Bio-Gąbka – złoty medal dla wynalazku UŚ

29.05.2023 - 15:06 aktualizacja 31.05.2023 - 09:48
Redakcja: OO

24 i 25 maja 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywały się 16. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®.

Podczas wydarzenia Uniwersytet Śląski w Katowicach prezentował bogatą bazę ofert technologicznych dotyczących szerokiego wachlarza dyscyplin. Jednym z eksponowanych rozwiązań była  „Bio-Gąbka – niezastąpiona w usuwaniu leków i fenolu w oczyszczalni ścieków”, w trakcie targów wynalazek ten otrzymał złoty medal.

Bio-Gąbka to biopreparat opracowany z myślą o wsparciu przydomowych i miejskich oczyszczalni ścieków w usuwaniu fenolu oraz leków, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Unieruchomione na naturalnej gąbce roślinnej bakterie gwarantują długotrwałą i skuteczną eliminację zanieczyszczeń.

Autorami rozwiązania są naukowczynie z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ: dr Anna Dzionek, dr Agnieszka Nowak, dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ oraz dr hab. Urszula Guzik, prof. UŚ. Rozwiązanie opracowano w ramach projektu „Preparat stymulujący degradację niesteroidowych leków przeciwzapalnych w oparciu o immobilizowane na naturalnym nośniku szczepy bakterii”, finansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (umowa TANGO-IV-A/0049/2019-00).

INTARG® to networkingowa platforma promocji innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, która prezentuje potencjał i dorobek myśli technologicznej oraz nauki, tj. wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu i gospodarki.

W ramach targów można było również wziąć udział w panelach tematycznych poświęconych synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle.

złoty medal i dyplom dla wynalazku UŚ

fot. Paulina Cyganik