Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

KATOPOLIS – Inauguracja 7. ŚFN KATOWICE i EMNK 2024

10.08.2023 - 16:03 aktualizacja 11.12.2023 - 10:41
Redakcja: wc-a

  • godz. 17.00 – otwarcie bram
  • godz. 19.00 – rozpoczęcie widowiska
  • ok. godz. 19.00 – planowane zakończenie

Nigdy jeszcze grudzień nie był w Katowicach tak przepełniony nauką, jak w 2023 roku. 9 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się inauguracja 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, która będzie również otwarciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Uroczystości rozpoczną się w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”. Nad ostatecznym kształtem widowiska muzyczno-naukowego otwierającego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 pracować będą:

  • Miuosh – raper i producent muzyczny. W 2021 roku wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” wydał album pt. „Pieśni współczesne” z utworami czerpiącymi z pieśni ludowych;
  • Zbigniew Rokita – pisarz, dziennikarz i reporter związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. W 2021 roku został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”;
  • dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych związany ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) o losach rodziny Beksińskich czy „Żeby nie było śladów” (2021) o sprawie zabójstwa przez milicję Grzegorza Przemyka;
  • Mateusz Znaniecki – reżyser filmowy i aktor, absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, związany również z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
  • Dawid Tyszkowski – wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jest uzdolnionym, wrażliwym artystą młodego pokolenia. Niedawno zapowiedział premierę swojego debiutanckiego, długogrającego albumu pt. „Mój kot zaginął i już raczej nie wróci” (wyd. FONOBO Label) oraz trasę koncertową promującą krążek, która odbędzie się w marcu 2024 roku.
  • Julia Pietrucha – zasłynęła jako aktorka filmowa i serialowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley” zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawierała 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele. Klubowe trasy koncertowe, w które artystka ruszyła w 2016 i 2017 roku wraz ze swoimi muzykami, okazały się być ogromnym sukcesem. Bilety na większość koncertów wyprzedały się błyskawicznie.
  • Natalia Grosiak  wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Była również liderką zespołu Mikromusic założonego w 2002 roku. Brała udział w wielu projektach, współtworzyła zespół Digit All Love, reprezentowała Polskę w Melbourne na Red Bull Music Academy, współpracowała z takimi artystami jak: Smolik, Miuosh, Sanah, Tymon Tymański  czy Nikola Kołodziejczyk. Z Mikromusic koncertowała za granicą m.in. w Japonii, Rumunii, Litwie i Irlandii. Wraz z Mikromusic zdobyła nagrodę Fryderyka w 2020 roku w kategorii „Muzyka poetycka”.
  • Piotr Rogucki –  wokalista, kompozytor, autor tekstów i aktor. Współzałożyciel tandemu KARAŚ/ROGUCKI. Piotr ma za sobą wiele lat na scenie spędzonych z zespołem Coma, jednak od 2020 roku można go zobaczyć wyłącznie w zespole KARAŚ/ROGUCKI oraz na dużym i małym ekranie. Można go zobaczyć w takich produkcjach, jak: „Wielka woda” (2022), „Minuta ciszy” (2002), „Stulecie Winnych” (2019), „39 i pół tygodnia” (2019) czy „Gotowi na wszystko. Exterminator” (2017).
  • Mela Koteluk wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach „Debiut roku”, „Artystka roku”, „Album roku – pop alternatywny” oraz wielu prestiżowych nagród. Popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się w 2012 roku. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 roku, ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces jej debiutanckiego krążka. W 2018 roku ukazała się trzecia płyta artystki „Migawka”, która pokryła się złotem i została wyróżniona Fryderykiem 2019.  Ostatnie wydawnictwo z 24 lipca 2020 roku to album „Astronomia poety. Baczyński” powstały we współpracy z zespołem Kwadrofonik. Album został nagrodzony Fryderykiem 2021 w kategorii „Album Roku Muzyka Poetycka”, a w lipcu 2023 roku ukazała się reedycja albumu w wersji winylowej, wzbogacona niepublikowanym wcześniej utworem „Madrygał”.

W widowisku wystąpili także aktorzy i aktorki z teatrów śląskich:

  • Grażyna Bułka,
  • Marcin Gaweł,
  • Barbara Lubos,
  • Izabela Malik,
  • Mirosław Neinert,
  • Wiesław Sławik,
  • Robert Talarczyk.

Na wydarzeniu wystąpią również następujące chóry:

  • Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” – dyrygent prof. dr hab. Joanna Glenc
  • Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – dyrygent Michał Brożek
  • Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – dyrygent Marta Zielińska
  • Chór Politechniki Śląskiej – dyrygent Tomasz Giedwiłło

Bilety na KATOPOLIS można już kupić na www.ebilet.pl.

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

W sprawie zakupu biletów dla grup zorganizowanych (dla szkół, placówek wychowawczych itp.) prosimy o przesyłanie informacji o zapotrzebowaniu z oficjalnej skrzynki pocztowej szkoły/placówki. Wiadomość mailowa wysłana na adres gabinet.rektora@us.edu.pl powinna zawierać informację o liczebności grupy. Rejestracja dla grup zorganizowanych będzie się odbywała na podstawie kodu otrzymanego od organizatora.

Szczegóły dotyczące widowiska KATOPOLIS będą publikowane w wydarzeniu na Facebooku oraz w naszych mediach społecznościowych.

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE oraz weekend otwarcia Europejskiego Miasta Nauki 2024 odbędą się w dniach 9–11 grudnia 2023 r.

Tematem przewodnim otwarcia EMNK 2024 będzie wpływ nauki na transformację naszego regionu.

To jeszcze nie koniec niespodzianek, ponieważ do projektu dołączą wkrótce kolejne gwiazdy świata muzyki i nauki z najwyższej półki! Szczegółowe informacje o tym z kim spotkamy się w Spodku, zaprezentujemy w najbliższych dniach.

Zapisz się na newsletter, aby być na bieżąco z najważniejszymi informacjami: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/badz-na-biezaco-newsletter-sfn 

Klauzula informacyjna RODO

Regulamin wydarzenia

grafika KATOPOLIS

Program Europejskiego Miasta Nauki 2024

W ramach 50 tygodni EMNK, z których każdy będzie koncentrować się na jednym naukowym temacie – starannie dobranym i opracowanym, a poświęconym ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, jak również sami mieszkańcy otrzymają możliwość przyłączenia się do rozwijania wiedzy, m.in. w ramach aktywności w nurcie citizen science.

W programie Europejskiego Miasta Nauki przewidziano również wydarzenia strategiczne, m.in.:

  • 12–15 czerwca 2024 – międzynarodową konferencję EuroScience Open Forum (ESOF 2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
  • czerwiec–wrzesień 2024 – European Science in the City Festival – inicjatywę komisji europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych,
  • czerwiec 2024 – EU Talent Fair – europejską inicjatywę targów pracy dla naukowców i naukowczyń,
  • wrzesień 2024 – europejskie finały EUCYS: European Union Contest for Young Scientists,
  • wrzesień 2024 – organizację TalentOn – europejskiej inicjatywy dla młodych naukowców i naukowczyń,
  • październik 2024 – Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024,
  • 6–10 grudnia 2024 – zamknięcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Zachęcamy do śledzenia informacji dotyczących Europejskiego Miasta Nauki 2024 na stronie wydarzenia, a także w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Podczas festiwalu – pod hasłem „Nauka da nam przyszłość” – oficjalnie rozpoczną się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice. Będzie to zapowiedź 2024 roku, kiedy to w stolicy województwa śląskiego każdy tydzień będzie wypełniony nauką.

ŚFN KATOWICE to coroczne święto śląskiej nauki, organizowane od 2016 roku. Ubiegłoroczna 6. edycja przyciągnęła do MCK 48 tys. osób, a aż 7 tys. śledziło transmisję online. Już od kilku lat festiwal gromadzi tysiące ludzi złaknionych wiedzy. Przez kilka dni mają oni okazję wysłuchać badaczy z Polski i zagranicy, a także brać udział w warsztatach, wykładach i pokazach.

Od 9 do 11 grudnia 2023 roku ponownie zgromadzimy się, tym razem podczas 7. już odsłony ŚFN KATOWICE, by znów chłonąć naukę w atrakcyjny i przepełniony zabawą sposób

Organizatorami obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 są: Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, w skład którego wchodzą Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider konsorcjum), Miasto Katowice, Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Projekt „Wydarzenie otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

return to top