Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Światowy Dzień Uchodźcy

20.06.2022 - 08:51 aktualizacja 24.06.2022 - 09:32
Redakcja: wc-a
Tagi: Ukraina

| Katarzyna Juszkiewicz |

 

Światowy Dzień Uchodźcy to coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku.

W świetle konwencji genewskiej z 1951 roku uchodźcą nazywana jest osoba, która ucieka przed prześladowaniem w swoim kraju z powodu rasy, religii, narodowości, poglądów politycznych, przynależności do określonej grupy społecznej, a prześladowanie jest najczęściej dokonywane przez władze tego państwa. Osoby uciekające przed agresją rosyjską w Ukrainie powinniśmy zatem nazywać precyzyjnie uchodźcami wojennymi lub uciekinierami wojennymi.

Uniwersytet Śląski od pierwszych dni ataku Rosji na Ukrainę pomaga uchodźcom z tego państwa. Od 24 lutego 2022 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyły już ponad 3 miliony osób uciekających przed konfliktem. Wśród nich są studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z rodzinami – mówi mgr Sylwia Ledwoch, pełnomocnik rektora UŚ do spraw pomocy Ukrainie. Pomoc była natychmiastowa.

Oprócz obywateli Ukrainy uczelnia pomaga również studentom międzynarodowym, którzy w tym kraju studiowali i musieli z niego uciekać. W ramach wsparcia na uniwersytecie organizowana jest także nauka języka polskiego. Uruchomiono też specjalną stronę internetową „Solidarni z Ukrainą” tłumaczoną na język ukraiński, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dla osób potrzebujących wsparcia w wyniku wojny w Ukrainie.

Poniżej można odsłuchać wywiad Katarzyny Juszkiewicz z mgr Sylwią Ledwoch z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Ludzie stojący na granicy z torbami. Na pierwszym planie kobieta pochyla się nad torbą, po prawej stronie stoi mężczyzna z dzieckiem na rękach. Za nimi widać dwa samochody i ludzi wokół nich, znak drogowy oraz pola

fot. Kevin Buckert | Unsplash

return to top