o dwa miejsca). W klasyfikacji według typów uczelni – w kategorii uniwersytety – nasza uczelnia zajęła 9. miejsce.

• umiędzynarodowienie.

Spośród wymienionych kryteriów Uniwersytet Śląski uzyskał wysoki wynik między innymi w zakresie potencjału naukowego (13. miejsce spośród 50 notowanych uczelni) oraz innowacyjności (16. pozycja wśród 50 szkół wyższych). Pod względem patentów i praw ochronnych w Polsce, które były brane pod uwagę w ocenie ostatniego kryterium, Uniwersytet Śląski znalazł się w ścisłej czołówce krajowej. Spośród wszystkich uczelni zajął dziewiąte miejsce. Natomiast w klasyfikacji uniwersytetów uplasował się na czwartej pozycji, a wśród uniwersytetów tzw. bezprzymiotnikowych – na pierwszym miejscu.

Wyniki rankingu dostępne są na stronie: 2021.ranking.perspektywy.pl.