Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Chemia - studia stacjonarne I i II stopnia

język wykładowy - polski

Polecamy nową specjalność
CHEMIA ŻYWNOŚCI
od semestru letniego 2023/2024,
dla kandydatów, którzy ukończyli studia inżynierskie.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak codzienne produkty spożywcze stają się bezpieczne, zdrowe i dostępne? Za tą magią stoi chemia, która kształtuje nasze ulubione smaki i zapewnia wysoką jakość żywności!

Czy marzysz o karierze, która łączy pasję do chemii z fascynacją przemysłem spożywczym? Odkryj naszą nową specjalność na kierunku chemia – chemia żywności! To trzysemestralne studia drugiego stopnia, które nie tylko poszerzą Twoją wiedzę, ale również wyposażą Cię w praktyczne umiejętności niezbędne do odniesienia sukcesu w dynamicznym świecie chemii żywności.

img

Chemia żywności – zobacz, jak unikalną ofertę zajęć dla Ciebie przygotowaliśmy:

  • Kontrola jakości żywności, wykrywanie zafałszowań:

Zdobądź umiejętności przeprowadzania analiz chemicznych i fizycznych, potwierdzając zgodność z normami jakości i identyfikując potencjalne zagrożenia zdrowotne. Stań się ekspertem w ocenie jakości produktów spożywczych! Opanuj techniki i narzędzia wykrywania nieuczciwych praktyk na rynku spożywczym.

  • Prawo żywnościowe

Prawo Żywnościowe to ważny element naszego programu, który umożliwi Ci zgłębienie regulacji dotyczących produkcji, etykietowania i bezpieczeństwa żywności.

  • Techniki instrumentalne w analizie żywności

Zdobądź wiedzę na temat najnowocześniejszych technik instrumentalnych używanych do analizy składu chemicznego żywności. Od chromatografii po spektrometrię masową – opanuj narzędzia, które pomogą Ci zgłębić tajniki skomplikowanej struktury molekularnej produktów spożywczych.

  • Technologia produkcji i ocena jakości żywności

Przeanalizuj procesy produkcyjne oraz dowiedz się, jak oceniać jakość żywności od etapu surowca do gotowego produktu. Osiągnij umiejętności, które są kluczowe dla skutecznego zarządzania produkcją i utrzymania najwyższych standardów jakości.

  • Technologie w produkcji napojów alkoholowych

Poznaj technologie fermentacji, destylacji i oceny sensorycznej napojów. Zdobądź nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności potrzebne do stworzenia doskonałych smaków i aromatów. To m.in. te zajęcia będą prowadzone w ramach współpracy z przedsiębiorstwem: Tyskie Browary Książęce.

  • Zasady zielonej chemii

Zdobądź wiedzę, jak zastosowanie zasad zielonej chemii może uczynić produkcję żywności bardziej ekologiczną, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Rozpocznij fascynującą podróż w świat chemii żywności! Jeśli zależy Ci na rozwoju w sektorze spożywczym, nasza specjalność chemia żywności to klucz do otwarcia wielu drzwi zawodowych. Dołącz do nas i zacznij kreować swoją przyszłość już dziś!

Zapisz się na studia

(rekrutacja rozpoczyna się 03 czerwca 2024 r.)

O kierunku chemia O kierunku chemia

Prowadzimy studia stacjonarne na kierunku chemia na dwóch stopniach:

  • I stopień – studia licencjackie
    6 semestrów = 3 lata
  • II stopień – studia magisterskie
    4 semestry = 2 lata (po studiach licencjackich)
    3 semestry = 1,5 roku (po studiach inżynierskich, specjalność: chemia budowlana oraz NOWOŚĆ: chemia żywności)

Chemia to studia dla tych z Was którzy chcą poznać i zrozumieć naturę i właściwości substancji z których zbudowany jest świat. Jako kierunek eksperymentalny nierozerwalnie związany jest z pracą w laboratorium chemicznym – i w nim właśnie spędzisz wiele godzin podczas zajęć zarówno obowiązkowych jak i dodatkowych.
Jeżeli lubisz eksperymentować, jesteś ambitny/ambitna, nie straszne Ci są godziny spędzone w laboratorium, zachęcamy do zainteresowania się naszą ofertą oraz studiami na kierunku chemia Uniwersytetu Śląskiego.

W roku akademickim 2023/2024, na II stopniu studiów trzysemestralnych wprowadziliśmy kształcenie według nowego programu na specjalności chemia żywności. Inicjując zmiany kierowaliśmy się przede wszystkim głosami Waszych kolegów i koleżanek –niebawem kończących już studia chemiczne, stojących u progu kariery zawodowej. Nasze pomysły konsultowane były także z przedsiębiorcami i przedstawicielami firm chemicznych, aby odpowiednio wyposażyć Was w wiedzę i umiejętności, które są niezbędne do pracy w zawodzie chemika

A co jeśli nie interesuje Cię praca w konwencjonalnych laboratoriach? Bez obaw! Przygotujemy Cię również do prowadzenia działalności naukowej. Już w pierwszym semestrze studiów będziesz mógł realizować projekty naukowe w zespołach badawczych Instytutu Chemii. Na drugim stopniu, kierując się własnymi zainteresowaniami i planami na przyszłość, będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę wybierając jedną z siedmiu proponowanych specjalizacji. Atutem tego kierunku jest możliwość dokształcenia się w ramach dodatkowych warsztatów, szkoleń, wizyt studyjnych czy płatnych staży. Oferta zajęć dodatkowych obejmuje również certyfikowane szkolenia prowadzone przez jednostki certyfikujące.

Specjalności na kierunku chemia Specjalności na kierunku chemia

I stopień
Na studiach I stopnia nie proponujemy specjalności. Wynika to z charakteru studiów podczas których kładziemy nacisk na wykształcenie wśród studentów praktycznych umiejętności  niezbędnych w pracy chemika analityka, syntetyka czy też w branżach przemysłu chemicznego, farmaceutycznego. Natomiast oferowana pula przedmiotów do wyboru pozwoli rozwinąć Twoje indywidualne zainteresowania. Wyboru modułów zajęć dokonasz na trzecim roku studiów z następującej oferty:

  • chemia leków,
  • chemia organiczna i biologiczna,
  • chemia nieorganiczna i strukturalna,
  • chemia fizyczna z elektrochemią,

oraz:

  • analityka chemiczna,
  • chemia obliczeniowa,
  • chemia polimerów i materiałów ceramicznych,
  • chemia materiałów luminescencyjnych.

II stopień
Po ukończeniu studiów chemicznych I stopnia – jeżeli zdecydujesz się na kontynuowanie kształcenia będziesz mógł wybrać interesującą Cię specjalizację – jedną z siedmiu propozycji, spośród których wszystkie są ściśle związane z tematyką badawczą realizowaną w Instytucie chemii. W naszej ofercie specjalizacyjnej znajdują się:

  • analityka chemiczna,
  • chemia biomedyczna,
  • chemia sądowa,
  • fizykochemia faz skondensowanych,
  • nowoczesne materiały dla innowacyjnych technologii,
  • synteza i fizykochemia związków organicznych i nieorganicznych,
  • teoretyczne metody w chemii.

Dodatkowe informacje nt. modułów specjalizacyjnych znajdziesz na stronie: https://cutt.ly/Specjalizacje

Po studiach inżynierskich zapraszamy do wyboru studiów chemicznych od semestru letniego. W ofercie mamy dwie specjalności: chemia żywności i chemia budowlana

  • NOWOŚĆ od roku 2023/2024 : chemia żywności

Chemia Żywności: Smakuj Wiedzę, Odkrywaj Sekrety

Zastanawiałeś się kiedyś, jak codzienne produkty spożywcze stają się bezpieczne, zdrowe i dostępne? Za tą magią stoi ta sama chemia, której uczyłeś się w szkole, a która kształtuje nasze ulubione smaki i zapewnia wysoką jakość żywności! Skąd się bierze woda bezpieczna do spożycia? Kiedy odczuwasz pragnienie, wystarczy odkręcić kran. Woda staje się zdatna do spożycia między innymi dzięki zastosowaniu żywic jonowymiennych. To właśnie chemia żywności sprawia, że możesz cieszyć się chłodzącym napojem bez obaw! Mleko bez laktozy: Miłośnik mleka, ale uczulony na laktozę? Dzięki kontrolowanym reakcjom biochemicznym i odpowiednim enzymom, mleko staje się łagodne dla Twojego układu trawiennego. To przykład, jak chemia żywności dostosowuje produkty do Twoich potrzeb! Czy oliwa z oliwek nie jest podrobiona? Kiedy sięgasz po oliwę, jej pochodzenie jest pewne dzięki narzędziom analizy chemicznej. To właśnie chemia żywności gwarantuje autentyczność i zgodność z oznaczeniem na etykiecie. Chemia żywności – Klucz do bezpieczeństwa i jakości! Chemia żywności to kluczowa dziedzina nauki, dbająca o bezpieczeństwo, wartość odżywczą i jakość żywności, którą spożywamy. Odkryj jej nieocenioną rolę w produkcji, kontroli jakości, badaniach i rozwoju, a także spełnianiu norm regulacyjnych.

Zrównoważony Rozwój w praktyce: Studenci specjalizujący się w chemii żywności podczas trzech semestrów studiów II stopnia zdobywają umiejętności w tradycyjnych i nowoczesnych technikach analitycznych. Poznają tajniki wykrywania zanieczyszczeń i weryfikacji autentyczności produktów spożywczych. Dodatkowo, uczą się o najnowszych trendach, takich jak nanotechnologia w żywności i zrównoważona produkcja z zastosowaniem „zielonej chemii”.

Gotowi na wyzwania przemysłu spożywczego: Absolwenci chemii żywności są wyposażeni w umiejętności, które pozwalają im przyczynić się do postępu w dziedzinie bezpieczeństwa żywności, zapewnienia jej jakości oraz innowacji procesów produkcyjnych. Są gotowi na radzenie sobie z złożonościami przemysłu spożywczego, reagowania na współczesne wyzwania i przyczyniania się do rozwoju zrównoważonych praktyk żywieniowych.

Rozpocznij podróż w świat chemii żywności, gdzie smakujesz wiedzę i odkrywasz tajemnice, które kształtują nasze codzienne doznania!

  • zmodernizowany program studiów na specjalności chemia budowlana

Nasze studia skoncentrowane są na holistycznej edukacji, obejmującej właściwości fizykochemiczne materiałów stosowanych w budownictwie, z naciskiem na nanomateriały, polimery i zieloną chemię. Specjalność oferuje gruntowną wiedzę z zakresu nauk chemicznych, inżynierii materiałowej oraz analityki technicznej i przemysłowej, przygotowując Cię do złożonych wyzwań w świecie nowoczesnych materiałów budowlanych. Podczas kształcenia kładziemy nacisk na recykling wyrobów gotowych oraz  zrównoważony rozwój poprzez stosowanie zasad zielonej chemii, efektywne zarządzanie zasobami i minimalizowanie odpadów w produkcji materiałów budowlanych. Absolwenci nie tylko posiadają zaawansowaną wiedzę naukową, ale także praktyczne umiejętności potrzebne do skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami współczesnego budownictwa i inżynierii materiałowej. Specjalność umożliwia opanowanie obsługi specjalistycznego oprogramowania i komputerowych baz danych, kluczowych umiejętności w dzisiejszym świecie inżynieryjnym.

Opłaty Opłaty

Opłata rekrutacyjna w przypadku kierunku chemiczna I i II stopnia wynosi 85 złotych. 

Brak opłaty semestralnej (studia stacjonarne).

Szczegółowe informacje dotyczące opłat związanych ze studiami.

Dlaczego warto u nas studiować chemię? Dlaczego warto u nas studiować chemię?

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych powstał w 2019 roku w wyniku reformy Szkolnictwa Wyższego. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom stawianym absolwentom kierunków studiów ścisłych w XXI wieku połączyliśmy doświadczenie i wiedzę zdobytą przez wiele lat przez pracowników i studentów dwóch wydziałów: Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach. Wynikiem tej reformy jest również dostosowanie naszej oferty studiów na kierunku chemia na którym będziesz miał możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności nie tylko pod okiem chemików.

Oferujemy studia I i II  stopnia na kierunku chemia, po których będziesz mógł także kontynuować kształcenie w szkole doktorskiej.

Atuty kierunku chemia Atuty kierunku chemia
  • Modernizując program kształcenia współpracowaliśmy z przedstawicielami firm chemicznych, studentami oraz absolwentami biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku pracy oraz bazując na najlepszych polskich i europejskich wzorcach.
  • Oprócz typowych rodzajów zajęć (wykład, ćwiczenia), prowadzone są również zajęcia warsztatowe czy też tutoring.
  • Nauczyciele to wykwalifikowana kadra posiadająca wybitny dorobek naukowy oraz doświadczenie dydaktyczne.
  • Zajęcia prowadzone przede wszystkim metodą „learning-by-doing”.
  • Zajęcia laboratoryjne prowadzone metodą eksperymentu.
  • 30 % godzin zajęć do wyboru pod kątem indywidualnych zainteresowań.
  • Kształcenie ściśle powiązane z badaniami naukowymi realizowanymi przez pracowników Instytutu Chemii.
  • Najzdolniejsi studenci już od pierwszego roku realizują indywidualne projekty badawcze pod kierunkiem nauczyciela akademickiego również w międzynarodowych zespołach.
  • W ramach koła naukowego istnieje możliwość realizacji badań naukowych oraz prezentacji wyników swojej pracy na konferencjach naukowych.
  • Praktyczne kształcenie studentów wzmocnione możliwością realizacji praktyk zawodowych w firmach i instytucjach o profilu chemicznym.
  • Możliwość uczestniczenia w dodatkowych, bezpłatnych zajęciach podnoszących kompetencje społeczne i specjalistyczne, tj.: warsztaty, szkolenia certyfikowane, wizyty studyjne u pracodawców oraz zajęcia specjalistyczne u pracodawców.
  • w zeszłych latach nasi studenci odbywali studia i praktyki w uczelni partnerskich w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Rumunii, Włoszech i Francji.
Co nas wyróżnia? Co nas wyróżnia?
  • Wyjątkowi ludzie z wybitnym potencjałem naukowo-dydaktycznym.
  • Przyjazna atmosfera.
  • Uczymy praktycznych umiejętności nie zapominając o wadze wiedzy teoretycznej.
  • Ścisła współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
  • Kameralne warunki prowadzenia zajęć.
  • Nowoczesne formy kształcenia w programie studiów.
  • Nowoczesna infrastruktura dydaktyczna.
  • Umiędzynarodowienie procesu kształcenia.
Gdzie i czego będziesz się uczył na kierunku chemicznym? Gdzie i czego będziesz się uczył na kierunku chemicznym?

Jako student kierunku chemia przede wszystkim będziesz uczył się chemii, ale też:

na I stopniu:

  • pogłębisz wiedzę z matematyki, fizyki, biologii, biochemii – bez podstaw tych dyscyplin nie zrozumiesz dokładnie praw rządzących w świecie chemii,
  • opanujesz język angielski na dwuletnim kursie języka angielskiego,
  • będziesz mógł uczestniczyć w zajęciach z głównych dziedzin chemii prowadzonych w języku angielskim (dla chętnych),
  • będziesz miał do wyboru zajęcia z nauk humanistycznych i społecznych,
  • zdobędziesz niezbędną wiedzę oraz nauczysz się specyficznej pracy w laboratorium chemicznym podczas prawie 1000 godzin zajęć praktycznych jakie spędzisz w laboratoriach chemicznych,
  • na trzecim roku studiów sam wybierzesz moduły zajęć, które Cię interesują i w ramach tych modułów będziesz rozwijał swoje pasje naukowe,
  • również na trzecim roku sam wybierzesz zespół naukowy, w którym zrealizujesz swoją prawdopodobnie pierwszą pracę naukową, czyli pracę licencjacką,

na II stopniu

  • poznasz metody analizy danych chemicznych, dowiesz się dlaczego ważne jest mądre planowanie i optymalizacja eksperymentu,
  • podszlifujesz język angielski na zajęciach specjalistycznych Scientific English prowadzonych m.in. przez native speakera,
  • będziesz miał również do wyboru zajęcia z nauk humanistycznych i społecznych,
  • na pierwszym roku studiów sam wybierzesz specjalizację, która Cię interesuje i w ramach tych zajęć będziesz rozwijał/rozwijała swoje pasje naukowe,
  • również na pierwszym roku sam wybierzesz zespół naukowy, w którym zrealizujesz swoją pracę dyplomową,
  • jeżeli wybierzesz specjalność chemia budowlana poznasz praktyczne zastosowanie chemii w przemyśle budowlanym,

a po godzinach:

Czego chcemy Cię nauczyć? Czego chcemy Cię nauczyć?
  • Chemii – zarówno podstaw teoretycznych, jak i umiejętności praktycznych.
  • Posługiwania się narzędziami informatycznymi dla chemików.
  • Profesjonalnego planowania i organizowania pracy w laboratorium chemicznym.
  • Pracy badawczej nastawionej na rozwiązywanie problemów.
Praktyki i staże Praktyki i staże

I stopień: Po drugim roku studiów będziesz musiał zrealizować 120 lub 90 godzin praktyk w firmach o profilu chemicznym – w zależności od programu. Firmę wybierzesz sobie sam lub skorzystasz z bazy firm współpracujących z nami w kształceniu studentów.

Na II stopniu studiów trzysemestralnych będziesz realizować 120 godzin obowiązkowych praktyk.

Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego pomoże Ci zorganizować praktykę, zaplanować karierę.

Możesz wziąć udział w dodatkowych płatnych stażach 1 i 3 miesięcznych w wybranych firmach, a także w w ramach niektórych projektów realizowanych na Uczelni.

Gdzie są prowadzone zajęcia? Gdzie są prowadzone zajęcia?

Jako student kierunku chemia będziesz korzystał głównie z naszych laboratoriów zlokalizowanych w centrum Katowic przy ul. Szkolnej oraz Bankowej, jak również z nowoczesnego obiektu zlokalizowanego w Chorzowie, jednego z większych i nowocześniejszych kampusów badawczych na Śląsku. Odległość pomiędzy budynkami w Katowicach i Chorzowie wynosi 10 km. Część zajęć prowadzona jest w porozumieniu z pracodawcami w siedzibach firm.

Odwiedź nas w Chorzowie

Odwiedź nas w Katowicach

Co po studiach i co robią absolwenci kierunku chemia? Co po studiach i co robią absolwenci kierunku chemia?

Absolwenci kierunku studiów chemia bardzo często kontynuują kształcenie na drugim stopniu. Pozwala to na zdobycie szerszej wiedzy, ale również lepiej przygotować się do pracy w zawodzie.

  • Zdecydowana większość absolwentów kontynuuje kształcenie na drugim stopniu studiów, a także na studiach doktoranckich.
  • Planują i wykonują syntezy związków chemicznych pracując w laboratoriach chemicznych jako chemicy-syntetycy.
  • Wykonują analizy próbek pracując na stanowisku chemika-analityka.
  • Wykonują analizy chemiczne i fizykochemiczne nowych substancji lub form leków pracując w firmach farmaceutycznych.
  • Wykonują analizy jakości produktów spożywczych w laboratoriach analitycznych.
  • Zakładają własne firmy.
Dla kogo? Dla kogo?

Jeżeli jesteś ambitny, nie boisz się wyzwań, lubisz nauki ścisłe, nie boisz się spędzać długich godzin w laboratorium chemicznym zapraszamy Cię do studiowania na naszym kierunku.

Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami

dr Szpikowska-Sroka Barbara – sekretarz komisji rekrutacyjnej
mgr Katarzyna Kulasa – dziekanat

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
ul. Bankowa 14
40-007 Katowice

return to top