Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Biblioteki plenerowe promują Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

19.07.2023 - 11:01 aktualizacja 20.07.2023 - 11:15
Redakcja: PK

Przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Śląskiego oraz na katowickim rynku stanęły biblioteki plenerowe. To instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. Ten zaszczytny tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską i po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej.

– Pod względem naukowym przyszły rok będzie zdecydowanie należał do Katowic, które będą dzierżyły miano Europejskiego Miasta Nauki 2024! Miasto zamieni się w żyjące laboratorium, które będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu. Wierzę, że będzie to doskonała okazja, aby wytworzyć synergię pomiędzy lokalną społecznością a środowiskiem naukowym skupionym wokół uczelni z Katowic i nie tylko – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powoli powstaje agenda przyszłorocznego wydarzenia, natomiast już teraz zaczynamy działania promujące je wśród mieszkańców. Stąd pomysł na postawienie biblioteczek plenerowych, które będą zaciekawiać, informować i mam nadzieję inspirować. Stają się one też dosłownym odzwierciedleniem hasła, że nauka jest wśród nas! – dodaje prezydent.

Na konstrukcjach biblioteczek plenerowych znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany wypełnione roślinami. W środku natomiast jest wiele pozycji książkowych oraz ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze.

– Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik”, może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką”. Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki – zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektorka Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z ideą book crossingu, polegającej na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”, zachęcamy mieszkańców do aktywnego korzystania z pozostawionych pozycji książkowych, a także do uzupełniania regałów w bibliotekach plenerowych swoimi książkami. Takimi drobnymi gestami wszyscy możemy przyczynić się do wspólnego budowania miasta nauki.

Uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku to efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej. Lato to świetny czas, żeby wyjść z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na ulice stolicy województwa śląskiego.

Zdjęcie przedstawiające otwartą budkę do book crosingu. Budka jest przepełniona roślinnnością, posiada w środku siedzisko oraz daszek z logiem Europejskiego Miasta NaukiFot. Przemysław Kowal

return to top