7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

25.10.2023 - 13:23, aktualizacja 08.12.2023 - 11:10
Redakcja: OO
Tagi: Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK) po raz kolejny odbędzie się święto śląskiej nauki – 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE potrwa od 9 do 11 grudnia 2023 roku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło: „Nauka da nam przyszłość”.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie wyjątkowa, połączona z weekendem otwarcia obchodów nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez EuroScience. Widowisko naukowo-artystyczne Katopolis odbędzie się 9 grudnia 2023 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”.

Po raz pierwszy zaplanowano aż trzy dni atrakcji w MCK. Dokładny plan festiwalowych dni przedstawia się następująco:

• 9 grudnia (sobota): godz. 10.00–18.00;
  • 10 grudnia (niedziela): godz. 10.00–18.00;
  • 11 grudnia (poniedziałek – dzień dla szkół): godz. 8.00–16.00.

Wśród najważniejszych nowości 7. ŚFN znalazły się:

• nowe strefy specjalne: strefa motorsportu, strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król;
  • Rynek Idei Miasta Nauki z sześcioma scenami (propozycja nowej aranżacji przestrzeni festiwalu – sześć scen tematycznych nawiązujących do ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024);
  • scena młodej nauki i sztuki oraz scena „Silesian hall of fame” (spotkania z najważniejszymi osobistościami śląskiej nauki i sztuki).

Stałą częścią Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE są znamienici goście specjalni. Odwiedzą nas m.in.: prof. Mike Berners-Lee, prof. Derrick de Kerckhove, dr Niamh Shaw, prof. Lewis Dartnell, Alaina Wood, dr Karolina Pierzynowska, Paulina Różyło, Maria Rotkiel, prof. Krzysztof Zanussi, Dawid Myśliwiec oraz dr Maciej Płaza.

Uczestników i uczestniczki prosimy o rejestrację na wydarzenie – indywidualne bezpłatne wejściówki obowiązujące na wydarzenia w MCK 9–11 grudnia można pobrać poprzez formularz zgłoszeniowy. Na niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne, które wymagają wprowadzenia limitu miejsc, prowadzona będzie oddzielna rejestracja. Bezpłatne wejściówki nie dotyczą wejścia na Katopolis, czyli widowisko otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – wydarzenie będzie oddzielnie biletowane. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na rozwój edukacji.

Szczegółowe informacje o 7. ŚFN znajdują się na stronie slaskifestiwalnauki.pl.

7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.

Sponsorami złotymi festiwalu są: Reply, PKO Bank Polski, PZU Życie S.A., ING Bank Śląski S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. oraz GRUPA American Heart of Poland oraz Koleje Śląskie. Głównymi partnerami instytucjonalnymi są: Węglokoks S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, NAWA: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., Europejska Inicjatywa Społeczna oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz. Sponsorem srebrnym są: JAS FBG oraz Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacja Uniwersytetu Śląskiego. Sponsorem brązowym są Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz Decathlon. Partnerem miedzianym jest ASTRA-DENT Śląskie Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej. Partnerami są: iStudies – Ambassadors of Apple Solutions, KIA Euro-Kas, Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, Polska Agencja Kosmiczna POLSA, Fundacja Nauka. To lubię!, Regionalne Centrum Wolontariatu, Bajka Pana Kleksa, Centrum Edukacji i Zabawy Jeżyk, Fundacja W TO MI GRAJ – Lufcik na Korbkę, Laboratorium Pana Korka, Przedszkole Super Giganci i Żłobek GigaBajtle, Mobilna Strefa Kreatywności oraz Festiwal Granatowe Góry im. J. Pilcha.

Patronatem honorowym objęli wydarzenie: Minister Edukacji i Nauki, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego, Minister Sportu i Turystyki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy RP, Marszałek  Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Chorzów, Prezydent Miasta Częstochowa, Prezydent Miasta Bytom, Burmistrz Miasta Cieszyna, Prezydent Miasta Zabrze.

Głównymi patronami medialnymi 7. ŚFN są: Radio 357, Polityka, Wiedza i Życie, Świat Nauki, Pulsar i Onet. Regionalnym patronem medialnym jest Radio Katowice. Patronami medialnymi są również: PAP Nauka w Polsce, Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, Radio Bielsko i Radio Express, Gość Niedzielny, Radio eM, wKatowicach.eu, Forum Akademickie, Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego, Radio Egida, Przystanek Nauka. Matronatem medialnym objął wydarzenie Magazyn Kosmos dla Dziewczynek.