Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Kryształów w Mieście Nauki: 10–16 czerwca 2024

21.05.2024 - 17:03 aktualizacja 26.07.2024 - 14:55
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 23: Tydzień Kryształów

Termin: 10–16 czerwca 2024

  • Kuratorzy: dr Magdalena Szubka i dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Producentka: mgr Agnieszka Jankowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Opis tygodnia

Dwudziestym trzecim spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Kryształów. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Podczas tygodnia odkryliśmy, jak fascynujący jest świat kryształów i jakie są ich wyjątkowe właściwości. Była to doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat ich zastosowania. Ze względu na swoją różnorodność i unikalność, kryształy wykorzystuje się zarówno w wielu aspektach życia codziennego, jak i w zaawansowanych technologiach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na co dzień otacza nas mnóstwo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. Znane wszystkim diamenty to kryształy czystego węgla, ale kryształami są również np. sól czy cukier. Krystalografia, elektronika, optoelektronika, jubilerstwo, chemia, biologia, farmacja czy medycyna to kilka dziedzin, w których kryształy odgrywają istotną rolę.

Grafika Tygodnia Kryształów

Podcast

O tym, co działo się podczas tego Tygodnia Kryształów, opowiedzieli kuratorzy tygodnia: dr Magdalena Szubka i dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ. Rozmawiał z nimi Radosław Aksamit.

Eksperci opowiedzieli o szerokim zastosowaniu kryształów w życiu codziennym każdego z nas, a także w różnych branżach od medycyny po jubilerstwo.

Badania naukowe

W artykule „Kryształy – cieszą oko, a jednocześnie są podstawą wielu zaawansowanych technologii” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Galeria

Zobacz fotorelację z Tygodnia Kryształów. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.

Sylwetka kuratorki

dr Magdalena Szubka – nauczycielka akademicka, fizyczka, adiunktka w Instytucie Fizyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi badania naukowe dotyczące struktury elektronowej i mikrostruktury zaawansowanych materiałów stosowanych w fotonice i w nowoczesnych technologiach. Popularyzatorka nauki, członkini Kolegium Naukowego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, autorka wykładów i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz szkół.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top