Wystawa pt. „Kazimierz Kutz. Destynacje”

16.12.2019 - 12:18 aktualizacja 03.01.2020 - 10:51
Redakcja: OO
Tagi: wystawy

Od 13 grudnia 2019 roku do 13 marca 2020 roku na placu przy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Katowice, ul. Bankowa 11a) można oglądać wystawę plenerową poświęconą twórczości filmowej Kazimierza Kutza, która została zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach, organizatora cyklu wydarzeń i pokazów filmowych w ramach projektu „Rok z Kazimierzem Kutzem”. Jest to jedno z wydarzeń specjalnych towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim kinie Kosmos.

na zdjęciu: wystawa pt. "Kazimierz Kutz. Destynacje", w tle CINiBA
fot. Uniwersytet Śląski w Katowicach

Na wystawie prezentowane są fotosy z dziewiętnastu filmów fabularnych Kazimierza Kutza, począwszy od jego debiutu z 1958 roku – „Krzyża Walecznych”, po ostatni film – „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku. Tematem wystawy jest motyw miejsca w twórczości śląskiego reżysera, rozumiany na wiele sposobów: jako konkretna lokalizacja, miejsce akcji filmu, miejsce w czasie i historii, miejsca przeznaczenia czy przestrzenie. Prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy (w języku polskim i angielskim). Całość układa się w opowieść o miejscach i ich znaczeniu w twórczości Kazimierza Kutza.

(…) Miejsca i przestrzenie w filmach Kazimierza Kutza, wykraczając poza swoje dosłowne znaczenia i funkcje, przemawiają indywidualnym głosem obrazów. Zniszczone budynki i milczące krajobrazy, rodzinne domy, w których celebruje się tradycję i prawdziwe życie, malownicze miasteczka i samotne miasta. Śląsk, Warszawa, bezimienna prowincja. Polska okiem przenikliwego obserwatora: w krzywym zwierciadle, ale i czułym spojrzeniu. (…) [z tekstu wystawy]

na zdjęciu: wystawa pt. "Kazimierz Kutz. Destynacje"
fot. Uniwersytet Śląski w Katowicach

Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.