Podcast | Opowiadając o duchach | dr hab. Jacek Mydla, prof. UŚ

24.07.2024 - 13:31 aktualizacja 24.07.2024 - 13:31
Redakcja: OO

| Tomek Grząślewicz |

Literatura grozy stosunkowo rzadko staje się przedmiotem badań naukowych. Dr hab. Jacek Mydla, prof. UŚ z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ wziął na warsztat utwory M.R. Jamesa i napisał książkę, której głównym – choć nie jedynym – tematem jest proza wspominanego klasyka opowieści o duchach.

Wydana niedawno przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego Narrating the Ghost: Readings in the Gothic and M.R. James była punktem wyjścia podcastu nagranego z prof. J. Mydlą. W rozmowie nie zabrakło też innych wątków:

• Kiedy w Anglii zaczęto fascynować się zjawiskami nadprzyrodzonymi i jaka była w tym rola Williama Szekspira?
  • Kim był M.R. James, autor Opowieści starego antykwariusza?
  • Na czym polega „paradoks serca”, innymi słowy – dlaczego lubimy się bać?

Rozmowę przeprowadził Tomek Grząślewicz z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ.

Od lewej: dr hab. Jacek Mydla, prof. UŚ oraz Tomek Grząślewicz

Od lewej: dr hab. Jacek Mydla, prof. UŚ oraz Tomek Grząślewicz | fot. Przemysław Kowal