Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Gór w Mieście Nauki: 5–11 lutego 2024

18.01.2024 - 13:49 aktualizacja 28.02.2024 - 13:31
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 6: Tydzień Gór

Termin: 5–11 lutego 2024

  • Kurator: prof. Zbigniew Waśkiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach)
  • Producenci: dr Agnieszka Smykla, Joanna Śrubarczyk i Oskar Kozikiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach)

Stawiam sobie pytanie, na które chyba nigdy nie znajdę odpowiedzi: dlaczego, kiedy jestem tam, to tęsknię za górami, a kiedy jestem tutaj, skazany na bezczynność, tęsknię za tym zwykłym życiem?

(Jerzy Kukuczka)

Opis tygodnia

Szóstym spośród wszystkich 50 tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Gór. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Tydzień Gór łączył w sobie elementy dziedzictwa kulturowego, pasję do sportu i zrównoważonego rozwoju osobowości. Aktywności zostały zaplanowane tak, aby przyciągnąć różnorodną publiczność: osoby, które nie bywają w górach, turystów, miłośników aktywności na świeżym powietrzu oraz entuzjastów kultury.

Organizatorzy położyli duży nacisk na sport i aktywności na świeżym powietrzu. Zaplanowano zajęcia wspinaczkowe, rajdy górskie oraz zajęcia zapewniające obcowanie z kulturą góralską. Wszystkie aktywności obejmowały nie tylko poprawę fizycznych umiejętności uczestników, ale także promowanie korzyści psychicznych i emocjonalnych płynących z kontaktu z górską przyrodą.

Ważnym elementem wydarzenia były spotkania z ludźmi, którzy spędzili w górach większość życia i z chęcią dzielą się swoim niesamowitym doświadczeniem. Zaproszeni goście opowiedzieli o tym, co dały im wyprawy górskie, jak pomogły im one w rozwoju osobistym, ale także o tym, co góry im odebrały.

Tydzień Gór był czymś więcej niż tylko wspólnym świętowaniem: to holistyczne doświadczenie, które połączyło w sobie radość z odkrywania kultury, spotkań z wybitnymi himalaistami, dreszczyk emocji związany z wysiłkiem sportowym oraz odpowiedzialność za ochronę środowiska.

RobiMY to dla SPORTU!

Grafika Tygodnia Gór (informacje w tekście)

Podcast

Kurator Tygodnia Gór prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach mówił w podcaście o projektach realizowanych przez naukowców ze Śląska a dotyczących m.in. aktywności górskich oraz tego, jak przebywanie w górach wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Zrelacjonował również wydarzenia, które odbyły się w ramach tygodnia. Z gościem rozmawiała red. Katarzyna Siwczyk.

Badania naukowe

W artykule „Badania wpływu treningu wysokogórskiego na wyniki sportowców” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace ekspertów z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Goście specjalni

Krzysztof Jerzy Wielicki – jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. W październiku 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem odebrał prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu – Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywanej „hiszpańskim noblem”.

Krzysztof Wielicki brał udział w czterech wyprawach na K2. Robił to w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów.

Gościa będzie można spotkać w czwartek 8 lutego (sprawdź harmonogram).


Aleksandra Dzik – alpinistka, międzynarodowa przewodniczka górska UIMLA. Współprowadzi biuro podroży wysokogórskich BluEmu, organizujące wyprawy alpinistyczne i trekkingowe w góry świata oraz szkolenia górskie. Prowadzi prezentacje, warsztaty i szkolenia, dotyczące aktywności górskiej oraz podróży. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR, dających tytuł Śnieżnej Pantery.

Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia również skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi, a także nurkuje.

Alpinistkę będzie można spotkać w czwartek 8 lutego (sprawdź harmonogram).

Harmonogram tygodnia

  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.


  • 16.30–18.30Pokaz filmu „Z hałdy w Himalaje” (ul. Świętego Jana 24, Kino Rialto w Katowicach)

Tydzień Gór zainaugurujemy projekcją filmu dokumentalnego „Z hałdy w Himalaje”. Opowiada on historię przygotowań i wyprawy podopiecznych Fundacji Ulica na najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Celem fundacji było pokazanie, że „dziecko z ubogiej rodziny może mieć talent i siłę, żeby zaistnieć mimo przeciwności losu i trudnych warunków życia”.

Inicjatorem akcji była AWF w Katowicach. Grupa 70 dzieci ze śląskich familoków przez prawie rok pracowała i wykazywała się determinacją pod okiem trenerów AWF, by zakwalifikować się na tę wyprawę. Ostatecznie zakwalifikowano dziewięciu nastolatków.

Dokument zrealizowany przez Alinę Markiewicz i Darka Załuskiego, przy współpracy z AWF, opowiada o trudach, emocjach, przemianach, dojrzewaniu i refleksjach towarzyszących uczestnikom wyprawy. Po zakończonej prezentacji filmu, to właśnie oni po 13 latach opowiedzą nam, jak góry i wyprawa wpłynęły na ich życie.

Zwiastun filmu „Z hałdy w Himalaje”.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 10.00–11.00 – Warsztaty „Bezpieczeństwo w górach” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Lawinowe ABC – zagrożenie związane z wypadkami lawinowymi. Dobór sprzętu i przygotowanie do wyjścia w góry.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.


  • 11.30–12.30 – Warsztaty „Przygotowanie do wyprawy w góry” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Podczas wydarzenia odbędzie się omówienie i prezentacja specjalistycznego sprzętu, ubioru, oraz treningu alpinistycznego.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.


  • 13.00–14.00 – Warsztaty „Bezpieczeństwo w górach” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Lawinowe ABC – zagrożenie związane z wypadkami lawinowymi. Dobór sprzętu i przygotowanie do wyjścia w góry.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.


  • 14.30–15.30 – Warsztaty „Przygotowanie do wyprawy w góry” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Podczas wydarzenia odbędzie się omówienie i prezentacja specjalistycznego sprzętu, ubioru, oraz treningu alpinistycznego.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.


  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.


  • 16.30–17.40 – Wykład „Archiwum Jerzego Kukuczki” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Prelekcja Wojtka Kukuczki i Wojciecha Lemańskiego z Fundacji Wielki Człowiek, którzy opowiedzą o pracy nad archiwum Jerzego Kukuczki. Podczas wydarzenia dowiemy się, co pozostawił po sobie jeden z najwybitniejszych himalaistów świata. Odkryjemy nowe wątki z życia Jerzego Kukuczki, a także zaprezentujemy w jaki sposób wygląda praca nad zbiorem – od zabezpieczenia, po opracowanie, digitalizację i wykorzystanie archiwaliów w pielęgnowaniu historii polskiego himalaizmu. Zostaną zaprezentowane autentyczne pamiątki z czasów Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego i niepublikowane dotąd materiały archiwalne.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

  • 10.00–12.00Konferencja online „Zdrowie w górach”

W wydarzeniu wezmą udział:

    • Dr hab. Robert Szymczak – jest lekarzem i specjalistą medycyny ratunkowej. Wykłada medycynę ratunkową (Katedra Medycyny Ratunkowej i Katastrof – Gdański Uniwersytet Medyczny) oraz medycynę wysokościową i wyprawową (Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie). Pracuje jako lekarz w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Gdańsku.Dr hab. R. Szymczak brał udział w wyprawach wysokogórskich jako lekarz i wspinacz (Mont Blanc, Elbrus, Pik Lenina, Chan Tengri, Passu Sar, Island Peak, Lobuche East, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Broad Peak, Mount Everest). Uczestniczył jako wspinający się lekarz w trzech polskich, narodowych, zimowych wyprawach: Nanga Parbat 8125 m (2006–2007) oraz dwukrotnie Broad Peak 8047 m (2008–2009 i 2010/2011). Stanął na szczycie trzech ośmiotysięczników Dhaulagiri (8167 m – 2008), Nanga Parbat (8125 m – 2010) i Mount Everest (8848 m – 2012). W 2008 roku za udział w międzynarodowej akcji ratunkowej na Annapurnie po hiszpańskiego himalaistę Inakiego Ochoa de Olza, został odznaczony złotym medalem za zasługi dla sportu – Medalla al Merito Deportivo. Prowadzi szkolenia dla polskiej kadry narodowej w himalaizmie. Przygotowywał zabezpieczenia medyczne polskich wypraw narodowych (Nanga Parbat, Broad Peak, Gasherbrum I, Lhotse, Makalu, Manaslu, Broad Peak Middle, K2). Należy do Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Wysokogórskiej – International Society for Mountain Medicine oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego.
    • Univ. Prof. Dr. Katharina Hüfner – studiowała we Fryburgu i Monachium medycynę człowieka i ukończyła specjalizację z neurologii oraz habilitację ze specjalizacją zawroty głowy i zaburzenia okoruchowe na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 2013 roku przeniosła się do Innsbrucka na Klinikę Psychiatrii, Psychoterapii, Psychosomatyki i Psychologii Medycznej. Jej zainteresowania kliniczne skupiają się na zaburzeniach związanych ze stresem i traumą. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na wpływie aktywności fizycznej i środowiska alpejskiego na zdrowie psychiczne, wpływie ekspozycji na wysokość na objawy i choroby psychiczne oraz psychoneuroimmunologii, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów psychiatrycznych w okresie post–COVID.
    • Prof. Miłosz Czuba – ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, na której uzyskał stopień doktora i habilitację w zakresie nauk o kulturze fizycznej. W roku 2021 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim wpływu hipoksji na możliwości wysiłkowe człowieka, diagnostyki stanu wytrenowania sportowców, a także wspomagania możliwości wysiłkowych człowieka. Kierował, a także był wykonawcą wielu grantów ministerialnych i NCN.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom.


  • 10.00–14.00 – Warsztaty wspinaczkowe Limbo” (ul. Piotrowicka 90, Katowice)

Grupy zostaną podzielone według kryterium wiekowego. Na wydarzenie obowiązują zapisy.


  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.


  • 17.00–19.00Górskie szlaki długodystansowe (Rawa.Ink, ul. Teatralna 17 a, Katowice)

Prelekcja na temat górskich szlaków długodystansowych, jak Mały Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki i Główny Szlak Beskidzki. Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs składania śpiworów dla każdego.

Prelekcję poprowadzi Wojtek Kłapcia. Ekspert PKN oraz ISO, projektant, dziennikarz, badacz, ekspert do spraw technologii w branży outdoor. W młodości harcerz i biegacz, uczestnik m.in. maratonów górskich. Na początku lat 90. część swojego ekwipunku tworzył samodzielnie. Pro­jektowane przez niego produkty są wyróżniane i nagradzane w głównej mierze za zastosowane w nich rozwiązania technologiczne oraz wzornictwo. W wolnym czasie dużo podróżuje, od czasu do czasu robiąc coś „większego”: od gór wysokich po szlaki długodystansowe.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Limit wynosi 50 osób.

  • 12.00 – Wykład online „Regeneracja po wędrówce, przygotowanie, urazy”

Prelekcja online dotycząca medycznych zagadnień związanych z rekreacją i sportem w górach. Podczas wydarzenia poruszone zostaną wątki zagrożeń (urazy, przeciążenia, czynniki zewnętrzne), przygotowania układu ruchu do aktywności górskiej oraz regeneracji w warunkach ograniczonych zasobów.

Wykład poprowadzi absolwent SUM, dr Jakub Kamiński. Posiada 14 lat doświadczenia zawodowego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Swoje zadania zawodowe realizuje na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz w Poradni Ortopedycznej „Galen”.

Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Zoom.


  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.


  • 17.00 – „Góry dają, góry zabierają” (Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Mikołowska 72A, Katowice)

Spotkanie i prelekcja, którą poprowadzi Beata Tomanek. Gośćmi spotkania będą himalaista Krzysztof Wielicki, prof. UE dr hab. Rafał Śpiewak oraz alpinistka Aleksandra Dzik.

    • Krzysztof Jerzy Wielicki – jest jednym z najwybitniejszych himalaistów świata. Wspinacz, alpinista, taternik, piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jest członkiem blisko stuletniego stowarzyszenia The Explorers Club, które nagrodziło go prestiżowym odznaczeniem Lowell Thomas Award. Jest również współzałożycielem Jurajskiego Klubu Wysokogórskiego. W październiku 2018 roku wraz z Reinholdem Messnerem odebrał prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sportu – Nagrodę Księżnej Asturii, popularnie nazywanej hiszpańskim noblem.Krzysztof Wielicki brał udział w czterech wyprawach na K2. Robił to w pionierskim stylu. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu doby). Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Shisha Pangma wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Wciąż organizuje wyprawy, wyznacza sobie nowe, trudne cele. Jest kontynuatorem polskiej idei zimowej eksploracji Himalajów.
    • Aleksandra Dzik – Alpinistka, międzynarodowa przewodniczka górska UIMLA. Współprowadzi biuro podroży wysokogórskich BluEmu, organizujące wyprawy alpinistyczne i trekkingowe w góry świata oraz szkolenia górskie. Prowadzi prezentacje, warsztaty i szkolenia, dotyczące aktywności górskiej oraz podróży. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia również skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi, a także nurkuje.
    • Prof. UE dr hab. Rafał Śpiewak – medioznawca, historyk, filozof; długoletni duszpasterz akademicki, założyciel hospicjum domowego w Rybniku, poeta i malarz.

Prowadząca:

    • Beata Tomanek – dziennikarka Polskiego Radia w Katowicach. Zajmuje się tematyką społeczną, odwołując się do ludzkiej szlachetności i dobroci w audycjach „Gdzieś obok nas”. Jest też uczestniczką wielu wypraw w odległe zakątki świata, autorką relacji i reportaży radiowych. W każdą sobotę na radiowej antenie wraz ze swoimi gośćmi wyrusza w podróż „Za horyzontem”. Opowiada o swojej fascynacji życiem i ludźmi, również w czasie przeszłym. Co niedziela zadaje pytanie – „Czy to prawda, że?” – odkrywając zapomniane epizody regionalnej przeszłości. Z Beatą Tomanek można spotkać się osobiście na organizowanych przez nią „Podwieczorkach w Muzeum” w Siemianowicach, gdzie przy kawie i kołoczu zachęca do snucia rodzinnych opowieści przekonując, że każdy powinien być kronikarzem swoich czasów.
      Z zamiłowania melomanka, członek Towarzystwa Przyjaciół NOSPR. Lubi eskapady, posiady, konwersacje i wspólne śpiewanie w przyjacielskim gronie.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.

  • 10.00–13.00 – Wyjście w góry na skitury (Hala Skrzyczeńska – Małe Skrzyczne – Zbójnicka Kopa – Skrzyczne)

Punk zbiórki: miejsce przy kasach w punkcie „Szczyrk Mountain Resort Solisko – koleje kanapowe”

Liczba uczestników: max 20 osób

Jazda na skiturach to popularna forma rekreacji zimowej, która łączy w sobie narciarstwo biegowe i wspinaczkę. Aby bezpiecznie i komfortowo cieszyć się tą aktywnością w trakcie wyjazdu, uczestnik powinien:

  • posiadać umiejętności narciarskie – choć jazda na skiturach nie wymaga takiej precyzji jak narciarstwo alpejskie, to jednak umiejętność utrzymywania równowagi i kontrolowania zjazdu są istotne;
  • posiadać odpowiedni sprzęt – wymaga to zakupu bądź wypożyczenia we własnym zakresie specjalnych nart do skiturów, wiązań, butów, kijków oraz ubioru (w tym kask i gogle), które umożliwiają poruszanie się w górach;
  • posiadać ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych – warto stosować system warstwowy, aby regulować temperaturę ciała w zależności od intensywności aktywności i warunków pogodowych.

Wyposażenie dodatkowe

Zawsze warto mieć ze sobą podstawowy sprzęt awaryjny, tak jak w przypadku innych form turystyki górskiej. Należy do niego latarka, jedzenie, picie, apteczka pierwszej pomocy i telefon komórkowy.

W trakcie wyjazdu poza samą praktyczna formą aktywności uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się od specjalistów AWF Katowice jak Skitury oraz trening wysokogórski wpływa na zdrowie i kondycję angażując całe ciało, wymagając pracy zarówno nóg, jak i górnej części ciała. Jest to bowiem intensywna forma aktywności fizycznej, co przyczynia się do wzmacniania mięśni, poprawy kondycji fizycznej oraz zwiększenia wydolności tlenowej. Aktywność fizyczna ma wielostronny wpływ na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne jednak jak w przypadku każdej aktywności sportowej, skitury wiążą się z pewnym ryzykiem kontuzji, szczególnie podczas zjazdu z górskich zboczy. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa i używać odpowiedniego sprzętu ochronnego o czym uczestnicy zostaną również poinformowani w trakcie wyjazdu.

Wydarzenie skierowane do pełnoletnich. Obowiązują zapisy przez formularz.


  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.

  • 10.00–12.00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu)
  • 12.00–14.00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu)

Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 7–10 lat. Limit wynosi 15 osób na turę.

Podczas gdy dzieciaki zajmą się wspinaczką, na rodziców czekać będzie projekcja filmów dokumentalnych „Wyprawa na Everest” i „Z hałdy w Himalaje”.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych:

    • formularz na godzinę 10.00,
    • formularz na godzinę 12.00.

  • 10.00–16.00 – BaseCamp na Dolinie (Dolina Trzech Stawów w Katowicach przy miasteczku zawodów biegowych Parkowe Hercklekoty)

Zapraszamy do BaseCamp na Dolinie, gdzie historia i natura splatają się w jedno niezwykłe miejsce, inspirowane duchem Himalajskiego Base Campu. Ten unikalny zakątek przeniesie Cię w podróż do przeszłości, gdzie namioty z zeszłego wieku snują opowieści o odwadze i wyprawach. Otulony malowniczym krajobrazem, ten magiczny obszar inspirowany jest tradycją odkrywania nieznanych szczytów oraz pasją do zachowania dziedzictwa.

W Strefie BaseCamp na Dolinie spotkasz nie tylko ducha podróży, ale także unikalny klimat, który przypomina o epoce, gdy Jelcz był symbolem niezawodności i wytrzymałości. Pośród majestatycznych namiotów z przeszłości wznosi się zabytkowy Jelcz, emanujący historią i charakterem. Jego obecność dodaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku, tworząc harmonię pomiędzy nowoczesnością a tradycją.

W programie m.in.:

  • wystawa prezentującej Himalajski BaseCamp zawierającą zdjęcia i eksponaty z wypraw w ubiegłym wieku,
  • konkurs z rozkładania namiotu na czas,
  • degustacja herbaty tybetańskiej,
  • pierwsza pomoc w warunkach górskich,
  • prelekcje,
  • i inne.

  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.

  • 09.00–16.00 – BaseCamp na Dolinie (Dolina Trzech Stawów w Katowicach przy miasteczku zawodów biegowych Parkowe Hercklekoty)

Zapraszamy do BaseCamp na Dolinie, gdzie historia i natura splatają się w jedno niezwykłe miejsce, inspirowane duchem Himalajskiego Base Campu. Ten unikalny zakątek przeniesie Cię w podróż do przeszłości, gdzie namioty z zeszłego wieku snują opowieści o odwadze i wyprawach. Otulony malowniczym krajobrazem, ten magiczny obszar inspirowany jest tradycją odkrywania nieznanych szczytów oraz pasją do zachowania dziedzictwa.

W Strefie BaseCamp na Dolinie spotkasz nie tylko ducha podróży, ale także unikalny klimat, który przypomina o epoce, gdy Jelcz był symbolem niezawodności i wytrzymałości. Pośród majestatycznych namiotów z przeszłości wznosi się zabytkowy Jelcz, emanujący historią i charakterem. Jego obecność dodaje temu miejscu niepowtarzalnego uroku, tworząc harmonię pomiędzy nowoczesnością a tradycją.

W programie m.in.:

  • wystawa prezentującej Himalajski BaseCamp zawierającą zdjęcia i eksponaty z wypraw w ubiegłym wieku,
  • konkurs z rozkładania namiotu na czas,
  • degustacja herbaty tybetańskiej,
  • pierwsza pomoc w warunkach górskich,
  • prelekcje,
  • i inne.

  • 10.00–12.00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu)
  • 12.00–14.00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu)

Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 11–14 lat. Limit wynosi 15 osób na turę.

Podczas gdy dzieciaki zajmą się wspinaczką, na rodziców czekać będzie projekcja filmów dokumentalnych „Wyprawa na Everest” i „Z hałdy w Himalaje”.

Na zajęcia obowiązują zapisy za pośrednictwem formularzy zgłoszeniowych:

    • formularz na godzinę 10.00,
    • formularz na godzinę 12.00.

  • 11.00 – „Porozmawiajmy o górach” (Dolina 3 Stawów, Katowice)

Krótkie prelekcje i wymiana doświadczeń. W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz udzielania pierwszej pomocy w górach. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kłapcia – ekspert PKN oraz ISO, projektant, dziennikarz, badacz, ekspert do spraw technologii w branży outdoor. W młodości harcerz i biegacz, uczestnik m.in. maratonów górskich.

Wstęp wolny, bez rejestracji.


  • 15.00–21.00 – Wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” (ul. Dworcowa 13, Katowice)

Wystawa ukazuje fenomen Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego za pośrednictwem zgromadzonych przez Fundację Wielki Człowiek obiektów archiwalnych, takich jak: fotografie, filmy, dokumenty, sprzęt wspinaczkowy czy stroje z epoki.

Wstęp wolny.

Film

Uczestnicy Tygodnia Gór wzięli udział w licznych aktywnościach. Przez siedem dni odbywały się prelekcje, wykłady oraz spotkania m.in. z himalaistami i alpinistami. Część osób wybrała się również w górską wyprawę. Zobaczcie filmowe podsumowanie.

Galeria

Zobacz fotorelację z Tygodnia Gór. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.

Sylwetka kuratora

prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz – związany z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Naukowiec ma bogate doświadczenie zarówno w dziedzinie nauki o kulturze fizycznej, jak i w zarządzaniu instytucjami sportowymi.

Prof. Z. Waśkiewicz był rektorem AWF w Katowicach w latach 2005–2012, a także pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Biathlonu i wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest absolwentem AWF w Katowicach, gdzie od 2001 roku kierował Katedrą Zespołowych Gier Sportowych, a w 2020 roku został kierownikiem Katedry Teorii Zarządzania.

Jego wkład naukowy obejmuje badania w dziedzinie motywacji różnych typów biegaczy, w tym maratończyków i ultramaratończyków oraz wpływ różnorodnego treningu na formę sportową, a także stan zdrowia. W dorobku badacza można znaleźć wiele prac z zakresu wspomagania procesu treningowego oraz kontroli antydopingowej wśród sportowców.

 

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top