Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Profilaktyka i radzenie sobie ze stresem – kluczową ochroną przed wirusami

05.04.2024 - 12:43 aktualizacja 08.04.2024 - 14:22
Redakcja: PK

W każdym z 50 Tygodni w Mieście Nauki publikujemy tekst o wybranych badaniach prowadzonych w danej tematyce przez naukowców z uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Teksty dają wgląd w różnorodność zagadnień poruszanych przez naukowców oraz pokazują, jaki potencjał badawczy drzemie w uczelniach tworzących konsorcjum.

| Agnieszka Kliks-Pudlik |

Tydzień Wirusów jest czternastym spośród 50 tygodni w Mieście Nauki. Naukowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przypominają, że najlepszą ochroną przed wirusami jest profilaktyka. Podkreślają też, że radzenie sobie ze stresem i wzbudzanie pozytywnych emocji zmniejsza zapadalność na choroby wirusowe. 

– Wokół wirusów krąży wiele nieprawdziwych, często niebezpiecznych informacji, a po pandemii koronawirusa jest ich jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest promowanie profilaktyki i uświadamianie społeczeństwa o znaczeniu zdrowego stylu życia – począwszy od właściwego odżywiania, przez kontrolę stresu aż po szczepienia – podkreśla dr n. med. Karolina Lau, kuratorka Tygodnia Wirusów.

Radzenie sobie ze stresem i wzbudzanie pozytywnych emocji zmniejsza zapadalność na choroby wirusowe.  | fot. Daniel Mingook Kim z Unsplash

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dr n. med. Karolina Lau reprezentuje Katedrę i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

– W naszej pracy ze studentami szczególnie podkreślamy zasadę „Po pierwsze: profilaktyka”. Dlatego wspieramy i inicjujemy akcje promujące holistyczne podejście do zdrowia – podkreśla kuratorka.

Dotąd największym ich tego typu przedsięwzięciem była akcja #SUMsięSZCZEPI, która odbyła się w 2021 roku podczas pandemii, na rzecz promocji szczepień wśród osób młodych.

– W tamtym czasie młodzi ludzie byli najmniej „wyszczepioną” grupą, która przecież mogła „przenosić” wirusa SARS-CoV-2 na starsze i schorowane osoby. Studenci i pracownicy naszej Uczelni promowali więc szczepienia poprzez wstawianie w swoich profilach w mediach społecznościowych hasła: #SUMsięSZCZEPI i powodu, dla którego oni sami się zaszczepili. O naszej akcji było naprawdę głośno – opowiada Karolina Lau.

Najnowsza kampania poświęcona jest wirusowi HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

– Po 10 latach programów szczepień przeciwko wirusowi HPV kraje, które je prowadziły odnotowały m.in. 90-procentową redukcję infekcji wirusem (typu 6, 11, 16 i 18) oraz 90-procentowe zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Dziś również w Polsce można bezpłatnie zaszczepić 12- i 13-latków przeciwko wirusowi HPV, jednak wciąż zbyt mało rodziców decyduje się to zrobić. Chcemy zwiększyć świadomość w tym temacie i przekonać rodziców oraz samych nastolatków, jak ważna jest to decyzja – podkreśla Karolina Lau.

Stres a wirusy

W obszarze działalności naukowej pracownicy Katedry Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prowadzą badania z zakresu higieny, epidemiologii oraz zdrowia publicznego. W ostatnich latach ich zainteresowania badawcze obejmowały tematykę związaną z zaburzeniami snu, stresu, zaburzeń odżywiania, szczepień ochronnych i chorób zakaźnych.

Przykładem są badania prof. Jadwigi Jośko-Ochojskiej, która bada medyczne aspekty stresu m.in. przygląda się wpływowi przewlekłego stresu na choroby wirusowe.

Naukowczyni przypomina, że w przewlekłym stresie dochodzi do przekroczenia norm fizjologicznych, biochemicznych, a nawet anatomicznych, co prowadzi do licznych chorób. – W tym stanie szczególnie narażony jest układ immunologiczny, gdyż hormony stresu łącząc się z receptorami jego komórek, wpływają patologicznie na różne aspekty wrodzonych i nabytych funkcji odpornościowych. W układzie immunologicznym zachodzą wówczas zmiany zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chorób infekcyjnych – tłumaczy.

Przewlekły stres oddziałuje także patologicznie na układ nerwowy, szczególnie
na mózg, przyczyniając się m.in. do powstania depresji. – Badania dowodzą, że, w porównaniu z populacją ogólną, depresja znacznie częściej występuje u osób, które zakażone są koronawirusem, wirusem opryszczki pospolitej 2, wirusem zapalenia wątroby typu C i wirusem cytomegalii – podaje naukowczyni.

Najnowsze badania dowodzą jednak, że radzenie sobie ze stresem, wzbudzanie pozytywnych emocji i uczuć to działania, które wpływają także na zmniejszenie zapadalności na choroby wirusowe. – Okazuje się, że od nas samych bardzo dużo zależy – podkreśla.

– Ponadto, w ostatnich badaniach dowiedziono, że układ nerwowy, immunologiczny i dziedziczenie epigenetyczne są ze sobą ściśle związane. Warto więc już teraz rozwijać neuroimmunoepigenetykę. Być może czynniki prognostyczne oparte na epigenetyce posłużą w przyszłości do badań profilaktycznych różnych chorób, szczególnie chorób wirusowych – ocenia prof. Jadwiga Jośko-Ochojska.

Program Tygodnia Wirusów na stronie wydarzenia.

return to top