Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Organów w Mieście Nauki: 22–28 kwietnia 2024

21.03.2024 - 11:02 aktualizacja 26.04.2024 - 00:23
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 16: Tydzień Organów

Termin: 22–28 kwietnia 2024

  • Kuratorka: dr hab. Ludwika Konieczna-Nowak, prof. AM (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach)
  • Producentka: Agnieszka Sepioło (Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach)

Opis tygodnia

Szesnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Organów. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

O czy myślisz, gdy słyszysz termin „organy”? Czy w Twojej wyobraźni pojawia się majestatyczny instrument muzyczny, czy może serce, płuco lub inny organ wewnętrzny? Podczas tygodnia organów każde z tych skojarzeń zostanie uwzględnione. W Tygodniu Organów odbędą się koncerty i warsztaty inaugurujące funkcjonowanie nowych organów zbudowanych w sali koncertowej Akademii Muzycznej. Wśród wykonawców pojawi się rektor AM – prof. dr hab. Władysław Szymański. W Katowicach zagości także wybitny francuski organista, Olivier Latry.  Będziemy słuchać organów w różnych miejscach i różnych odsłonach. Poza tym przewidziano wykłady i prezentacje o charakterze prozdrowotnym. Może ktoś z Was pomyślał o organach władzy, albo organach administracyjnych? To także ciekawy wątek, który z pewnością poruszymy.

Zaprosimy Was również  do zwiedzania akademickiego Muzeum Organów, a dla dzieci przygotujemy warsztaty w wykorzystaniem… organków ustnych i koncerty z repertuarem, który na pewno je zainteresuje.

Propozycja wybranych wydarzeń:

a) inauguracja funkcjonowania nowych organów – koncerty Akademickiej Orkiestry Symfonicznej, recitale, warsztaty, z udziałem rektora AM prof. dr. hab. Władysława Szymańskiego oraz francuskiego wirtuoza Oliviera Latry;
b) zwiedzanie Muzeum Organów;
c) koncerty, warsztaty i spotkania dla dzieci i dorosłych, także adresowane dla seniorów;
d) wykłady, pogadanki i prezentacje dotyczące aspektów profilaktycznych i prozdrowotnych, a także socjologicznych.

Grafika Tygodnia Organów

Badania naukowe

W artykule „Katowice – Miasto Nauki, Miasto Muzyki i miasto organów” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Harmonogram tygodnia

  • 19.00 – Festiwal Organowy – Inauguracja nowych organów w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Sala koncertowa, ul. Zacisze 3, Katowice)

Wyjątkowa inauguracja nowych organów w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z udziałem wybitnych artystów. W programie m.in. III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa” Camille’a Saint-Saënsa.

Wykonawcy: Władysław Szymański – recital organowy, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, Daniel Strządała – organy.

Adresaci wydarzenia: wszyscy zainteresowani.

Wykonawcy:

Władysław Szymański w latach 1975-78 studiował muzykologię w Instytucie Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Następnie w latach 1978-83 studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji, a potem Juliana Gembalskiego oraz na Wydziale Teorii i Kompozycji Muzyki. Od 1979 roku jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie. Od 1985 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2001 roku w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego obronił z wyróżnieniem pracę doktorską o konstrukcji zabytkowych organów Górnego Śląska. W październiku 2009 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego, w roku 2015 tytuł profesora. W latach 2008 do 2016 był dziekanem Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jako koncertujący organista występował poza Polską w Austrii, Czechach, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczach, Norwegii, Portugalii, Ukrainie, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Nagrał pięć płyt CD w tym trzy na zabytkowych XIX-wiecznych organach bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

Władysław Szymański jest także kompozytorem, autorem utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. W tej dziedzinie dwukrotnie otrzymał wyróżnienia na konkursach kompozytorskich: w 1983 roku za Toccatę na dwa fortepiany i w 1985 roku za Hymn na organy. Jego utwory wykonywane były w znaczących ośrodkach  w Amsterdamie, Berlinie, Warszawie, Genewie, Turynie, Londynie, Helsinkach, Lahti, Sztokholmie, Pradze, Walencji, Tokio, Wiedniu. Jest jednym z inicjatorów i dyrektorem artystycznym Mikołowskich Dni Muzyki odbywających się od 1991 roku. Odznaczony brązową odznaką Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Od 2016 roku Władysław Szymański jest rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach.

Daniel Strządała (ur. 1995) – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego (2019, dyplom z wyróżnieniem), a także dwóch szkół muzycznych w Bielsku-Białej: Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia (2011, klasa organów) i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki (2014, klasa klawesynu).

Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w licznych kursach i warsztatach prowadzonych przez profesorów i wykładowców wyższych uczelni polskich i zagranicznych. Koncertuje w kraju i za granicą jako organista i klawesynista w charakterze solisty, improwizatora, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Współpracuje z wieloma zespołami, m.in. NOSPR, Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną oraz Chórem Filharmonii Śląskiej, Silesian Chamber Players, Gliwicką Orkiestrą Kameralną, Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chórem Resonans con tutti z Zabrza, Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej i Akademickim Zespołem Muzycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jest laureatem szeregu nagród ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych i klawesynowych.

Od 2019 r. pracuje w charakterze asystenta w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej w macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach, a od 2022 r. jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji na tym instrumencie.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja@am.katowice.pl


  • 11.00–14.15 – Wykład z warsztatem Posturologia poznawcza a codzienne czynności w życiu człowieka (Sala nr 7 (teatralna), Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, ul. Krasińskiego 27, Katowice)

Klinika Wysocki Katowice Zarzecze oraz Instytut Zdrowia Muzycznego Podkowa realizują wspólny program zbudowania świadomości oraz  skierowania uwagi ludzi na codziennie wykonywane czynności. Część programu jest skierowana do rodziców, uczniów i nauczycieli muzycznych szkół artystycznych.

Wydarzenie prowadzą Rafał Wysocki i Marek Podkowa. Bio osób prowadzących wydarzenie – w uzupełnieniu.

Adresaci wydarzenia: starsi uczniowie szkół muzycznych, studenci, nauczyciele, rodzice.

Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).


  • 12.00 – Muzyczne spotkanie edukacyjne „Obrazy zamknięte w piszczałkach” (Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach, ul. Ułańska 7, Katowice)

Organiści – Roman Hyla i Kazimierz Salik solo i w duecie zaprezentują utwory organowe oraz aranżacje popularnych piosenek dziecięcych. Muzyka przeplatana będzie omówieniem zagadnień z obszaru muzyki ilustracyjnej.

Adresaci wydarzenia: uczniowie szkoły muzycznej.

Roman Hyla (Ur. 1994) – organista, kompozytor, aranżer.  Dyrektor Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, absolwent tejże uczelni w klasie organów prof. dr hab. Władysława Szymańskiego i dra Zygmunta Antonika oraz w klasie kompozycji dra hab. Jarosława Mamczarskiego. Absolwent kierunku Kompozycja muzyki filmowej (AM w Łodzi), gdzie edukował się pod kierunkiem Krzesimira Dębskiego oraz Macieja Zielińskiego – później także współpracował z tymi artystami. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczony nagrodą za zasługi dla kultury miasta i regionu za całokształt działalności, dwukrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Będzina oraz stypendysta miasta Będzina.

Jako organista uczestniczył w licznych kursach (m.in. prof. Peter van Dijk czy Nigel Allcoat) i występował na terenie całego kraju. W swoim dorobku ma szereg płyt m.in.:  Muzyka polska w sosnowieckich świątyniach (Organy – 2021), Muzyka organowa z kościoła Sióstr Bernardynek w Wieluniu (Organy – 2022)  oraz Poniewczasie (Kompozycja, Fortepian – 2022). Przez dekadę prowadził własny big band oraz orkiestrę symfoniczną. Współtworzył Śląską Orkiestrę Filmową jako aranżer i pianista.

Kazimierz Salik w 2012 roku ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego. W 2017 roku ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na specjalności „organy – muzyka kościelna” w klasie organów dr hab. Krzysztofa Lukasa. Jako słuchacz i uczestnik brał udział w warsztatach prowadzonych przez: Bruno Oberhammera, Jean-Luc Perrot, Jana Piet Knijfa, Władysława Szymańskiego, Karola Gołębiowskiego i Juliana Gembalskiego. W swojej działalności liturgicznej jako organista-akompaniator współpracuje z: Scholą Klerycką Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, Ośrodkiem Liturgicznym Ruchu Światło-Życie Archidiecezji katowickiej a także z Kurią Metropolitalną w Katowicach. W trakcie nauki w szkole średniej oraz podczas studiów zorganizował wiele koncertów muzyki organowej. W maju 2017 roku zdobył wyróżnienie w konkursie kompozytorskim na „Pieśń ku czci Matki Boskiej Opolskiej” za „Aklamację ku czci Matki Bożej Opolskiej”. Obecnie pełni stanowisko organisty w kościele NSPJ w Bytomiu-Szombierkach oraz gra w duecie organowym Organowe Podróże wraz z Romanem Hylą.

Wydarzenie zamknięte.


  • 18.00 – Spotkanie „Serce i Mózg. O miłości i wspólnej pracy pisarskiej” (Sala Parnassoss, Biblioteka Śląska, pl. Rady Europy 1, Katowice)

Rozmawiają Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński. Dyskusja dotyczyć będzie procesu twórczego, miłości i współpracy nad tekstami.

Wstęp wolny.


  • 19.00 – Festiwal Organowy – Inauguracja nowych organów w Sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Sala koncertowa, ul. Zacisze 3, Katowice)

Wykonawcy: Julian Gembalski – recital organowy, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, Daniel Strządała – organy. W programie: Camille Saint-Saëns – III Symfonia c-moll op. 78 „Organowa”.

Adresaci wydarzenia: wszyscy zainteresowani.

Julian Gembalski (1950) –

absolwent PWSM w Katowicach (organy u Henryka Klaji, teoria i kompozycja). Dalsze studia w Belgii i Francji (Flor Peeters, André Isoir, Michel Chapuis, Jean Saint-Arroman). Koncerty w Europie i USA, nagrania płytowe i radiowe. Autor publikacji z zakresu historii i konserwacji organów, praktyki wykonawczej. Laureat konkursów improwizacji w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Wojciecha Korfantego, im. Juliusza Ligonia, nagroda „Lux ex Silesia”, nagroda Marszałka Województwa Śląskiego i in.). Medal Papieża Jana Pawła II „Pro Ecclesia et Pontifice”. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie do 2020 roku prowadził klasę organów i kierował Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 Rektor. Założyciel Muzeum Organów Śląskich (2004) oraz Archiwum Organologicznego (2012). Archidiecezjalny Wizytator organów i organistów.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja@am.katowice.pl.


  • 10.00 – Warsztaty „Usłysz swoje organy, czyli rozmowa o organach wewnętrznych, profilaktyce i badaniach przesiewowych” (Klub Spółdzielczy „Sezam”, Bytom, ul. Chorzowska 57B)

Warsztaty skierowane do seniorów, które pozwolą na świadome poznanie sygnałów jakie wysyła nam nasze ciało. Podczas spotkania przedstawione zostaną najważniejsze informacje o profilaktyce i badaniach przesiewowych z perspektywy praktyki lekarskiej i wieloletniego doświadczenia pracy w poradni. Uczestnicy dowiedzą się na jakie znaki powinni być szczególnie wrażliwi i jakie podjąć kroki po ich zaobserwowaniu. Całość warsztatów prowadzona będzie w tematyce muzycznej, wspartej przez muzykoterapeutkę z doświadczeniem pracy opiekunki medycznej. Porozmawiamy o tym jak słuchać swojego ciała i czy muzyka może nam pomóc w codziennym dbaniu o swoje zdrowie.

Szymon Franczyk – lekarz, pracuje na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Miejskim w Zabrzu oraz w poradni chirurgicznej i proktologicznej. Swoją wiedzę poszerzał między innymi w DuPont Children Hospital w Delaware, USA oraz UCHealth (Colorectal Surgery) w Denver, Colorado, USA. Nieopisany pasjonat tematyki związanej ze swoją pracą, żądny opowieści i dzielenia się, czasami bardzo zaskakującą, wiedzą związaną z zawodem lekarza.

Grażyna Leja-Franaczyk – muzykoterapeutka, skrzypaczka, pedagożka. Pracowała w szkołach, przedszkolach i Domach Dziecka. Swoją pasję do muzyki zamieniła na zawód muzykoterapeutki, w którym pracuje z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także seniorami i pacjentami szpitali. Prowadzi zajęcia umuzykalniające w przedszkolach i żłobkach. Uważa muzykę za uniwersalny język i idealny sposób poznawania świata, szczególnie wśród małych odkrywców. Swoją wiedzę uzupełniła między innymi w Colorado State University w Fort Collins USA, Fundacji Nordoff-Robbins Polska i Nordoff and Robbins Center w Londynie.

Adresaci wydarzenia: seniorzy.

Wydarzenie zamknięte.


  • 10.00–13.00 – Festiwal Organowy – Kursy mistrzowskie dla organistów prowadzone przez Oliviera Latry (Sala koncertowa, ul. Zacisze 3, Katowice)

Kursy mistrzowskie skierowane są do studentów klas organów oraz profesjonalnych organistów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji. Oliver Latry wprowadzi w zaawansowane techniki pracy dotyczącej interpretacji dzieł organowych różnych epok.

Adresaci wydarzenia: studenci klas organów, organiści.

Olivier Latry – francuski organista, jeden z najbardziej znanych dzisiaj na świecie ambasadorów organów i muzyki organowej. Absolwent klasy organów Gastona Litaize w Conservatoire National Supérieur w Paryżu, laureat wielu wysoko notowanych nagród. Występuje w najbardziej prestiżowych ośrodkach organowych zarówno jako odtwórca muzyki organowej, jak też improwizator. Już w wieku 23 lat został mianowany organistą tytularnym katedry Notre Dame w Paryżu i do dzisiaj piastuje to zaszczytne stanowisko.

Olivier Latry regularnie występuje w salach koncertowych, takich jak: Filharmonia Berlińska, Filharmonia Paryska, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Disney Hall w San Francisco, Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, Royal Festival Hall i Royal Albert Hall w Londynie, Bridgewater Hall w Manchester, Pałac Sztuki w Budapeszcie. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, wśród których są: Myung-Whun Chung, Andris Nelsons, Esa-Pekka Salonen, Osmo Vänskä, Rafael Payare, Stéphane Denève, Krzysztof Urbanski, Fabien Gabel, Christoph Eschenbach, Santtu-Matias Rouvali, Alain Altinoglu, Kent Nagano, Edo de Waart, Jukka-Pekka Saraste.

Obok intensywnej działalności koncertowej Olivier Latry dokonuje także spektakularnych nagrań. Dla wytwórni Deutsche Grammophon nagrał wszystkie dzieła organowe Oliviera Messiaena, wykonywał je także na koncertach w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu. Podobnie dla tej samej wytwórni nagrał w 2005 roku dzieła Cesara Francka. Szczególne miejsce w jego nagraniach zajmuje wydany w 2013 roku przez Naïve album zawierający utwory kompozytorów związanych z Notre Dame w ciągu minionych trzech wieków. W marcu 2019 roku rozpoczął współpracę z La Dolce Volta, która owocuje nagraniami dzieł Johanna S. Bacha, a jednym z najnowszych nagrań jest album Liszt Inspirations nagrany na organach filharmonii w Paryżu.

W 2021 roku Olivier Latry wraz z muzykologiem Stéphanem Friédérichm opublikował książkę o powiązaniach muzyki organowej z liturgią. Pozycja ta została przetłumaczona także na kilka języków. Jako pedagog Olivier Latry pracuje w Conservatoire National Supérieur w Paryżu.


  • 11.45Spotkanie z prof. Andrzejem Bochenkiem (Sala Koncertowa, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Zacisze 3, Katowice)

Spotkanie z prof. Andrzejem Bochenkiem. Prowadzenie spotkania – red. Ewa Niewiadomska.

Wydarzenie zamknięte.

Wydarzenie organizowane przy współpracy z Bankiem PKO.


  • 16.00 – Koncert na pozytywie połączony z wykładem: Stanisław Pielczyk – pozytyw, Tadeusz Trzaskalik – wprowadzenie (Patio w Rektoracie Akademii Ekonomicznej, ul. 1 Maja 50)

Podczas koncertu Stanisław Pielczyk zaprezentuje różnorodny repertuar, który wykona na zbudowanym przez siebie pozytywie. Muzykę komentarzem opatrzy prof. Tadeusz Trzaskalik.

Adresaci wydarzenia: uczestnicy Uniwersytetu Ekonomicznego Trzeciego Wieku.

Wydarzenie zamknięte.


  • 17.30 – Spotkanie warsztatowe: Kompetencje organów administracji rządowej i samorządowej w zakresie finansowania instytucji kultury w Polsce – Małgorzata Grząba-Włoszek (SpinPLACE, ul. Bankowa 5, Katowice)

Wystąpienie, zrealizowane w formie warsztatowej, będzie miało następujące cele: przedstawienie prawnych podstaw finansowania instytucji kultury ze środków publicznych, analiza wydatków publicznych na instytucje kultury na podstawie danych pochodzących z bazy Eurostat oraz bazy GUS.

Adresaci wydarzenia: osoby dorosłe.

mgr Małgorzata Grząba-Włoszek – asystent w Katedrze Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Główny obszar badań indywidualnych: efektywność wydatków publicznych na instytucje kultury w Polsce.

Na wydarzenie obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).


  • 19.00 – Recital organowy: Olivier Latry (Sala koncertowa, ul. Zacisze 3, Katowice)

Olivier Latryfrancuski organista, jeden z najbardziej znanych dzisiaj na świecie ambasadorów organów i muzyki organowej. Absolwent klasy organów Gastona Litaize w Conservatoire National Supérieur w Paryżu, laureat wielu wysoko notowanych nagród. Występuje w najbardziej prestiżowych ośrodkach organowych zarówno jako odtwórca muzyki organowej, jak też improwizator. Już w wieku 23 lat został mianowany organistą tytularnym katedry Notre Dame w Paryżu i do dzisiaj piastuje to zaszczytne stanowisko.

Olivier Latry regularnie występuje w salach koncertowych, takich jak: Filharmonia Berlińska, Filharmonia Paryska, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Disney Hall w San Francisco, Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, Royal Festival Hall i Royal Albert Hall w Londynie, Bridgewater Hall w Manchester, Pałac Sztuki w Budapeszcie. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, wśród których są: Myung-Whun Chung, Andris Nelsons, Esa-Pekka Salonen, Osmo Vänskä, Rafael Payare, Stéphane Denève, Krzysztof Urbanski, Fabien Gabel, Christoph Eschenbach, Santtu-Matias Rouvali, Alain Altinoglu, Kent Nagano, Edo de Waart, Jukka-Pekka Saraste.

Obok intensywnej działalności koncertowej Olivier Latry dokonuje także spektakularnych nagrań. Dla wytwórni Deutsche Grammophon nagrał wszystkie dzieła organowe Oliviera Messiaena, wykonywał je także na koncertach w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu. Podobnie dla tej samej wytwórni nagrał w 2005 roku dzieła Cesara Francka. Szczególne miejsce w jego nagraniach zajmuje wydany w 2013 roku przez Naïve album zawierający utwory kompozytorów związanych z Notre Dame w ciągu minionych trzech wieków. W marcu 2019 roku rozpoczął współpracę z La Dolce Volta, która owocuje nagraniami dzieł Johanna Sebastiana Bacha, a jednym z najnowszych nagrań jest album Liszt Inspirations nagrany na organach filharmonii w Paryżu.

W 2021 roku Olivier Latry wraz z muzykologiem Stéphanem Friédérichm opublikował książkę o powiązaniach muzyki organowej z liturgią. Pozycja ta została przetłumaczona także na kilka języków. Jako pedagog Olivier Latry pracuje w Conservatoire National Supérieur w Paryżu.

Adresaci wydarzenia: wszyscy zainteresowani.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w Informacji, tel. 32 77 92 100, e-mail: informacja@am.katowice.pl.


  • 10.00 – Minikonferencja Koła Naukowego Organistów: Organy jako jeden ORGANizm (Sala kameralna I, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ul. Zacisze 3)

Konferencja została przygotowana przez studentów pod kierunkiem dr hab. Michała Duźniaka. Planowane wystąpienia:

tradycji. Skąd wywodzi się muzyka organowa? – Michał Staniek
Rozwój. Jak przeobrażał się instrument przez ponad XX wieków? – Marta Febe Ręka
Giganteria. Największe instrumenty wszechczasów – Paweł Lelek
Artyzm. Piękno prospektu organowego – Mariusz Wycisk
Nazewnictwo i liczby. Co mówią głosy w organach? – Paweł Blaszczyk
i
Zarządzanie. Jak obsłużyć kontuar? – Łukasz Lepak
Muzyka. Najkrótszy utwór, dzieło i najdłuższy utwór na organy – Wojciech Olszyczka              

Organy – jeden ORGANiZM – Szymon Jarzyna

Adresaci wydarzenia: wszyscy zainteresowani.

Wstęp wolny.


  • 11.00–12.30 / 16.30–18.00Zwiedzanie Muzeum Organów z prof. Julianem Gembalskim (Muzeum Organów, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice)

Projekt powołania muzeum organów zrodził się przed ponad trzydziestu laty. Już wówczas, inicjator przedsięwzięcia, obecnie Kierownik Katedry Organów i Muzyki Kościelnej, prof. Julian Gembalski, zaczął gromadzić elementy organów, odnajdywane podczas prac badawczych prowadzonych na terenie Górnego Śląska. Obok zabytkowych piszczałek, wiatrownic, fragmentów stołów gry, pozyskiwał nie używane, pozostające często w stanie destrukcji całe instrumenty i ich części. Obiekty te inwentaryzowano, wykonywano prace zabezpieczające, przeprowadzano proces konserwatorski.

Celem Muzeum Organów Śląskich jest gromadzenie, zabezpieczania i ochrona obiektów związanych z organami i ich historią, a także ich opracowywanie naukowe i udostępnianie publiczne w postaci stałej ekspozycji muzealnej. Obok funkcji wystawienniczych wiele obiektów posiada przede wszystkim walor naukowy, służący badaniom nad problemami konstrukcyjnymi, dawną technologią, problemami konserwatorskimi i szeroko pojętą historią organów śląskich.

Adresaci wydarzenia: młodzież, osoby dorosłe.

Wydarzenie o godzinie 11.00 zamknięte. Na wydarzenie o godzinie 16.30 obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).


  • 16.30–18.00 – Wykład Organy ochrony konsumenta – czym są i jak mogą nam pomóc w codzienności? Krzysztof Kaczorowski, Paweł Śnieg (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Organy ochrony konsumenta – czym są i jak mogą nam pomóc w codzienności? Prelekcja obejmuje przedstawienie zadań organów ochrony konsumenta, a także szeregu praktycznych przykładów, w których znajomość uprawnień konsumenckich może okazać się przydatna (rękojmia, gwarancja, niedozwolone postanowienia umowne).

dr Krzysztof Kaczorowski – asystent Sędziego w Sądzie Rejonowym w Rybniku, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

mgr Paweł Śnieg – aplikant Radcowski Okręgowej Izby Radców Prawnych
w Katowicach, wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu.

Adresaci wydarzenia: osoby dorosłe.

Na wydarzenie obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).


  • 19.00 – Organowy koncert muzyki improwizowanej: ImproWizje. Wykonawca: Filip Presseisen–organy (Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu, ul. Mikusińskiego 8, Katowice)

PROGRAM KONCERTU

1. PROLOG

Jan do siedmiu Kościołów, które są w Azji: Łaska wam i pokój od Tego, Który jest, i Który był i Który przychodzi (Ap 1, 4)

2. PREAMBULUM

Oto nadchodzi z obłokami, i ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen. (Ap 1,7)

3. BASSE DE TROMPETTE

Doznałem zachwycenia w dzień Pański i posłyszałem za sobą potężny głos jak gdyby trąby mówiącej: „Co widzisz, napisz w księdze i poślij siedmiu Kościołom” (…) (Ap 10, 11)

4. TOCCATA

Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! (Ap 3, 15)

5. ARIA

Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną. (Ap 3, 20)

6. SIGILLUM

I ujrzałem: gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew.

I gwiazdy spadły z nieba na ziemię, podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzuca na ziemię swe niedojrzałe owoce. (Ap 6, 12–13)

7. SIGILLUM

A gdy otworzył pieczęć siódmą, zapanowała w niebie cisza jakby na pół godziny. (Ap 8, 1)

8. SCHERZO

I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię, i dano jej klucz od studni Czeluści. I otworzyła studnię Czeluści, a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca, i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze. A z dymu wyszła szarańcza na ziemię, i dano jej moc, jaką mają ziemskie skorpiony. (Ap 9, 1–3)

9. SALVE REGINA

Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. (Ap 12, 1)

10. ARIA

I będą płakać i lamentować nad nią królowie ziemi, którzy nierządu z nią się dopuścili i żyli w przepychu, kiedy zobaczą dym jej pożaru. (Ap 18, 9)

11. ALLELUJA

Potem usłyszałem jak gdyby głos donośny wielkiego tłumu w niebie – mówiących: „Alleluja! Zbawienie i chwała, i moc u Boga naszego” (Ap 19, 1)

Filip Presseisen – polski organista, improwizator i pedagog. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr. h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST oraz klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował również w klasie prof. F. Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Stopień doktora zdobył w 2020 r. na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego Poznaniu. Laureat szeregu konkursów: 2015 – I miejsce na Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb w Berlinie, 2016 – nagroda specjalna Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych w ramach Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze, 2017 – I miejsce oraz nagroda specjalna (Puchar Prezydenta Miasta Poznania) na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, 2019 – laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji w Schwäbisch Gmünd (II miejsce, nagroda publiczności). Koncertuje w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Norwegia, Czechy, Węgry, Litwa, USA). Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkowymi organami. Jako improwizator podkłada muzykę do filmów niemych, jako kameralista regularnie współpracuje z Capellą Cracoviensis.

Adresaci wydarzenia: wszyscy zainteresowani.

Wstęp wolny.


  • 16.00Co w brzuchu gra? Warsztaty dla dzieci (Ogród Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, ul. Leopolda 1, Katowice)

Zastanawiałeś się kiedyś skąd się biorą dźwięki w Twoim brzuchu? A może chcesz się dowiedzieć do jakiej rośliny podobna jest nerka i co te dwie rzeczy mają ze sobą wspólnego?

Zapraszamy serdecznie na warsztaty dla dzieci, podczas których wybierzemy się w podróż do krainy dźwięków oczywistych i zaskakujących. Dowiemy się jak funkcjonuje nasze ciało, jakie ciekawe zjawiska w nim zachodzą i co łączy je z muzyką. Podczas warsztatów będziemy mieli okazję zbadać instrumenty, tak jak robi to lekarz, i wspólnie stwierdzić co im dolega. Dowiemy się jak obsługuje się instrumenty medyczne ale i muzyczne! Poszukamy ciekawych dźwięków dochodzących z naszego ciała.  Opowiemy o tym co ma wspólnego gra na instrumencie z tym,  jak funkcjonują nasze płuca… I wiele, wiele więcej!   A wszystko to w atmosferze gier, zabaw i swobodnej eksploracji swojego głosu, instrumentów i otaczającej nas przestrzeni. Prowadzącym nie straszne są żadne pytania, więc zaspokoimy nawet największą ciekawość związaną z tajnikami pracy lekarza czy muzyka. Kto wie… Może to wszystko zaprowadzi nas do stworzenia wspólnej piosenki…?

Prowadzący:

Szymon Franczyk – lekarz, pracuje na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Miejskim w Zabrzu oraz w poradni chirurgicznej i proktologicznej. Swoją wiedzę poszerzał między innymi w DuPont Children Hospital w Delaware, USA oraz UCHealth (Colorectal Surgery) w Denver, Colorado, USA. Nieopisany pasjonat tematyki związanej ze swoją pracą, żądny opowieści i dzielenia się, czasami bardzo zaskakującą, wiedzą związaną z zawodem lekarza.

Grażyna Leja-Franaczyk – muzykoterapeutka, skrzypaczka, pedagożka. Pracowała w szkołach, przedszkolach i Domach Dziecka. Swoją pasję do muzyki zamieniła na zawód muzykoterapeutki, w którym pracuje z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także seniorami i pacjentami szpitali. Prowadzi zajęcia umuzykalniające w przedszkolach i żłobkach. Uważa muzykę za uniwersalny język i idealny sposób poznawania świata, szczególnie wśród małych odkrywców. Swoją wiedzę uzupełniła między innymi w Colorado State University w Fort Collins USA, Fundacji Nordoff-Robbins Polska i Nordoff and Robbins Center w Londynie.


  • 19.00Koncert muzyki polskiej w 100. rocznicę śmierci Mieczysława Surzyńskiego (Kościół pw. św. Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach-Brynowie, ul. Kossak-Szczuckiej 24, Katowice)

Program: 

  • Mieczysław Surzyński (1866-1924)  - Improwizacje nt „Święty Boże”
  • Aleksander Tansman (1897-1986) – Deux pièces Hebraiques
    • – Invention
    • – Berceuse Juive
  • Paweł Łukaszewski (1968 – ) – „The Chord of Light” (2024)
  • Felix Borowski (1872-1956)  - I Sonata Organowa
    • – Allegro Maestoso
    • – Adagio
    • – Allegro con fuoco
  • Karol Szymanowski (1882-1937), opr. Alistair Wightman – Etiuda b-moll
  • Marian Sawa (1937-2005) – Sekwens

Prof. dr hab. Jan Bokszczanin w 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem wybitnego pedagoga prof. Jesse E. Eschbacha.

Koncertuje w większości krajów Europy, Rosji, Azji oraz USA. Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wstęp wolny.


  • 13.30–14.15 – Warsztaty dla dzieci „Co w brzuchu gra?” (Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie w Katowicach, ul. Marcinkowskiego 13a, Katowice)

Zastanawiałeś się kiedyś skąd się biorą dźwięki w Twoim brzuchu? A może chcesz się dowiedzieć do jakiej rośliny podobna jest nerka i co te dwie rzeczy mają ze sobą wspólnego?

Zapraszamy serdecznie na warsztaty dla dzieci, podczas których wybierzemy się w podróż do krainy dźwięków oczywistych i zaskakujących. Dowiemy się jak funkcjonuje nasze ciało, jakie ciekawe zjawiska w nim zachodzą i co łączy je z muzyką. Podczas warsztatów będziemy mieli okazję zbadać instrumenty, tak jak robi to lekarz, i wspólnie stwierdzić co im dolega. Dowiemy się jak obsługuje się instrumenty medyczne ale i muzyczne! Poszukamy ciekawych dźwięków dochodzących z naszego ciała.  Opowiemy o tym co ma wspólnego gra na instrumencie z tym,  jak funkcjonują nasze płuca… I wiele, wiele więcej!   A wszystko to w atmosferze gier, zabaw i swobodnej eksploracji swojego głosu, instrumentów i otaczającej nas przestrzeni. Prowadzącym nie straszne są żadne pytania, więc zaspokoimy nawet największą ciekawość związaną z tajnikami pracy lekarza czy muzyka. Kto wie… Może to wszystko zaprowadzi nas do stworzenia wspólnej piosenki…?

Prowadzący:

Szymon Franczyk – lekarz, pracuje na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Miejskim w Zabrzu oraz w poradni chirurgicznej i proktologicznej. Swoją wiedzę poszerzał między innymi w DuPont Children Hospital w Delaware, USA oraz UCHealth (Colorectal Surgery) w Denver, Colorado, USA. Nieopisany pasjonat tematyki związanej ze swoją pracą, żądny opowieści i dzielenia się, czasami bardzo zaskakującą, wiedzą związaną z zawodem lekarza.

Grażyna Leja-Franaczyk – muzykoterapeutka, skrzypaczka, pedagożka. Pracowała w szkołach, przedszkolach i Domach Dziecka. Swoją pasję do muzyki zamieniła na zawód muzykoterapeutki, w którym pracuje z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także seniorami i pacjentami szpitali. Prowadzi zajęcia umuzykalniające w przedszkolach i żłobkach. Uważa muzykę za uniwersalny język i idealny sposób poznawania świata, szczególnie wśród małych odkrywców. Swoją wiedzę uzupełniła między innymi w Colorado State University w Fort Collins USA, Fundacji Nordoff-Robbins Polska i Nordoff and Robbins Center w Londynie.

Adresaci wydarzenia: dzieci w wieku 7-10 lat.

Zapisy w Miejskim Domu Kultury.


  • 15.00–16.00 – Warsztaty „Usłysz swoje organy, czyli rozmowa o organach wewnętrznych, profilaktyce i badaniach przesiewowych” (Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie w Katowicach, ul. Marcinkowskiego 13a, Katowice)

Warsztaty skierowane do seniorów, które pozwolą na świadome poznanie sygnałów jakie wysyła nam nasze ciało. Podczas spotkania przedstawione zostaną najważniejsze informacje o profilaktyce i badaniach przesiewowych z perspektywy praktyki lekarskiej i wieloletniego doświadczenia pracy w poradni. Uczestnicy dowiedzą się na jakie znaki powinni być szczególnie wrażliwi i jakie podjąć kroki po ich zaobserwowaniu. Całość warsztatów prowadzona będzie w tematyce muzycznej, wspartej przez muzykoterapeutkę z doświadczeniem pracy opiekunki medycznej. Porozmawiamy o tym jak słuchać swojego ciała i czy muzyka może nam pomóc w codziennym dbaniu o swoje zdrowie.

Szymon Franczyk – lekarz, pracuje na oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Miejskim w Zabrzu oraz w poradni chirurgicznej i proktologicznej. Swoją wiedzę poszerzał między innymi w DuPont Children Hospital w Delaware, USA oraz UCHealth (Colorectal Surgery) w Denver, Colorado, USA. Nieopisany pasjonat tematyki związanej ze swoją pracą, żądny opowieści i dzielenia się, czasami bardzo zaskakującą, wiedzą związaną z zawodem lekarza.

Grażyna Leja-Franaczyk – muzykoterapeutka, skrzypaczka, pedagożka. Pracowała w szkołach, przedszkolach i Domach Dziecka. Swoją pasję do muzyki zamieniła na zawód muzykoterapeutki, w którym pracuje z dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami, a także seniorami i pacjentami szpitali. Prowadzi zajęcia umuzykalniające w przedszkolach i żłobkach. Uważa muzykę za uniwersalny język i idealny sposób poznawania świata, szczególnie wśród małych odkrywców. Swoją wiedzę uzupełniła między innymi w Colorado State University w Fort Collins USA, Fundacji Nordoff-Robbins Polska i Nordoff and Robbins Center w Londynie.

Adresaci wydarzenia: seniorzy.

Zapisy w Miejskim Domu Kultury.


  • 18.00–19.00 – Koncert organowy „Oblicza wariacji” (Katedra Ewangelicka Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, ul. Warszawska 18, Katowice)

PROGRAM KONCERTU:

  • Johann Sebastian Bach (1685-1750)
    • – Partita diverse sopra: Sei gegrüsset BWV 768
  • Josef Rheinberger (1839-1901)
    • – Passacaglia e-moll nr 11 z „12 Charakterstücke” op. 156
  • Maurice Duruflé (1902-1986)
    • – Choral varié sur „Veni Creator”
  • Krzysztof Grzeszczak (*1965)
    • – Choral partita „O filii et filiae” [2014]
    • versus I – Gioioso, versus II – In tempo precedente, Versus III – Festivo
  • Piotr Drożdżewski (*1948)
    • – Passacaglia über ein Thema von „Deutsches Requiem” von J. Brahms [2021]

Tomasz Głuchowski – organista, klawesynista, improwizator, gregorianista. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Tytularny organista wrocławskiego kościoła Dominikanów (pw. św. Wojciecha). Adiunkt w stopniu doktora habilitowanego na macierzystej uczelni (Katedra Muzyki Kościelnej), nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Prowadzi kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą oraz wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Juror konkursów organowych i pianistycznych. Konsultant ds. projektów renowacji i rewitalizacji organów. Uznany specjalista w zakresie strojenia i temperacji historycznych. Stały współpracownik NFM Filharmonii Wrocławskiej i innych zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku kilkanaście płyt CD, z których „Marcel Dupré in memoriam” otrzymała w 2023 r. nominację w dwóch kategoriach do nagrody Opus Klassik, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej.

Adresaci wydarzenia: bez ograniczeń.

Wstęp wolny.


Sylwetka kuratorki

dr hab. Ludwika Konieczna-Nowak, prof. AM – ukończyła studia magisterskie w specjalności „teoria muzyki” w katowickiej Akademii Muzycznej. Edukację kontynuowała w Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz School of Music, University of Louisville, uzyskując kompetencje w zakresie muzykoterapii. Obecnie kieruje Katedrą Muzykoterapii w macierzystej uczelni. Jej główny obszar zainteresowań praktycznych i badawczych to muzykoterapia osób z doświadczeniami traumy, szczególnie dzieci i młodzieży. Fascynują ja także związki myśli estetycznej z różnymi aspektami muzykoterapii.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top