Tydzień nr 15: Tydzień Nowych Technologii
Termin: 15–21 kwietnia 2024
- Kuratorka: dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Producentka: Paulina Świtała (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Opis tygodnia
Piętnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Nowych Technologii. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Katowice, Chorzów oraz Sosnowiec stały się epicentrum innowacji podczas Tygodnia Nowych Technologii. Przez siedem dni, nauka wkroczyła na nowy poziom, eksplorując obszary fizyki, chemii, matematyki, informatyki, inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej.
Wystawa „Accelerating Science”, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana była w budynku UŚ w Chorzowie. Przeniosła uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. gabinet fizyki teoretycznej czy kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwoliły na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Warsztaty, prowadzone przez wybitnych specjalistów w trakcie Tygodnia Nowych Technologii, umożliwiły uczestnikom praktyczne zanurzenie się w najnowszych technologiach. Od sztucznej inteligencji po nanotechnologię, każdy z uczestników znalazł coś dla siebie, co rozbudziło jego ciekawość i otworzyło nowe horyzonty.
Wykłady stanowiły istotną część Tygodnia Nowych Technologii. Eksperci z różnych dziedzin przedstawili swoje perspektywy na rozwijające się obszary nauki, zdobywając uwagę słuchaczy i inspirując ich do myślenia poza utarte schematy. Odkrycia w dziedzinie fizyki cząstek, sztucznej inteligencji czy nowoczesnych materiałów zostały przybliżone w sposób, który sprawił, że nawet laicy zaczęli dostrzegać fascynujący świat nauki.
Debaty ekspertów to kolejny punkt programu, który podkreślił wieloznaczność tematyki tygodnia. Dyskutowano nad etycznymi i społecznymi aspektami postępu technologicznego w dziedzinie nanotechnologii, starając się znaleźć równowagę między rozwojem a odpowiedzialnością. Wnikliwe dyskusje pozwoliły spojrzeć na technologię z różnych perspektyw, uwzględniając zarówno jej korzyści, jak i potencjalne wyzwania.
Specjalna edycja krótkich wystąpień poświęcona tematom związanym z wykorzystaniem nowych technologii w pracach badawczych młodych naukowców, również przyciągnęła uwagę uczestników.
Wieloznaczność tematyki tygodnia stała się źródłem inspiracji dla wszystkich, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. To był nie tylko tydzień odkryć naukowych, ale również okazja do zastanowienia się nad wpływem nowych technologii na naszą codzienność, społeczeństwo i przyszłość naszej planety. Tydzień Nowych Technologii w Katowicach to spotkanie z przyszłością, które zapraszało do wspólnego odkrywania nieznanego i kreowania lepszego jutra.
Podcast
O tym, co działo się podczas tego Tygodnia Nowych Technologii, opowiedziały badaczki z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: dr Katarzyna Schmidt (kuratorka tygodnia) oraz dr inż. Izabela Matuła. Rozmawiał z nimi Radosław Aksamit.
Ekspertki skupiły się na nowatorskich rozwiązaniach technologicznych, przybliżając najnowsze osiągnięcia w dziedzinie informatyki, inżynierii materiałowej, oraz biomedycyny. Tydzień Nowych Technologii był idealną okazją do zgłębienia nie tylko technicznych aspektów, lecz także wpływu nowych technologii na naszą codzienność oraz sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość.
Tematy poruszone przez ekspertów obejmowały nie tylko obecne wyzwania i perspektywy rozwoju technologicznego, ale także etyczne i społeczne implikacje, jakie niesie za sobą postęp technologiczny.
Badania naukowe
W artykule „Nowe technologie rozwiązują i największe zagadki świata nauki, i codzienne problemy ludzkości” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Politechnice Śląskiej.
Harmonogram tygodnia
- 9.00–9.45 – Uroczyste otwarcie wystawy Accelerating Science (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Wykład opowie o tym czym jest CERN i w jakich badaniach w CERNIE uczestniczą fizycy z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Wystawa „Accelerating Science”, w całości poświęcona CERN owi, prezentowana będzie w kampusie w Chorzów UŚ. Przeniesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. gabinet fizyki teoretycznej czy kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: prof. dr hab. Jan Kisiel.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców w wieku 10+ lat. Na zwiedzanie wystawy proszę się zarejestrować osobno!
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy). Limit uczestników wynosi 110 osób.
- 9.00–15.30 – Warsztaty Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? (spinPLACE, ul. Bankowa 5, 40-007 Katowice, Sala konferencyjna na parterze budynku A.08)
Nowoczesna edukacja finansowa dla młodzieży to praktyczne interaktywne zajęcia, innowacyjne gry, konkursy i zabawy. Wszystko po to, aby wypracować dobre nawyki finansowe i wzbudzić szacunek do pieniądza. Zamierzamy uświadomić młodzieży, że wiedza na temat produktów bankowych oraz umiejętność zarządzania budżetem i planowania wydatków to najlepszy kapitał na start w dorosłość.
Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO Banku Polskiego. Został przygotowany dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Program nazywa się „Kasa z klasą”. Zajęcia Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? przewidziane są tylko dla zorganizowanych grup około 20 osób.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie przez ucznia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na użycie gogli VR (dotyczy uczniów do 18 r.ż.) lub podpisanego przez ucznia regulaminu (dot. uczniów pełnoletnich). Zgoda zostanie przesłana do osoby rejestrującej grupę.
Prowadzący: PKO Bank Polski.
Wydarzenie skierowane jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych w wieku 14/15+.
Na zajęcia obowiązują zapisy:
-
- 10.30-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.30 (formularz zgłoszeniowy)
- 14.00-15.30 (formularz zgłoszeniowy)
- 9.30–10.45 – Wykład Materiały inteligentne (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, 41-500 Chorzów, Polska)
Inteligencja, sztuczna inteligencja czy inteligentne materiały. Czy nowe opracowania naukowców mogą „same” realizować zadania? Czy same potrafią „leczyć” swoje uszkodzenia, wykrywać zagrożenie, dbać o nasze zdrowie? Od materiałów chroniących przed pożarem lub wykrywających nadlatujący samolot, do takich, które żołnierzowi na polu walki pozwalają się ukryć. O takich „inteligentnych” materiałach opowiada popularyzator nauki, red. Wiktor Niedzicki.
Prowadzący: red. Wiktor Niedzicki.
Wydarzenie skierowane jest dla studentów. Limit wynosi 180 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.45–10.45 – Warsztaty Czy wariograf naprawdę jest w stanie wykryć kłamstwo? (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Warsztaty z metod badania sygnałów biomedycznych stosowanych w neuronauce (elektroencefalografia, elektrookulografia, elektromiografia, aktywność elektrodermalna). Wariograf, zwany potocznie wykrywaczem kłamstw, jest urządzeniem stosowanym często w kryminalistyce, mającym pomóc śledczym w ocenie, czy badana osoba mówi prawdę czy nie. Jego działanie oparte jest na pomiarze sygnałów biomedycznych, które reprezentują fizjologiczne reakcje organizmu człowieka na bodźce z zewnątrz, np. pomiar aktywności elektrodermalnej, czyli przewodności skórnej, zależnej od stopnia potliwości, napięcia poszczególnych mięśni twarzy za pomocą elektromiografii, powiązanym z różnymi emocjami czy śledzenia ruchów oczu. Jednakże ze względu na wiele czynników mogących wpłynąć na stan psychofizyczny człowieka, wiarygodność tej metody w ocenie kłamstwa jest często podważana. Na warsztatach za prezentujemy pomiary takich sygnałów biomedycznych i porozmawiamy o tym, co one faktycznie reprezentują.
Prowadzący: dr Karina Maciejewska, lic. Wiktoria Moczarska, Cezary Zając.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat. Limit osób wynosi 12 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.45–10.45 – Warsztaty Druk 3D w przeciwdziałaniu COVID-19 i w służbie zdrowia (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1/budynek L, Chorzów, Polska)
W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane technologie druku 3D. W zależności od tematyki po omówieniu technologii druku będzie realizowany inny temat. Prowadzący będzie dysponował jedną lub dwiema drukarkami 3D, materiałami przedstawiającymi różne wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego) z różnych drukarek oraz będzie miał materiały promocyjne do rozdania w postaci ciekawych wydruków 3D.
Prowadzący: dr Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 14+ lat. Limit wynosi 15 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, 41-500 Chorzów, Polska)
Wystawa Accelerating Science”, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Przeniesienie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego „Fizyka jądrowa w badaniach oddziaływań i jej zastosowania”.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 10+ lat. Limit wynosi 15 osób na każde 30 minut.
Na zajęcia obowiązują zapisy:
-
- 10.00-11.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 13.00-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 10.45–11.45 – Wykład dla studentów Transformacja energetyczna – wyzwanie dla gospodarki (Wydział nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Energetyka to sektor, który jest „krwiobiegiem” gospodarki, a energia jest dla każdego z nas podstawowym dobrem cywilizacyjnym, niezbędnym w codziennym życiu. Koszty i bezpieczeństwo wytwarzania energii wpływają również w decydujący sposób na konkurencyjność wielu gałęzi gospodarki i wielkość wzrostu gospodarczego. Jednak zmiany w środowisku na niespotykaną dotychczas skalę, emisja zanieczyszczeń oraz presja na rezygnację z wykorzystywania paliw kopalnych wymuszają w tej dziedzinie radykalne zmiany, przez co znajdujemy się w aktualnie w przełomowym momencie dla gospodarki. Różne kraje w różny sposób starają się odpowiadać na pojawiające się wyzwania. Również Polska i Unia Europejska muszą w tej sprawie wypracować najbardziej korzystny model łączący kwestie dbałości o środowisko z utrzymaniem poziomu życia i bezpieczeństwa mieszkańców.
Prowadzący: dr hab. Tomasz Siudyga.
Wydarzenie skierowane jest do studentów. Limit uczestników wynosi 180 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.15–12.15 – Warsztat Inteligentne rozwiązania dla zdrowia i komfortu (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Warsztat przeniesie Was w fascynujący świat nowoczesnych technologii. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane różnorodne nowoczesne urządzenia, które nie tylko sprawią, że będziecie na bieżąco z najnowszymi trendami, ale także pomogą Wam zadbać o zdrowie i komfort codziennego życia bez względu na to, czy jesteście młodymi entuzjastami technologii, aktywnymi sportowcami czy dojrzałymi miłośnikami wygody. Zapraszamy serdecznie, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak inteligentne rozwiązania mogą poprawić jakość życia i sprawić, że codzienne zadania staną się łatwiejsze i bardziej przyjemne dla każdego z Was.
Prowadzący: Maciej Pyza, Natalia Brzezińska, Anna Kłeczek, Karolina Kulińska, Artur Sowiński, Anna Żołnierczyk, Edyta Szewczyk, dr hab. Andrzej Swinarew, prof UŚ.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat. Limit uczestników wynosi 30 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.15–12.15 – Warsztaty Materiały luminescencyjne – czyli jak otrzymać szkło, które świeci bez podłączenia do prądu elektrycznego (Wydział nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
W rozwoju nowoczesnych technologii istotną rolę odgrywają badania dotyczące charakterystyki materiałów, które dzięki swoim unikalnym właściwościom mogą znaleźć szerokie zastosowanie między innymi w fotonice i optoelektronice jako emitery promieniowania elektromagnetycznego. Do takich materiałów należy zaliczyć między innymi szkła oraz materiały ceramiczne, które zawierają w swoim składzie jony lantanowców. Obecność tych jonów sprawia, że materiały wykazują możliwość emisji promieniowania elektromagnetycznego i mogą być stosowane zarówno laserach jak i diodach luminescencyjnych. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się czym jest zjawisko luminescencji oraz przeprowadza proste doświadczenia ilustrujące jakie substancje chemiczne oraz przedmioty z życia codziennego mogą być emiterami promieniowania widzialnego. Uczestnicy będę mieli również szansę przyjrzeć się jak w laboratorium naukowcy otrzymują szkła oraz materiały ceramiczne, a następnie analizują ich właściwości strukturalne, termiczne a także luminescencyjne.
Prowadzący: dr Natalia Pawlik, dr Marta Kuwik, dr inż. Ewa Pietrasik, mgr Joanna Śmiarowska, mgr inż. Kowalska Karolina, mgr inż. Nikola Bednarska-Adam.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat. Limit uczestników wynosi 8 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.15–12.45 – Warsztaty Druk 3D w przeciwdziałaniu COVID-19 i w służbie zdrowia (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane technologie druku 3D. W zależności od tematyki po omówieniu technologii druku będzie realizowany inny temat. Prowadzący będzie dysponował jedną lub dwiema drukarkami 3D, materiałami przedstawiającymi różne wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego) z różnych drukarek oraz będzie miał materiały promocyjne do rozdania w postaci ciekawych wydruków 3D.
Prowadzący: dr Piotr Duda, mgr Sławomir Kaptacz.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 14+ lat. Limit uczestników wynosi 15 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.45–12.45 – Wykład Modern ways of teaching (in STEM) with examples from selected projects (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
The modern environment is looking for new ways to adapt and better use teaching methods. Educational technologies are changing the way university students acquire knowledge. These innovative approaches use active learning methods, problem-based learning, formative assessment, and soft skills teaching.
Prowadzący: prof. Marcin Fojcik (Western Norway University of Applied Science).
Wydarzenie skierowane jest dla studentów. Limit uczestników wynosi 180 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 08.30–09.15 – Wykład Kryptowaluty i technologia blockchain (Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie)
Czym jest blockchain? Jak działają kryptowaluty? Ja kie podstawowe problemy rozwiązują te współczesne technologie? Czy są bezpieczne? Wykład wprowadza słuchaczy w podstawy technologii przyszłości jakimi są łańcuch bloków oraz oparte na nich kryptowaluty.
Prowadzący: dr Przemysław Kudłacik.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat, uczniów Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Zapisy na wydarzenie nie są wymagane.
- 09.15–10.00 – Wykład Nowe technologie w badaniach nad materią jądrową (Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie)
W warunkach laboratoryjnych, jedynym sposobem by zbadać materię jądrową jest zderzyć jądra atomowe z innymi jądrami. Potrzebna do tego aparatura jest przykładem najnowocześniejszych technologii. Na wykładzie przedstawione zostaną najbardziej spektakularne przykłady nowoczesnej aparatury służącej badaniom nad materią jądrową.
Prowadzący: dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat, uczniów Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Zapisy na wydarzenie nie są wymagane.
- 10.00–10.45 – Wykład Super materiały: odkryj potencjał dla Nowych Technologii! (Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie)
Materiały towarzyszą nam wszędzie, od naszych codziennych przedmiotów po najbardziej zaawansowane technologie. Jednak nawet te najbardziej powszechne mogą kryć w sobie niezwykłe historie. Podczas spotkania skupimy się jednak na materiałach przyszłości, które skryte są w laboratoriach naukowców. Odkryjemy fascynujące właściwości i zastosowania materiałów, które mają ogromny potencjał aplikacyjny w różnych dziedzinach życia – od elektroniki po medycynę. Poznamy super materiały i zobaczymy, jak mogą one otworzyć drzwi do nowych technologii i innowacji.
Prowadzący: dr inż. Izabela Matuła.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat, uczniów Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Zapisy na wydarzenie nie są wymagane.
- 9.50–11.20 – Warsztaty Modelowanie procesów biznesowych w notacji BPMN (Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, Bogucicka 5, Katowice, Polska)
Warsztaty przeznaczone dla osób zainteresowanych poznaniem notacji BPMN (Business Process Model and Notation), kluczowego elementu w projektowaniu i analizie procesów biznesowych. Poznaj narzędzie, które umożliwia efektywną komunikację w ramach zespołów projektowych oraz pomiędzy biznesem a IT.
Prowadzący: Dr Mariusz Żytniewski.
Wydarzenie skierowane jest dla osób 18+ zainteresowanych BPM i BPMN.
Na konferencję obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.00–12.30 – „Ale o tym nas nie uczyli”. Dyskusja i Q&A o tym, jakich umiejętności oczekują pracodawcy dziś i przyszłości (spinPLACE, Klub Rawa, Bankowa 5, 40-007 Katowice)
Wiesz już „kim będziesz”? Przyjdź i sprawdź, czy jesteś na to przygotowana/y. A co, jeśli jeszcze nie wiesz? Przyjdź i posłuchaj o „skills of the future”, zainspiruj się i zacznij planować swoją przyszłość. Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 dedykowane dla studentów, uczniów szkół średnich oraz wszystkich tych, którzy chcą rozwijać i planować swoją przyszłą karierę.
Dołącz do dyskusji i sesji Q&A w której przedstawiciele amerykańskich firm opowiedzą o tym jakich umiejętności poszukują dziś u do pracy kandydatów, jakie umiejętności pozwolą znaleźć dobrą pracę w przyszłości i na co zwrócić uwagę planując dziś swoją ścieżkę edukacyjną.
Po dyskusji zapraszamy do udziału w sesji pytań i odpowiedzi (Q&A), podczas której uczestnicy spotkania będą mogli zadawać pytania przedstawicielom firm i instytucji wspierających biznes.
Prowadzący: Amerykańska Izba Handlowa.
Wydarzenie skierowane jest do osób powyżej 15 lat.
Obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Polska)
Wystawa Accelerating Science, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Przeniesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego „Fizyka jądrowa w badaniach oddziaływań i jej zastosowania”.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 10+ lat.
-
- 10.00-11.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 13.00-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 9.00–15.30 – Warsztaty Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? (Politechnika Śląska, Wydział Elektryczny, ul. Krzywoustego 2, Gliwice, sala 615 w budynku A Wydziału Elektrycznego)
Nowoczesna edukacja finansowa dla młodzieży to praktyczne interaktywne zajęcia, innowacyjne gry, konkursy i zabawy. Wszystko po to, aby wypracować dobre nawyki finansowe i wzbudzić szacunek do pieniądza. Zamierzamy uświadomić młodzieży, że wiedza na temat produktów bankowych oraz umiejętność zarządzania budżetem i planowania wydatków to najlepszy kapitał na start w dorosłość.
Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO Banku Polskiego. Został przygotowany dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Program nazywa się „Kasa z klasą”. Zajęcia Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? przewidziane są tylko dla zorganizowanych grup około 20 osób.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie przez ucznia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na użycie gogli VR (dotyczy uczniów do 18 r.ż.) lub podpisanego przez ucznia regulaminu (dot. uczniów pełnoletnich). Zgoda zostanie przesłana do osoby rejestrującej grupę.
Prowadzący: PKO Bank Polski.
Wydarzenie skierowane jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, 14/15+ lat.
-
- 9.00-10.30 I grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 10.30-12.00 II grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.30 III grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 14.00-15.30 IV grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Wystawa Accelerating Science, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Przeniesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 10+ lat.
-
- 10.00-11.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 13.00-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 9.00–15.30 – Warsztaty Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kalwaryjska 62D, Piekary Śląskie)
Nowoczesna edukacja finansowa dla młodzieży to praktyczne interaktywne zajęcia, innowacyjne gry, konkursy i zabawy. Wszystko po to, aby wypracować dobre nawyki finansowe i wzbudzić szacunek do pieniądza. Zamierzamy uświadomić młodzieży, że wiedza na temat produktów bankowych oraz umiejętność zarządzania budżetem i planowania wydatków to najlepszy kapitał na start w dorosłość.
Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO Banku Polskiego. Został przygotowany dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Program nazywa się „Kasa z klasą”. Zajęcia Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? przewidziane są tylko dla zorganizowanych grup około 20 osób.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie przez ucznia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na użycie gogli VR (dotyczy uczniów do 18 r.ż.) lub podpisanego przez ucznia regulaminu (dot. uczniów pełnoletnich). Zgoda zostanie przesłana do osoby rejestrującej grupę.
Prowadzący: PKO Bank Polski.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 14/15+ lat.
-
- 9.00-10.30 I grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 10.30-12.00 II grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.30 III grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 14.00-15.30 IV grupa (formularz zgłoszeniowy)
- 11.40–13.10 – Warsztaty Zarządzanie przedsiębiorstwem w chmurze z SAP Cloud Solution (Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, Bogucicka 5, Katowice, Polska)
Warsztaty będą dotyczyły zarządzania przedsiębiorstwem w chmurze z zastosowaniem systemu SAP S4/HANA i interfejsu SAP Fiori oraz sposobów analizy danych i wykorzystania narzędzi informatycznych do analityki i raportowania danych w SAP Analytics Cloud. Warsztaty są dedykowane dla wszystkich zainteresowanych rozwojem systemów ERP, a także poznaniem najnowszych narzędzi i oprogramowania do zarządzania procesami biznesowymi z wykorzystaniem zintegrowanych systemów informatycznych.
Prowadzący: dr hab. inż. Anna Sołtysik-Piorunkiewicz, prof. UE, dr Edyta Abramek.
Wydarzenie skierowane jest dla studentów 18+ lat, zainteresowanych systemami AI i ERP w chmurze.
Na warsztaty obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–13.00 – Konferencja Konferencja Klubu Młodego Odkrywcy (KatoScience Corner x MetroLab GZM, Młyńska 2, Katowice)
Konferencja Klubów Młodego Odkrywcy to spotkanie, na którym dzieci i młodzież z regionu śląskiego zaprezentują swoje najciekawsze eksperymenty i projekty naukowe, które zrealizowały pod czujnym okiem Opiekunów Klubów. Spotkanie będzie miało charakter Konferencji Naukowej, tak by dzieci i młodzież przeżyli prawdziwą przygodę z nauką, nie tylko mieli okazję do pochwalenia się swoimi sukcesami, ale również poczuli się jak prawdziwy naukowiec. Konferencję uświetni znamienity gość, Pan Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz radiowy, lektor, który użycza swojego głosu w chyba najbardziej popularnej i ogólnodostępnej nawigacji samochodowej. Autorzy najlepszych prezentacji zostaną nagrodzeni drobnymi upominkami.
Prowadzący: dr hab. Małgorzata Karolus, prof. US, dr inż. Izabela Matuła, dr hab. Jacek Krawczyk.
Wydarzenie skierowane jest dla młodych odkrywców w wieku 10+ lat.
Na konferencję obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Wystawa Accelerating Science, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Przeniesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego.
Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.
-
- 10.00-11.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 13.00-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 10.30–15.30 – Warsztaty Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? (Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Dworcowa 33, Ruda Śląska)
Nowoczesna edukacja finansowa dla młodzieży to praktyczne interaktywne zajęcia, innowacyjne gry, konkursy i zabawy. Wszystko po to, aby wypracować dobre nawyki finansowe i wzbudzić szacunek do pieniądza. Zamierzamy uświadomić młodzieży, że wiedza na temat produktów bankowych oraz umiejętność zarządzania budżetem i planowania wydatków to najlepszy kapitał na start w dorosłość.
Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO Banku Polskiego. Został przygotowany dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Program nazywa się „Kasa z klasą”. Zajęcia Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? przewidziane są tylko dla zorganizowanych grup około 20 osób.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie przez ucznia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na użycie gogli VR (dotyczy uczniów do 18 r.ż.) lub podpisanego przez ucznia regulaminu (dot. uczniów pełnoletnich). Zgoda zostanie przesłana do osoby rejestrującej grupę.
Prowadzący: PKO Bank Polski.
Wydarzenie skierowane jest dla młodzieży 14/15+ lat.
-
- 9.00-10.30 (formularz zgłoszeniowy)
- 10.30-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.30 (formularz zgłoszeniowy)
- 14.00-15.30 (formularz zgłoszeniowy)
- 16.30–19.30 – Debata Nanotechnologia szansa czy zagrożenie? (spinPLACE, KLUB RAWA, Bankowa 5, Katowice)
W życiu codziennym nanomateriały złożone z obiektów o rozmiarach niewidocznych ludzkim okiem są wykorzystywane na szeroką skalę. Jak wyglądała ewolucja rynku produktów nanotechnologicznych? W jakiej dziedzinie oraz gałęzi przemysłu nanotechnologia ma największą możliwość rozwoju? Szczególnie w dobie pandemii COVID-19 na rynku były popularne i nadal są wszelkie płyny antybakteryjne, często na bazie nanocząstek srebra. Co więcej, jednym z ostatnich i najbardziej znanych osiągnięć nanomedycyny są szczepionki czy leki tworzone przy pomocy nanotechnologii. Dlaczego takie szczepionki czy leki są według naukowców lepsze? Czy istnieją jakieś obawy związane ze szczepionkami tworzonymi w tej technologii w świecie nauki? Czy zatem naukowcy badają podstawowe właściwości nanomateriałów zanim trafią one do sprzedaży? Jak mierzą te właściwości w swoich laboratoriach? Czy nanomateriały są bezpieczne dla człowieka? Czy istnieją normy prawne dopuszczające preparaty zawierające nanomateriały do obrotu w krajach Unii Europejskiej a szczególnie w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci, którzy na co dzień zajmują się szeroko pojętą nanotechnologią. Nanotechnologia to ciągle rozwijająca się dziedzina nauki z pogranicza biologii, chemii, fizyki, inżynierii materiałowej czy medycyny. Jeżeli interesujesz się nowymi technologiami to debata ekspercka pod hasłem Nanotechnologia – szanse i zagrożenia będzie właściwym wyborem.
Prowadzący: dr hab. Anna Bajorek.
Uczestnicy debaty:
Prof. dr hab. Maria Augustyniak – profesor na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Liderka zespołu Nanotoksykologii w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. W pracy naukowej koncentruje się m.in. na wyjaśnieniu efektów oddziaływania nanocząstek węglowych, szczególnie tlenku grafenu oraz nanodiamentów, na procesy fizjologiczne wybranych organizmów. Szczególną uwagę prof. Augustyniak zwraca na długoterminowe efekty ekspozycji oceniając m.in. szereg komórkowych i molekularnych markerów stresu, co daje szansę zrozumienia mechanizmu interakcji pomiędzy nanocząstką, organizmem modelowym a mikrobiomem i stwarza możliwość opracowania skutecznych zasad użytkowania nanomateriałów. Wyniki badań otwierają perspektywy dla odkrycia, a następnie wykorzystania biokompatybilnych, użytecznych i bezpiecznych dla środowiska i człowieka nanomateriałów. Badanie prowadzone w zespole prof. Augustyniak są szczególnie istotne ze względu na szybki wzrost produkcji i zużycia nanocząstek, co ma niekwestionowany wpływ na jakość życia, postęp technologiczny i ekonomiczny. Prof. Augustyniak kieruje wieloma projektami badawczymi. Jest cenionym dydaktykiem akademickim. Autorka ponad 90 publikacji naukowych.
Dr Anna Nowak – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Dr Nowak jest absolwentką studiów magisterskich z fizyki ze specjalnością nanofizyka i materiały mezoskopowe, prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim ówcześnie na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii we współpracy z Uniwersytetem w Le Mans, we Francji. Od ponad 14 lat zajmuje się wytwarzaniem i fizyko-chemiczną charakteryzacją nanoukładów począwszy od cienkich warstw metalicznych czy tlenkowych, poprzez nanokompozyty, a skończywszy na różnego typu nanocząstkach metalicznych. Ostatnie dwa zagadnienia stanowią główny element jej zainteresowań, w szczególności nanocząstki srebra i miedzi. Swoje badania naukowe dr Nowak prowadzi interdyscyplinarnie, starając się zrozumieć, jak nanoukłady wpływają na różnego typu struktury biologiczne i środowisko. Jest współautorką 31 prac naukowych i 3 patentów. Dr Nowak może pochwalić się również współpracą z kilkoma firmami z branży nanotechnologicznej.
Dr Sławomir Sułowicz – adiunkt na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ w Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. Nanobiotechnolog i mikrobiolog środowiskowy, lider Zespołu Nano-Mikrobiologii. Aktualne zainteresowania naukowe dr Sułowicza skupiają się na badaniu interakcji nanomateriały – mikroorganizmy, w tym wykorzystaniu bakteryjnych biomarkerów do oceny ryzyka środowiskowego związanego z nanopestycydami oraz funkcjonowaniu zespołów mikroorganizmów w glebach skażonych nanocząstkami metali. W badaniach wykorzystuje m.in. mikrobiologiczne testy toksyczności. Realizujący się tutor i dydaktyk. Dodatkowo naukowiec interesuje się mikrobiologią polarną i filozofią mikrobiologii. Jest członkiem SIOS Data Management System Working Group jako przedstawiciel Uniwersytetu Śląskiego, członka konsorcjum SIOS (Svalbard Integrated Arctic Earth Observing System). Współautor 24 artykułów naukowych.
Prof. dr hab. Robert Musioł – chemik, profesor na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, dyrektor Instytutu Chemii. Po uzyskaniu stopnia doktora pracował między innymi w laboratorium biologii i farmacji stosowanej ENS w Paryżu oraz w Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Współpraca ta zaowocowała poznaniem fascynującego obszaru chemii medycznej i projektowania leków. W głównym kręgu jego zainteresowań naukowych mieszczą się leki przeciw-mikrobiologiczne i przeciwnowotworowe, oraz sposoby w jakie te leki oddziałują z żywymi organizmami. W konsekwencji takiego podejścia stopień doktora habilitowanego został mu nadany w zakresie nauk farmaceutycznych przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podobnie tytuł profesora uzyskany w 2020 roku obejmuje nauki medyczne i o zdrowiu. Wyniki badań prowadzonych wraz z zespołem zostały upowszechnione w ponad 110 publikacjach naukowych oraz ponad 30 patentach. Prof. Musioł jest laureatem szeregu nagród, między innymi stypendium ministra dla młodych wybitnych naukowców. Jego nazwisko znalazło się na liście 2% najlepszych naukowców, opracowanej przez badaczy Uniwersytetu Stanforda.
Dr Maciej Serda – chemik, adiunkt na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Doktorat uzyskał w zakresie chemii medycznej. Ekspert w dziedzinie syntezy nanocząsteczek i fulerenów. Obecnie pracuje nad chemią medyczną rozpuszczalnych w wodzie fullerenów C60. W trakcie pracy naukowej kilkukrotnie przebywał na stażach zagranicznych, w tym na amerykańskich ośrodkach naukowych, Uniwersytecie w Chicago oraz na Uniwersytecie Rice, gdzie uczestniczył w pionierskich badaniach z zakresu chemii medycznej i nanomedycyny zajmując się głównie syntetyzowaniem pochodnych fullerenów – nanomateriałów węglowych mających służyć jako nośniki leków. Jego zainteresowania badawcze są skupione głównie w wykorzystaniu nanomedycyny, a szczególnie fulerenów w terapiach przeciwnowotworowych. W pracy naukowej analizuje cytotoksyczność, właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne syntetyzowanych nanomateriałów. Jest laureatem grantów naukowych, w tym projektu finansowanego przez NCN: Nowe glikofullereny dla terapii przeciwnowotworowych. Dr. Serda jest autorem ponad 35 publikacji naukowych oraz kilku zgłoszeń patentowych.
Dr Marcin Wojtyniak – adiunkt w Zakładzie Fizyki Ciała w Instytucie Fizyki (Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej). Absolwent polsko-francuskich studiów z fizyki o specjalności nanofizyka i materiały mezoskopowe prowadzanych w Instytucie Fizyki UŚ wspólnie z Uniwersytetem w Le Mans. Ekspert w zakresie wykorzystania mikroskopii AFM w badaniach różnych nanomateriałów. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się głównie zjawisko przełączania rezystywnego w cienkich warstwach materiałów tlenkowych, co było przedmiotem badań prowadzonych w ramach pracy doktorskiej m.in. w niemieckim centrum badawczym FZ Julich. Aktualnie do jego zainteresowań badawczych należą m.in. nanogeneratory oparte na nanodrutach oraz materiały funkcjonalne (leki, powłoki) ograniczone wymiarowo. Dr Wojtyniak współpracuje z wieloma grupami badawczymi. Jest również zaangażowany we współpracę z firmami, w tym z sektora nanotechnologii. Autor ponad 45 publikacji naukowych.
Dr Adam Szatkowski – Prezes Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, Członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. nanotechnologii i Innowacji, grupy KIS 8 NANO oraz Śląskiej Rady Innowacji. Inicjator i koordynator Śląskiego Klastra NANO. Absolwent Uniwersytetu w Münster w Niemczech, posiada stopień doktora w dziedzinie nanotechnologii ze specjalizacją w elektroluminescencji. Od 2006 roku biznesowo związany z firmami działającymi w obszarze wysokich technologii m.in. i w zakresie inżynierii warstwy wierzchniej, technologii addytywnych i nanotechnologii. W roku 2015 ukończył studia MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 15 lat zaangażowany w kreowanie, pozyskiwanie projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz współautorem dwóch międzynarodowych patentów dotyczących elektroluminescencji nanomateriałów. Współzałożyciel i inwestor spółki Panamint – producenta elektroniki drukowanej.
Wydarzenie skierowane jest dla osób 18+ lat.
Na debatę obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 17.00 – Otwarta próba w Operze Śląskiej (Opera Śląska, Stanisława Moniuszki 21, Bytom)
Zwiedzanie Opery Śląskiej w Bytomiu, podczas którego poznamy niesamowitą historię budynku oraz jego przemian na przestrzeni ostatnich lat. Zajrzymy za kulisy bytomskiego teatru – zobaczymy jak powstaje scenografia i kostiumy do spektakli. Podpatrzymy ćwiczących tancerzy, śpiewaków i chórzystów. To idealna okazja, aby na własne oczy przekonać się o możliwościach technicznych prezentowanych widowisk. Zobaczymy mechanizm obrotowy sceny, podnoszony orkiestron czy nowoczesne oświetlenie. Prawdziwą gratkę będzie fragment próby spektaklu, w którym zostaną zaprezentowane technologie wykorzystywane w Operze Śląskiej.
Wydarzenie skierowane jest dla osób 18+ lat.
Na debatę obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.00–17.00 – Sympozjum IV Sympozjum BPM 2024 (Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, Bogucicka 5, Katowice)
Tematem IV Sympozjum BPM będzie automatyzacja procesów biznesowych i sztuczna inteligencja w dobie wyzwań gospodarki. Sympozjum Business Process Management organizowane jest we współpracy z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i BPM Competence Center, Związkiem Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, Akademią Górniczo-Hutniczą oraz Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.
Celem Sympozjum jest rozwijanie tematyki BPM (Business Proces Management) na podstawie badań teoretycznych i praktycznych. Jest ono skierowane do badaczy, dydaktyków, praktyków i entuzjastów tematyki BPM, a także ma na celu wymianę doświadczeń oraz przekazanie informacji o ważnych wydarzeniach BPM w Polsce i na świecie. Podczas IV Sympozjum BPM w Katowicach odbędą się prezentacje zaproszonych gości, wykłady ekspertów BPM, a także warsztaty poświęcone wykorzystaniu narzędzi informatycznych do modelowania procesów biznesowych.
Prowadzący: Anna Sołtysik-Piorunkiewicz, Prof. dr hab. Małgorzata Pańkowska (UE), Dr hab. Renata Gabryelczyk (UW), Prof. dr hab. Witold Chmielarz (UW), Dr Krzysztof Kluza (AGH), Dr hab. inż. Piotr Sliż (UG).
Wydarzenie skierowane jest dla pracowników naukowych, przedstawicieli biznesu i studentów zainteresowanych BPM, BPMN i AI.
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, 41-500 Chorzów, Polska)
Wystawa Accelerating Science, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Przeniesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego.
Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.
-
- 10.00-11.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 13.00-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 10.30–15.30 – Warsztaty Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? (Zabrze, Stadion Górnika Zabrze, ul. Franklina Roosevelta 81, zapraszamy do recepcji VIP)
Nowoczesna edukacja finansowa dla młodzieży to praktyczne interaktywne zajęcia, innowacyjne gry, konkursy i zabawy. Wszystko po to, aby wypracować dobre nawyki finansowe i wzbudzić szacunek do pieniądza. Zamierzamy uświadomić młodzieży, że wiedza na temat produktów bankowych oraz umiejętność zarządzania budżetem i planowania wydatków to najlepszy kapitał na start w dorosłość.
Zarządzanie domowym budżetem w wirtualnym mieszkaniu z wykorzystaniem gogli VR to element projektu edukacyjnego PKO Banku Polskiego. Został przygotowany dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Program nazywa się „Kasa z klasą”. Zajęcia Budżet domowy – dlaczego rodzice mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”? przewidziane są tylko dla zorganizowanych grup około 20 osób.
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie przez ucznia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na użycie gogli VR (dotyczy uczniów do 18 r.ż.) lub podpisanego przez ucznia regulaminu (dot. uczniów pełnoletnich). Zgoda zostanie przesłana do osoby rejestrującej grupę.
Prowadzący: PKO Bank Polski.
Wydarzenie skierowane jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, 14/15+ lat.
-
- 8.30-10.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 10.30-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.30-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00–13.00 – Sympozjum Nowe Technologie w pracach młodych naukowców (Bankowa 5, 40-008 Katowice, KLUB RAWA)
Specjalna edycja krótkich wystąpień poświęcona tematom związanym z wykorzystaniem nowych technologii w pracach badawczych młodych naukowców.
Adam Czempik, „Gorące nano-magnesy w leczeniu raka”
W jaki sposób można wytworzyć ciepło za pomocą magnesu? A jeśli zmniejszymy taki magnes do rozmiarów NANO – czy pomoże on w leczeniu nowotworów?
Aleksandra Strach, “Molekularne filtry środowiskowe do remediacji gleb i wód podziemnych w metali ciężkich”
Globalna industrializacja negatywnie wpłynęła na ilość zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, przedostających się do środowiska. Zanieczyszczenie środowiska tymi związkami niekorzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie flory i fauny. Metale ciężkie są obecne w glebie, wodach gruntowych i podziemnych, co umożliwia ich łatwą dystrybucję i akumulację w wodzie pitnej lub roślinach. Obiecującym adsorbentem do remediacji środowiska jest mezoporowata krzemionka SBA-15, będąca materiałem obojętnym. Materiał ten charakteryzuje się heksagonalnym układem cylindrycznych porów o średnicy 5 nm i obecnością mikroporów w strukturze ściany. Ze względu na swoją strukturę, SBA-15 charakteryzuje się wysoką stabilnością mechaniczną i hydrotermalną. Obecność porów i powierzchnia właściwa wynosząca około 1000 m2/g pozwalają na wszechstronną funkcjonalizację matrycy krzemionkowej SBA-15. Funkcjonalizacja powierzchni mezoporowatej krzemionki umożliwia nadanie jej właściwości molekularnego filtra środowiskowego. Wysoce selektywne filtry umożliwiają wychwytywanie związków metali z zanieczyszczonych miejsc, wód gruntowych i podziemnych, a także remediację już zanieczyszczonych miejsc. Mezoporowate krzemionki są interesującym selektywnym materiałem mającym zastosowanie zarówno w środowisku wodnym jak i glebach, będąc jednocześnie nieinwazyjnymi i obojętnymi dla środowiska absorbentami.
Patryk Rurka, “Nanotechnologia i Biologia Molekularna: Sojusznicy w Walce z Nowotworami Mózgu”.
Chciałbym przybliżyć fascynujący świat nowoczesnej biologii molekularnej i farmakologii, koncentrując się na nowoczesnych metodach badania leków chinazolinowych w walce z glejakiem – jednym z najbardziej złośliwych nowotworów mózgu.
W mojej pracy ważne korzystam hodowli komórkowych 2D i 3D, które naśladują naturalne środowisko tkanki nowotworowej. Zaawansowane techniki pozwalające mi zagłębić się w mikroświat komórki takie jak: mikroskalowa termoforeza (MST), reakcja łańcuchowa ilościowa PCR w czasie rzeczywistym (qRT-PCR), techniki do badania funkcji mitochondriów oraz identyfikacji białek, pozwalają mi na lepsze zrozumienie mechanizmów działania badanych leków. Oprócz tego także tworzę nośniki dla leków, takie jak liposomy i usieciowane albuminy, które są jak miniaturowe „taksówki”, transportujące leki do komórek nowotworowych, tym samym zwiększając ich skuteczność. Moje badania ukazują, jak zaawansowane technologie i metody mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia i zwalczania glejaka. Praca ta nie tylko napędza moją pasję do nauki, ale także ma realny wpływ na rozwój nowych, skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych, oferując nadzieję na lepszą przyszłość dla pacjentów.
Prowadzący: Dr Katarzyna Schmidt.
Wydarzenie skierowane jest dla odbiorców 15+ lat.
Na sympozjum obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 17.15–18.45 – Warsztaty Znaczenie danych w procesach zakupowych nowych technologii. (Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych, Bogucicka 5, 40-266 Katowice, Polska)
Jak przeprowadzać procesy zakupowe nowych technologii, aby nie wdrożyć rozwiązania, które jedynie uszczupli budżet? Jak mądrze zamodelować ten proces i nie dać się nabrać na ukryte koszty? Jak mądrze cyfryzować, czyli na co zwrócić szczególną uwagę, gdy planujesz wdrożyć AI w firmie? Podczas spotkania zastanowimy się m.in., czy wyzwaniem podczas wdrożenia sztucznej inteligencji jest dostęp do danych. A co, jeśli planujemy zaimplementować AI działające jedynie na podstawie wewnętrznych danych przedsiębiorstwa? O znaczeniu danych m.in. w modelowaniu procesu zakupu nowych technologii i wdrożenia AI. Całość okiem praktyka, doradcy technologicznego i edukatora — Adriana Stelmacha. Prowadzący od wielu lat pracuje z osobami zarządzającymi dużymi zakładami produkcyjnymi, skutecznie przeprowadzając ich przez drogę cyfrowej transformacji i modelując procesy w taki sposób, aby zapewnić rozwój technologiczny przedsiębiorstwa. Wykład oraz otwarta dyskusja, która z pewnością pozwoli z innej perspektywy spojrzeć na proces zakupu i implementacji nowej technologii — od zdefiniowania potrzeb, przez ocenę ofert, pilotaż, optymalizację i wdrożenie na pełną skalę.
Prowadzący: mgr Adrian Stelmach, EXPLITIA S.A.
Na warsztaty obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, 41-500 Chorzów, Polska)
Wystawa Accelerating Science, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Przeniesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wystawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego.
Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.
-
- 10.00-11.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 11.00-12.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 12.00-13.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 13.00-14.00 (formularz zgłoszeniowy)
- 9.30–11.00 – Warsztaty Offlajnowi — Mózg vs. Technologia (Bankowa 5, Katowice, KLUB RAWA)
Warsztaty odpowiadają na wyzwania związane z nowymi technologiami i wielością informacji, które nas otaczają, a z którymi nie radzi sobie mózg.
Na warsztatach dowiesz się, jak nadmiar informacji i rozwój internetu wpływa na nasze życie i dlaczego mózg dziś sobie nie radzi. Otrzymasz proste wskazówki, jak radzić sobie z uzależnieniem od internetu i telefonu.
Plan warsztatów obejmuje zagadnienia:
- mózg – czemu nie zmienił się od 30 tysięcy lat, dlaczego tak pędzimy po informacje, czym to grozi,
- obżartość informacyjna – czym jest, jak tworzy pokolenie cyfrowych ćpunów
- czemu social media i powiadomienia szkodzą,
- dlaczego zbyt dużo wyborów nas unieszczęśliwia (konkretne rady, jak radzić sobie w przeciążeniu informacyjnym).
Offlajnowi to projekt, w którym dajemy ludziom, korporacjom i szkołom wskazówki, jak żyć w zgodzie z technologią. Jak jej używać, a nie być przez nią używanym. Nazywamy się Joanna i Jarosław Burdek. Jesteśmy rodzicami, z wykształcenia nauczycielami, a z zawodu marketerami, specjalistami od neurocopywritingu. W ostatnich latach rozwoju internetu oraz sztucznej inteligencji zaobserwowaliśmy, jaki wpływ technologia ma na życie nasze i naszych bliskich. Dlatego zdecydowaliśmy się głośno o tym mówić.
Uczyć innych, jak technologia wpływa na nasz mózg, czemu tak łatwo dajemy się uzależnić, jakie niesie to skutki i jak sobie z tym radzić. W naszym pionierskim programie poznasz łatwe sposoby, by poradzić sobie z uzależnieniem od internetu i komórki.
Prowadzący: Joanna i Jarosław Burdek, offlajnowi.pl.
Wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Na warsztaty obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.15–13.15 – Sympozjum Food chain (Bankowa 5, 40-007 Katowice, Polska, Klub RAWA)
Dostępność produktów spożywczych stanowi wyzwanie dla wielu sektorów przemysłu, nie tylko samych producentów żywności. Ścieżka od farmy do konsumpcji określana jako food-chain angażuje, m.in. branże produkcji, transportu, magazynowania, sprzedaży oraz chłodnictwa, a każdy z tych obszarów zużywa energię, emitując sumarycznie od 20 do 40.
Prowadzący: Dr Jakub Bodys.
Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.
Zapisy na sympozjum (formularz zgłoszeniowy).
- 13.30–14.15 – Wykład Zaglądnąć w głąb ciała (Bankowa 5, 40-008 Katowice, Polska)
Wykład poświęcony będzie nowoczesnym technikom diagnostycznym, ich rozwojowi i możliwościom, jakie oferują obecnie w dziedzinie medycyny. Odkryj, jak zaawansowane technologie pozwalają nam zaglądać do wnętrza ludzkiego ciała.
Prowadzący: Prof. dr hab. Armand Cholewka.
Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.
Na wykład obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–16.00 – Piknik Piknik z Nowymi Technologiami (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Serdecznie zapraszamy na wykłady i warsztaty, wykłady na temat zrównoważonego rozwoju, warsztaty terenowe i konkursy. Podczas pikniku dostępne będą namioty naukowe dla dzieci i młodzieży. W namiotach organizowane będą pokazy z fizyki, inżynierii materiałowej i inżynierii biomedycznej.
-
- 10:00 Darmowe badania wzroku dla Seniorów | rejestracja przy wejściu
- 10:00 Szukanie dziury w całym czyli o kontroli jakości wyrobów i materiałów inżynierskich | wykład dla młodzieży (P/0/05)
- 10:45 Gra terenowa – laboratoryjna odyseja po pieczątki w Instytucie Inżynierii Materiałowej | zabawa dla młodzieży(hol przy wejściu)
- 10:45 Warsztaty mikromechaniczno-tribologiczne | warsztaty dla młodzieży (C/2/11 i C/2/12)
- 10:45 Czym są materiały inteligentne i jak działają | warsztaty dla młodzieży (P/1/02)
- 10:45 Technologia vs Natura – walka czy współpraca? | wykład dla młodzieży (P/0/05)
- 11:30 Czym są materiały inteligentne i jak działają | warsztaty dla młodzieży (P/1/02)
- 12:00 Warsztaty akwarelowe dla dzieci i dorosłych | warsztat dla młodzieży (hol przy wejściu)
- 13:30 Konkurs konstruktorski | warsztat dla młodzieży (hol przy wejściu
- 13:45 Inżynieria materiałowa w kuchni | warsztaty dla młodzieży (C/2/05)
- 13:45 Rzeczy pod lupą, czyli fascynujący świat mikroskopii elektronowej | warsztat dla młodzieży (F/-1/11+12)
- 13:45 Zrób to sam – materiały kompozytowe | warsztat dla młodzieży (F/-1/17+18)
- 13:45 Elektryczne samoloty, krok w przyszłość lotnictwa | wykład dla młodzieży (P/0/05)
- 14:30 Przyszłość rodzi się na naszych oczach – nanomateriały w medycynie | wykład dla młodzieży (P/0/05)
Prowadzący: dr hab. Grzegorz Dercz, prof. UŚ, dr Sylwia Golba, dr Wojciech Grudziel, dr Krystyna Prusik, dr inż Paweł Świec, mgr inż Karsten Główka, dr inż Edyta Matyja, dr inż. Patrycja Oska, mgr Oliwia Ster czewska, dr Adrian Barylski, dr inż. Krzysztof Aniołek, dr inż. Robert Paszkowski.
Wydarzenie skierowane jest dla rodzin z dziećmi. Zapisy na piknik nie są wymagane.
- 10.00–14.00 – Wystawa ACCELERATING SCIENCE (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, 75 Pułku Piechoty 1, Chorzów, Polska)
Wystawa Accelerating Science, w całości poświęcona CERN-owi, prezentowana będzie w budynku SMCEBI w Chorzowie. Prze niesie uczestników w fascynujący świat fizyki cząstek elementarnych. Wy stawa zawiera trzy kapsuły, w których znajdują się m.in. Gabinet fizyki teoretycznej czy Kącik dla dzieci. Interaktywne stanowiska, prezentacje eksperymentów i spotkania z naukowcami pozwolą na pogłębienie wiedzy na temat najnowszych odkryć w tej dziedzinie fizyki, otwierając drzwi do tajemniczego świata mikrokosmosu.
Prowadzący: Fizycy zespołu badawczego.
Wydarzenie skierowane jest dla osób w wieku 10+ lat.
Wstęp wolny.
Galeria
Zobacz fotorelację z Tygodnia Nowych Technologii. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.
Sylwetka kuratorki
dr Katarzyna Schmidt, prof. UŚ – absolwentka kierunku fizyka na Uniwersytecie Śląskim. Po obronie doktoratu wyjechała do Texas A&M University (USA) w celu odbycia tzw. stażu podoktorskiego, gdzie spędziła dwa i pół roku. W USA zajęła się badaniem klastrów alfowych oraz poszukiwaniem kondensatu Bosego-Einsteina w jądrach atomowych. Po powrocie do Polski, została zatrudniona jako adiunktka w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nadal tam pracuje i kontynuuje badania nad reakcjami z ciężkimi jonami przy pośrednich i wysokich energiach. Współpracuje z ośrodkiem CERN pod Genewą, gdzie wraz z prawie 140-osobową międzynarodową kolaboracją NA61/SHINE bada przejścia fazowe w materii jądrowej. Od kilku lat tematem jej zainteresowań badawczych jest również zastosowanie uczenia maszynowego w fizyce jądrowej i cząstek elementarnych.
PKO Bank Polski jest sponsorem złotym Tygodnia Nowych Technologii.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.