[PODCAST] Po co nam humor?

11.03.2024 - 12:34 aktualizacja 11.03.2024 - 12:40
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Za nami już ósmy z 50 Tygodni w Mieście Nauki – Tydzień Humoru. O tym, co działo się podczas tego wydarzenia, opowiedział w naszym podcaście jego kurator dr Łukasz Jach, prof. UŚ z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Rozmawiał z nim Radosław Aksamit.

Badacz przybliża różnorodne aspekty humoru, udowadniając, że śmiech jest nie tylko źródłem radości, lecz także przedmiotem poważnych badań naukowych. W trakcie Tygodnia Humoru przeanalizowaliśmy psychologiczne i kulturowe oblicza humoru. Dowiedzieliśmy się również, jakie mechanizmy kryją się za naszymi reakcjami na zabawne sytuacje.

Podczas rozmowy naukowiec poruszył tematy związane z rolą humoru w budowaniu więzi społecznych oraz jego wpływem na nasze codzienne życie. Nie zabrakło przy tym anegdot i ciekawych historii związanych z tworzeniem i odbiorem humoru w różnych kulturach.

Tydzień Humoru odbywał się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Na stronie poświęconej wydarzeniu możecie zobaczyć, jak bawili się uczestnicy oraz w jakich aktywnościach mogli wziąć udział.

Grafika Tygodnia humoru (informacje w tekście)