Tydzień Śląska w Mieście Nauki: 24–30 czerwca 2024

Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 25: Tydzień Śląska

Termin: 24–30 czerwca 2024

• Kuratorka: dr hab. Lucyna Sadzikowska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
  • Producentka: Ewelina Budzińska-Góra (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Opis tygodnia

Dwudziestym piątym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Śląska. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Tydzień składać się będzie z kilku autonomicznych bloków tematycznych, choć razem tworzących spójny obraz Śląska. Chcielibyśmy skupić uwagę uczestników wokół zróżnicowanego historycznie, kulturowo i krajobrazowo Śląska. Każdego dnia tygodnia chcielibyśmy wyeksponować jeden z wiodących wątków. I tak proponujemy namysł:

• poniedziałek 24 czerwca nad „czwartą przyrodą”;
  • wtorek 25 czerwca nad podziemiami Śląska;
  • środę 26 czerwca nad „sercem” Śląska;
  • czwartek 27 czerwca nad słynnymi postaciami ze Śląska;
  • piątek 28 czerwca nad krajobrazami Śląska;
  • sobotę 29 czerwca nad wodami Śląska;
  • niedzielę 30 czerwca nad kulturą Śląska.

Tydzień Śląska

Sylwetka kuratorki

dr hab. Lucyna Sadzikowska – badaczka literatury dokumentu osobistego (egodokumentów) i twórczości Gustawa Morcinka, edytorka, członkini zespołu badawczego Geo-Eko-Humanistyka, powołanego do realizacji tematu: „Humanistyka wobec rewolucji przemysłowej i antropocenu”. Zajmuje się humanistyką środowiskową i dziedzictwem poprzemysłowym. Pracuje w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.