Co łączy Darię ze Śląska, Szczepana Twardocha i Tomasza Rożka? To proste – Uniwersytet Śląski!
3 czerwca, punktualnie o 12.00 otworzy się szansa, by dołączyć do grona znakomitych studentek i studentów największej śląskiej uczelni. Czeka na Was 89 kierunków, w tym 6 w języku angielskim. Uniwersytet Śląski oferuje 7417 miejsc na studiach stacjonarnych i 2155 miejsc na studiach niestacjonarnych.
Rekrutacja odbywa się za pośrednictwem systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Pierwszy etap to zgłoszenie swojej kandydatury na wybrany kierunek lub kierunki studiów. W drugim należy potwierdzić zgłoszenie i złożyć dokumenty w odpowiednim dziekanacie. Warto zwrócić uwagę na terminy – są nieprzekraczalne, a dotyczą: zapisania się na wybrany kierunek, wniesienia opłaty rekrutacyjnej, przystąpienie do egzaminów dodatkowych (jeśli są przewidziane w kryteriach), dokonania wpisu na studia i złożenia dokumentów.
Dlaczego wybrać UŚ? To najlepsza i największa uczelnia w regionie i lider międzyuczelnianych przedsięwzięć akademickich. W najnowszym raporcie światowego rankingu szkół wyższych UniRank 2024 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 11. miejsce na 129 ocenianych instytucji. Jest to najlepszy wynik spośród wszystkich śląskich szkół wyższych.
W UŚ kształciło się wiele znanych obecnie absolwentek i absolwentów. Jednym z nich jest Jan P. Matuszyński, który ukończył reżyserię w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, a obecnie jest jej pracownikiem. Jego fabularny debiut – „Ostatnia rodzina” – został doceniony, m.in. przez jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (Złote Lwy), jury Międzynarodowego Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage” (nagroda główna w Konkursie Filmów Polskich) czy Paszportów Polityki (kategoria film).
Do grona absolwentów uczelni należą także:
- Szczepan Twardoch – prozaik i publicysta, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UŚ. Laureat m.in. Paszportu „Polityki” (2012), Śląskiego Wawrzynu Literackiego (2012), którego sprzedaż książek przekroczyła w 2023 roku milion egzemplarzy (inf. Wydawnictwa Literackiego).
- Renata Przemyk – wokalistka, absolwentka slawistyki UŚ. Na swoim koncie ma dziesięć płyt, sprzedanych w ponad pół milionie egzemplarzy. Stworzyła utwory w duecie z takimi artystkami jak Kayah czy Kasia Nosowska. Obecnie koncertuje wspólnie z formacją DagaDana.
- Dr Tomasz Rożek – dziennikarz, popularyzator nauki, absolwentów dwóch kierunków: dziennikarstwa i fizyki. Na Uniwersytecie Śląskim uzyskał też stopień doktora nauk fizycznych (o specjalności fizyka jądrowa). Założyciel Fundacji Nauka. To Lubię popularyzującej wśród dzieci i młodzieży wiedzę naukową. Jest doradcą Europejskiej Agencji Kosmicznej i ambasadorem Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.
- śp. Krystyna Bochenek – dziennikarka i polityczka, absolwentka studiów na Wydziale Filologii Polskiej. Wicemarszałkini Senatu RP VII kadencji. Była pomysłodawczynią wielu przedsięwzięć, m.in. Ogólnopolskiego Dyktanda czy Zjazdu Krystyn. Popularyzatorka edukacji językowej i wiedzy o zdrowiu, upamiętniona muralem w centrum Katowic.
- Daria ze Śląska – właśc. Daria Ryczek-Zając, wokalistka, autorka tekstów. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim. Zdobywczyni Fryderyków 2024 w kategoriach: fonograficzny debiut roku i album roku indie pop. Występowała na Męskim Graniu, współpracowała m.in. z Kortezem.
Uniwersytet Śląski to najlepszy wybór dla ciekawych świata, dzięki Nowej Koncepcji Studiów!
Dajemy studentkom i studentom możliwość współtworzenia planu studiów, dostosowując go do swoich potrzeb. – Sam decydujesz, jakie zajęcia przydadzą Ci się do kształtowania ścieżki kariery. Niezależnie od kierunku kształcenia, możesz wybrać zajęcia dotyczące cyfrowego świata, ekspresji twórczej i myślenia krytycznego, społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorczości, największych wyzwań współczesnej nauki, środowiska naturalnego i technologii, zdrowia i rozwoju osobistego. Takie interdyscyplinarne wykształcenie zapewni Ci lepsze przygotowanie do pracy i życia w gwałtownie zmieniającym się świecie – zachęca przyszłe studentki i przyszłych studentów Uniwersytetu Śląskiego dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektorka ds. kształcenia i studentów.
– Walorem studiowania jest wykorzystanie unikalnego środowiska wiedzy, jakim jest uniwersytet. Ze wszystkich uczelni ten typ szkoły wyższej jest najbardziej bogaty w ofertę badań, a tym samym w ofertę kształcenia – zwraca uwagę prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. – Eksperymentujemy z hybrydowym podejściem do studiowania: czyli z jednej strony student i studentka ma swoje określone obowiązki, zdefiniowane w programie studiów, a z drugiej tak staramy się ten program ułożyć, aby w trakcie studiów możliwie dużo skorzystać ze wszystkiego, co jest poza kierunkiem. Ponad 20 lat prowadzenia studiów w tej formule dało nam widomy dowód, że to jest atrakcyjne, że absolwenci tej indywidualnej formy studiowania nie mają żadnego problemu ze znajdowaniem pracy. A przede wszystkim mają coś, co nie jest aż tak częste u studentek i studentów: radość ze studiowania – przyznaje prof. R. Koziołek.
Nowości 2024/2025
W tym roku Uniwersytet Śląski oferuje nowy interdyscyplinarny sposób kształcenia na większości oferowanych studiów oraz aż 5 nowych kierunków:
- Komunikacja Międzykulturowa na Wydziale Humanistycznym
Otwórz się na świat! Zdobądź umiejętności niezbędne do pracy w globalnym środowisku. Poznaj techniki porozumiewania się z osobami z różnych kultur i naucz się budować międzykulturowe relacje. Wiedza ta jest konieczna w dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku zawodowym. - Prawo w Biznesie na Wydziale Prawa i Administracji
Chcesz połączyć wiedzę prawniczą z praktyką biznesową? Ten kierunek jest dla Ciebie! Zdobądź kompleksową wiedzę na temat regulacji prawnych w biznesie, prawa gospodarczego i ochrony własności intelektualnej. Przygotuj się do kariery w korporacjach, kancelariach prawnych lub jako przedsiębiorca. - Interdyscyplinarne studia humanistyczne nad środowiskiem na Wydziale Humanistycznym
Połącz pasję do nauk humanistycznych z troską o naszą planetę. Poznaj, jak humanistyka może wspierać zrównoważony rozwój i tworzyć lepszą przyszłość. Zdobądź unikalne kompetencje, które są nieocenione na współczesnym rynku pracy. - Zarządzanie w kulturze i przemysłach kreatywnych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji (pod warunkiem uruchomienia)
Interesujesz się kulturą, sztuką, technologią informacyjną czy projektowaniem? Marzy Ci się zarządzanie instytucjami kultury firmami z branży kreatywnej? To studia idealne dla Ciebie! Nauczysz się tu zarządzania zarówno marką, jak i zespołem, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. - Studia czeskie w biznesie i kulturze na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji (pod warunkiem uruchomienia)
Fascynuje Cię przenikanie się kultury polskiej i czeskiej? Tutaj dowiesz się wszystkiego o przedsięwzięciach międzynarodowych, transgranicznych lub opartych na stosunkach polsko – czeskich. Čekáme na tebe!
Z Uniwersytetem możesz więcej!