| Katarzyna Juszkiewicz |
Światowy Dzień Uchodźcy to coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku.
W świetle konwencji genewskiej z 1951 roku uchodźcą nazywana jest osoba, która ucieka przed prześladowaniem w swoim kraju z powodu rasy, religii, narodowości, poglądów politycznych, przynależności do określonej grupy społecznej, a prześladowanie jest najczęściej dokonywane przez władze tego państwa. Osoby uciekające przed agresją rosyjską w Ukrainie powinniśmy zatem nazywać precyzyjnie uchodźcami wojennymi lub uciekinierami wojennymi.
Uniwersytet Śląski od pierwszych dni ataku Rosji na Ukrainę pomaga uchodźcom z tego państwa. Od 24 lutego 2022 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyły już ponad 3 miliony osób uciekających przed konfliktem. Wśród nich są studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z rodzinami – mówi mgr Sylwia Ledwoch, pełnomocnik rektora UŚ do spraw pomocy Ukrainie. Pomoc była natychmiastowa.
Oprócz obywateli Ukrainy uczelnia pomaga również studentom międzynarodowym, którzy w tym kraju studiowali i musieli z niego uciekać. W ramach wsparcia na uniwersytecie organizowana jest także nauka języka polskiego. Uruchomiono też specjalną stronę internetową „Solidarni z Ukrainą” tłumaczoną na język ukraiński, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dla osób potrzebujących wsparcia w wyniku wojny w Ukrainie.
Poniżej można odsłuchać wywiad Katarzyny Juszkiewicz z mgr Sylwią Ledwoch z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.
fot. Kevin Buckert | Unsplash