Uniwersytet Śląski w rankingu Global 2000

16.05.2023 - 13:38 aktualizacja 18.05.2023 - 10:40
Redakcja: OO
Tagi: rankingi

W najnowszej edycji rankingu Global 2000 publikowanego przez Center for World University Rankings (CWUR) ocenionych zostało 20531 ośrodków naukowo-badawczych instytucji. Zestawienie wyłania 2000 najlepszych uniwersytetów z całego świata. W ujęciu krajowym tego zestawienia, obejmującym 40 instytucji, Uniwersytet Śląski ulokował się na 18. pozycji. Spośród szkół wyższych z województwa śląskiego nasza uczelnia zajęła 2. pozycję (za Śląskim Uniwersytetem Medycznym).

Ranking klasyfikuje instytucje na podstawie czterech czynników:

• Education: mierzony liczbą absolwentów uczelni, którzy zdobyli prestiżowe wyróżnienia naukowe w stosunku do wielkości uczelni (25%),
  • Employability: liczba absolwentów uczelni, którzy zajmowali czołowe stanowiska w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni (25%),
  • Faculty: liczba pracowników naukowych, którzy zdobyli wyróżnienia akademickie (10%),
  • Research: wskaźnik analizujący:
    • wyniki badań: mierzone całkowitą liczbą artykułów naukowych (10%),
    • publikacje wysokiej jakości: liczba artykułów naukowych pojawiających się w czasopismach o najwyższym prestiżu (10%),
    • wpływ: liczba artykułów naukowych pojawiających się w wysoce wpływowych czasopismach (10%),
    • cytowania: liczba wysoko cytowanych artykułów naukowych (10%).

Zestawienie Global 2000 publikowane jest od 2012 roku przez Center for World University Rankings z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Wyniki rankingu dostępne są na stronie CWUR.