Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 23: Tydzień Kryształów

Termin: 10–16 czerwca 2024

• Kuratorzy: dr Magdalena Szubka i dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Producentka: mgr Agnieszka Jankowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Opis tygodnia

Dwudziestym trzecim spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Kryształów. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Podczas tygodnia zapraszamy do odkrycia tego, jak fascynujący jest świat kryształów i jakie są ich wyjątkowe właściwości. Będzie to również doskonała okazja do zgłębienia wiedzy na temat ich zastosowania. Ze względu na swoją różnorodność i unikalność, kryształy wykorzystuje się zarówno w wielu aspektach życia codziennego, jak i w zaawansowanych technologiach. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na co dzień otacza nas mnóstwo substancji, materiałów, przedmiotów, które mają strukturę kryształu. Znane wszystkim diamenty to kryształy czystego węgla, ale kryształami są również np. sól czy cukier. Krystalografia, elektronika, optoelektronika, jubilerstwo, chemia, biologia, farmacja czy medycyna to kilka dziedzin, w których kryształy odgrywają istotną rolę.

Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

1. Podczas tygodnia odbędą się wykłady wybitnych specjalistów z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych.
  2. Wystawy i warsztaty dla uczniów.
  3. Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów.
  4. Gry terenowe, które będą miały na celu zainteresowanie ekscytującym pięknem świata kryształów.

Grafika Tygodnia Kryształów

Sylwetka kuratorki

dr Magdalena Szubka – nauczycielka akademicka, fizyczka, adiunktka w Instytucie Fizyki na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzi badania naukowe dotyczące struktury elektronowej i mikrostruktury zaawansowanych materiałów stosowanych w fotonice i w nowoczesnych technologiach. Popularyzatorka nauki, członkini Kolegium Naukowego Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, autorka wykładów i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz szkół.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top