Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Nudy w Mieście Nauki: 5–11 sierpnia 2024

25.07.2024 - 13:35 aktualizacja 28.08.2024 - 13:24
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 31: Tydzień Nudy

Termin: 5–11 sierpnia 2024

  • Kurator: dr Łukasz Lamża (Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ)
  • Producent: Krzysztof Pająk (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Opis tygodnia

Trzydziestym pierwszym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Nudy. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które trwają przez cały 2024 rok.

Podczas Tygodnia Nudy „wrzuciliśmy na luz”. Środek lata to idealny czas, żeby przysiąść na leżaku i pozwolić swojemu umysłowi na swobodne żeglowanie. Kto wie, może właśnie mózg zrelaksowany doprowadzi nas do nowego wielkiego odkrycia?

Oczywiście, nie próżnowaliśmy całkowicie. Codziennie przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego śledziliśmy na żywo najnudniejszy eksperyment naukowy świata – tzw. eksperyment kropli paku, trwający nieprzerwanie od prawie 100 lat, choć interesujące nas zdarzenie zachodzi tylko raz na 10 lat.

Nad Rawą będzie można było codziennie poleżeć sobie i posłuchać podcastów naukowych Europejskiego Miasta Nauki. Psychologowie opowiedzieli też o tym, co robi umysł, gdy nic go nie zajmuje, a najodważniejsi mogli wziąć udział w eksperymencie: jak długo umiesz nie robić naprawdę nic? Świetnym sposobem na zabicie nudy była też Wikimania, czyli coroczna międzynarodowa konferencja Wikipedystów, która w tym roku odbywała się w Katowicach w dniach 7–10 sierpnia.

Tydzień Nudy

Badania naukowe

W artykule „Jedna kropla na dekadę, czyli o najnudniejszym eksperymencie świata” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

Galeria

Zobacz fotorelację z Tygodnia Nudy. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top