Tydzień nr 46: Tydzień Klimatu
Termin: 18–24 listopada 2024
- Kuratorka: dr hab. Edyta Sierka, pof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Producentka: Weronika Cygan-Adamczyk (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Opis tygodnia
Czterdziestym szóstym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Klimatu. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które trwają przez cały 2024 rok.
W ostatnich latach temat zmian klimatu nie schodzi z nagłówków czasopism naukowych, portali internetowych i programów telewizyjnych. Często jednak narracja, która do nas dociera jest przepełniona poczuciem rezygnacji, co wielu zniechęca do podejmowania jakichkolwiek działań. W ramach Tygodnia Klimatu podjęliśmy wyzwanie mówienia o klimacie, przyczynach jego zmian oraz wskazania propozycji strategicznego podejścia do zachodzących zmian i zrealizowaliśmy praktycznie działania na rzecz adaptacji do zaskakujących zjawisk w Europejskim Mieście Nauki 2024.
Mamy szansę stworzyć lepszą przyszłość, jeśli połączymy siły i oprzemy się na naukowej wiedzy.
Tydzień Klimatu rozpoczęliśmy od solidnej dawki wiedzy w formie spotkań i wykładów, w tym również w szkołach. Następnie przyjrzeliśmy się, jak instytucje oraz firmy w naszym regionie realizują proklimatyczne działania, a także w jaki sposób adaptujemy się do zmian klimatu w metropolii. Naszym celem było też podsumowanie działań, które podjęto w ramach wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki, a które skoncentrowane były na rzecz łagodzenia zmian klimatu czy poszerzania wiedzy w tym zakresie.
Wypracowaliśmy też zielone kompetencje, czyli zestaw wytycznych i wskazówek dla każdego mieszkańca – dzięki nim wszyscy dowiemy się, co sami możemy zrobić dla klimatu w naszym codziennym życiu. Na koniec podjęliśmy jedną dużą akcję dla klimatu – było to zwieńczenie tygodnia i przekucie dotychczas zdobytej wiedzy w praktyczne działanie.
Badania naukowe
W artykule „Zazielenione przystanki przykładem adaptacji do zmian klimatu” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Galeria
Zobacz fotorelację z Tygodnia Klimatu. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.
Sylwetka kuratorki
dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ – biolog, specjalista ochrony środowiska w zakresie funkcjonowania ekosystemów miejsko-przemysłowych, ekonomicznym wymiarze świadczeń ekosystemów antropogenicznych oraz różnorodności biologicznej i czynników wpływających na jej kształtowanie w obrębie zielonej infrastruktury miast, szczególnie zielonych dachach.
Dyrektor Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełni funkcje przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami PAN, członkini Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone i Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Stowarzyszenia Założycielskiego Elektroprosumeryzmu.
Jest wiceprezesem Human Habitat Association, a także European Brownfield Manager w zakresie rekultywacji i zagospodarowania terenów przemysłowych, specjalistą w zakresie procedury oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, auditorem systemów zarządzania środowiskowego ISO 14001. Autorka licznych publikacji naukowych. Kierowała i realizowała zadania w projektach badawczych i dydaktycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Od 2000 roku promuje naukę i wyniki prowadzonych badań na wydarzeniach (Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, Noc Biologów, Międzynarodowa Konferencja „Zieleń Miejska” Katowice), w szkołach, a także uniwersytetach dzieci.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.