Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Wiedzy w Mieście Nauki: 1–7 lipca 2024

11.06.2024 - 15:25 aktualizacja 24.06.2024 - 13:55
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 26: Tydzień Wiedzy

Termin: 1–7 lipca 2024

  • Kurator: dr Anna Budzanowska (Miasto Katowice)
  • Producent: Mirosław Rusecki

Opis tygodnia

Dwudziestym szóstym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki jest Tydzień Wiedzy. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Wiedza. Każdy z nas może powiedzieć, że rozumie ją na swój sposób. Ktoś może definiować ją jako doświadczenie życiowe, ale naukowiec powie, że to informacje zgromadzone podczas badań. Wiedza może być naukowa, praktyczna, teoretyczna, empiryczna oraz intuicyjna.

Wiedza pozwala nam zrozumieć świat, rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Dzięki niej podejmujemy świadome decyzje i rozwiązujemy problemy. To fundament postępu i zmiany w każdej dziedzinie życia: od nauki po sztukę czy filozofię.

Wiedza to fundament, ale podlega zmianom. To, co dzisiaj uważamy za pewne, niepodważalne może być za pewien czas kwestionowane, uzupełniane o nowe przełomowe odkrycia.

Jak ważna jest rzetelna, sprawdzona wiedza mogliśmy przekonać się podczas pandemii COVID-19. Dzięki wiedzy mogliśmy walczyć z dezinformacją, była naszą bronią z fake newsami. Wiedza pozwoliła rozwijać badania nad szczepionkami i przekazywać społeczeństwu wiarygodne informacje na temat zagrożenia. W obecnej sytuacji międzynarodowej wiedza jest podstawą skutecznej obrony i działania w czasie zagrożenia eskalacją konfliktu. Wiedza pozwala na wypracowanie odpowiednich strategii oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii i umiejętności (analiza danych wojskowych i wywiadowczych).

Tydzień Wiedzy

Sylwetka kuratorki

dr Anna Budzanowska – champion konferencji ESOF2024 – największej europejskiej platformy instytucjonalnej współpracy nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Pełnomocniczka ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz wykładowczyni akademicka. Posiada wieloletnie doświadczenie w administracji publicznej. W latach 2016–2019 dyrektorka generalna oraz od 2019 do 2021 roku wiceminister w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadała za konsultacje społeczne i projekty strategiczne. Zainicjowała i nadzorowała Narodowy Kongres Nauki. Współautorka modelu szkół doktorskich i doktoratów wdrożeniowych, Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza, programów kariery dualnej, projektów wspierających społeczną odpowiedzialność nauki oraz sektor badań i rozwoju. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu polityk publicznych i doktryn politycznych. Analizuje sektor badań i szkolnictwa wyższego koncentrując się na zarządzaniu instytucjami akademickimi, ustrojami uczelni, modelami sieciowania w szczególności uniwersytetami europejskimi (EUI).

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top