Złote Lwy dla filmu „Kos” autorstwa absolwentów UŚ

24.09.2023 - 11:03 aktualizacja 04.10.2023 - 09:38
Redakcja: AJS

Złote Lwy 2023 – najważniejszą nagrodę przyznawaną w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (FPFF) – za film „Kos” otrzymali absolwenci Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego: Paweł Maślona (reżyseria) i Aneta Hickinbotham (produkcja).

Lista laureatów konkursu głównego, konkursu filmów mikrobudżetowych i konkursu filmów krótkometrażowych została ogłoszona w trakcie uroczystości, która odbyła się w sobotę 23 września 2023 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. O nagrodę w konkursie głównym ubiegało się łącznie 16 produkcji, złotą statuetkę otrzymali reżyser filmu „Kos” Paweł Maślona oraz producenci: Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham – absolwentka oraz wykładowczyni Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Produkcja ta została doceniona również w innych kategoriach – za charakteryzację w filmie uhonorowano Anetę Brzozowską, natomiast za montaż – Piotra Kmiecika. Z kolei w kategorii drugoplanowa rola męska jury wyróżniło ex aequo dwóch aktorów – Roberta Więckiewicza (za rolę w filmie „Kos”) oraz Tomasza Schuchardta (za rolę w filmie „Doppelgänger. Sobowtór”).

Paweł Maślona – laureat Złotych Lwów 2023 to reżyser i scenarzysta, absolwent politologii, którą ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ). Jego film „Atak paniki” uznawany jest za jeden z najbardziej spektakularnych debiutów ostatnich lat, natomiast za etiudę dyplomową „Magma” otrzymał kilkanaście nagród, w tym nagrodę imienia Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu filmowego w Gdyni oraz pełna lista laureatów znajdują się na stronie: festiwalgdynia.pl.

Gala 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fot. K. Kosycarz. Mat. organizatora