OPEN-PHO-ACCEL-2015-001-1 | fot. Dominguez, Daniel; Brice, Maximilien | źródło: cds.cern.ch
CERN | 30-lecie współpracy
Jesteśmy częścią CERN-u
30 lat temu Polska dołączyła do
Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych – CERN.
Jej członków łączy wspólny cel:
zbadać naturę Wszechświata
Glob nauki i innowacji |fot. Julien Marius Ordan
CERN-PHOTO-201808-226_09 źródło: cds.cern.ch
fot. Julien Marius Ordan|CERN-PHOTO-201707-179|cds.cern.ch
CERN | MISJA
Genewa, Szwajcaria | www.home.cern
Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest międzyrządową organizacją naukową. Jej misją jest jest prowadzenie światowej klasy badań w dziedzinie fizyki oddziaływań fundamentalnych przy użyciu najnowocześniejszych detektorów i akceleratorów wysokich energii. CERN zajmuje się również transferem wiedzy do przemysłu i kształceniem nowego pokolenia naukowców.
fot. Michael Hoch|CMS-PHO-TRACKER-2013-001|cds.cern.ch
CZY WIESZ, ŻE…
Badania, które są realizowane w CERN-ie, koncentrują się na analizie cząstek elementarnych – najmniejszych elementów materii Wszechświata. Naukowcy chcą poznać także fundamentalne prawa nimi rządzące. Efekty ich pracy wykorzystywane są m.in. w diagnostyce i terapiach medycznych, kriogenice, technologii ultra-wysokiej próżni czy monitorowaniu promieniowania. Niewiele osób wie jednak, że CERN to również miejsce narodzin… sieci World Wide Web.
POZNAJ JĘZYK CERN-u
Wielki Zderzacz Hadronów, bozon Higgsa, neutrino czy plazma kwarkowo-gluonowa – to słowa, które na co dzień można usłyszeć w CERN-ie we wszystkich językach świata. Co oznaczają? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w specjalnie przygotowanym słowniku.
PL30CERN
Świętujemy trzydziestą rocznicę współpracy polskiej nauki z Europejską Organizacją Badań Jądrowych. W przygotowanie ogólnokrajowych obchodów jubileuszu włączyły się, oprócz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, takie ośrodki naukowe, jak: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
OFICJALNA STRONA OBCHODÓW 30 ROCZNICY
UŚ30CERN
Fizycy z UŚ w CERN-ie
Naukowcy związani z Instytutem Fizyki im. A. Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego od wielu lat aktywnie angażują się w eksperymenty realizowane w CERN-ie
Fizycy z UŚ
o swojej współpracy
z CERN-em
Od początku współpracy z CERN-em bierzemy aktywny udział w eksperymentach zgłębiających naturę Wszechświata, przyczyniając się do rozwoju fizyki wysokich energii. Stworzyliśmy zespoły, w których pracują dociekliwi, pełni pasji ludzie. Przed nami wiele lat intensywnej, ale i ekscytującej pracy naukowej. Liczymy na nowe teorie oraz przełomowe odkrycia, jesteśmy gotowi na kolejne, jedyne w swoim rodzaju wyzwania.
SPOJRZENIE W PRZESZŁOŚĆ
Oficjalna współpraca grupy fizyków jądrowych z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego UŚ rozpoczęła się w chwili przystąpienia do neutrinowego eksperymentu ICARUS w 2001 roku oraz eksperymentu zajmującego się pomiarem zderzeń ciężkich jonów NA61/SHINE w 2010 roku.
AKTUALNE DZIAŁANIA
Dziś fizycy związani z naszą uczelnią biorą udział w wielu eksperymentach realizowanych w CERN-ie oraz przygotowują nowe projekty, takie jak WCTE for Hyper-Kamiokande and Future Large-scale Water-based Detectors. Eksperyment NA61/SHINE przechodzi gruntowną modernizację, trwają zaawansowane badania dotyczące cząstek elementarnych.
PRZYSZŁOŚĆ
Teoretycy z UŚ będą kontynuować wyjazdy naukowe do CERN-u, aby uczestniczyć m.in. w pracach nad projektem Future Circular Collider. FCC to następca Wielkiego Zderzacza Hadronów, który, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, pozwoli na uzyskanie nawet sto razy bardziej precyzyjnych pomiarów od tych dostępnych obecnie.
Warto zobaczyć, warto przeczytać, warto posłuchać
CERN | Moja historia
prof. dr hab. JANUSZ GLUZA
„Mam nieodparte odczucie udziału w ponadczasowych projektach…
mgr WOJCIECH FLIEGER
dr KATARZYNA SCHMIDT, prof. UŚ
„Ośrodek CERN-u jest tak duży, że trzeba było nadać nazwy jego ulicom…
mgr inż. BARTOSZ ŁYSAKOWSKI
prof. dr hab. JAN KISIEL
„Pokazaliśmy, że neutrina, jako cząstki posiadające masę, nie mogą poruszać się szybciej niż światło…
mgr inż. KAMIL WÓJCIK
„Telewizory w kantynie zamiast piłki nożnej pokazują status akceleratorów…
mgr YULIIA BALKOVA
dr hab. SEWERYN KOWALSKI, prof. UŚ
„Do dziś pamiętam dreszcz emocji, gdy budowaliśmy pierwszy detektor…
mgr KRZYSZTOF GRZANKA
dr hab. ARKADIUSZ BUBAK, prof. UŚ
„NA61/SHINE popchnęło mnie do zainteresowania się tematem neutrin…
dr SZYMON PUŁAWSKI, prof. UŚ
„Gdy odbywały się pomiary, praca w laboratorium trwała 24 godziny na dobę…
mgr inż. MARTA URBANIAK
„Wiedziałam, że znalazłam się w miejscu, w którym chcę zostać już na długo…