Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr hab. Aleksandra Zeman | „Tajna misja Bombika” – słuchowisko słowno-muzyczne

01.06.2020 - 09:29 aktualizacja 21.12.2023 - 13:36
Redakcja: OO
Tagi: muzyka

| dr hab. Aleksandra Zeman |

Zachęcamy Państwa do wysłuchania słuchowiska „Tajna misja Bombika”, które zostało nagrane w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w ramach działań artystycznych na podstawie książki ks. Bogusława Zemana SSP „Przygody słonika Bombika” (wyd. Edycja Świętego Pawła, 2015).

Polecamy Państwu wartościową rozrywkę dla całej rodziny. Zamieszczamy wersje instrumentalne wszystkich utworów dla umożliwienia wspólnego śpiewania zarówno w domu, jak i w szkole. Projekt interdyscyplinarny zrealizowany został pod kierunkiem dr hab. Aleksandry Zeman w ramach warsztatów muzycznych ­– zajęć realizowanych na kierunku edukacja artystyczna (studia magisterskie uzupełniające).

Adresatami projektu są przede wszystkim dzieci, a także młodzież, rodzice, nauczyciele i wychowawcy. Interdyscyplinarne dzieło „Tajna misja Bombika” powstało przy współudziale studentów, absolwentów i wykładowców Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W projekcie wziął także udział Karol Suszka – aktor, reżyser i były dyrektor Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, który zarówno wyreżyserował słuchowisko, jak i wcielił się w postać narratora opowieści. Autorką adaptacji jest dr Magdalena Micherda, z kolei dr Karol Pyka opracował poszczególne piosenki na zespół wokalno-instrumentalny. Nagrań dokonano w Instytucie Sztuk Muzycznych w Cieszynie w styczniu, czerwcu i grudniu 2016 roku. Realizatorem nagrań, montażu i masteringu jest dr hab. Krzysztof Gawlas, prof. UŚ. Płyta została sfinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Tajna misja Bombika” to bajka terapeutyczna, jedna z pięciu opowieści o łaciatym słoniu, bohaterze książki „Przygody słonika Bombika”. Tytułowy Bombik przeżywa takie same trudności życiowe, jakie spotykają nasze dzieci. Zmagając się z nimi, łaciaty słoń uczy dzieci, jak najlepiej sobie z nimi radzić.

Fabuła rozpoczyna się podczas wizyty u zielarki Okapi, która daje słonikowi maść potrzebną w leczeniu rany taty. Częstuje się wówczas dziwnym owocem, po którym bardzo wyostrza mu się słuch. Od tej pory obdarzony zostaje wyjątkowym talentem, potrafi usłyszeć nawet rozmowy owadów. Wkrótce dowiaduje się od nich o nalocie szarańczy. Próby zainteresowania rodziców zbliżającym się zagrożeniem niestety nie przynoszą efektów. W związku z zaistniałą sytuacją Bombik, jego siostra Bomila i kolega Popo tworzą drużynę, której celem jest misja uratowania sawanny. Problemem okazuje się jednak nie tylko odnalezienie siedliska wroga, ale również współpraca w grupie. Bombik ciągle kłóci się z siostrą, narażając tym samym wyprawę na niepowodzenie. Dzięki interwencji surykatki Katki zwierzęta uświadamiają sobie i pokonują negatywne skłonności i nawyki. W finale bajki wszyscy mieszkańcy sawanny skutecznie stawiają opór szarańczy.

Warto podkreślić, że w świecie tytułowego Bombika panuje aksjologiczny porządek. Wiadomo, co jest dobre, a co złe. Ta przejrzystość pomaga dzieciom porządkować świat i czynić go bardziej bezpiecznym. „Tajna misja Bombika” pomoże najmłodszym odkryć znaczenie prawdy jako wartości etycznej, która wpisana jest głęboko w naturę każdego człowieka. Ponadto opowieść promuje zgodę i koleżeńskość, tak ważną w życiu każdego przedszkolaka i ucznia. Słuchacze bajki przekonają się także, że kłopoty i konflikty są częścią naszego życia i – co ważne – trzeba nauczyć się rozwiązywać je w sposób konstruktywny. Bombik pomoże słuchaczom oswoić się ze swoimi emocjami: z lękiem, strachem i niepewnością, a także pomoże w nauce kreatywnego myślenia i wiary we własne możliwości.

Żywię głęboką nadzieję, że „Tajna misja Bombika” pomoże Państwu w sposób ciekawy i twórczy spędzić czas ze swoimi dziećmi. Ufam, że słuchowisko stanie się codzienną pomocą w odkrywaniu prawdy, dobra i piękna. Fenomen bajek terapeutycznych polega na tym, że nie tylko opisują one dany problem, ale zawsze ukazują sposób jego rozwiązania. Pomogą Państwu w odkryciu nowej, nieznanej dotąd możliwości myślenia o codziennych troskach. Bajka kończy się rozwiązaniem trudności, dzięki czemu dziecko uczy się pozytywnego myślenia i wiary we własne siły. Nikt nie daje dziecku gotowych recept czy rozwiązań, ale ono samo przenosi do codzienności wiedzę zaczerpniętą z bajki.

Pobierz książeczkę „Tajna misja Bombika”

Bajka została zaprezentowana dwukrotnie podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w 2016 roku oraz w ramach 10. i 11. Cieszyńskiej Nocy Muzeów w 2017 i 2018 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieszynie, każdorazowo z gościnnym udziałem autora bajki, ks. Bogusława Zemana SSP.

Osoby zainteresowane zagadnieniem bajek terapeutycznych zachęcam do lektury artykułów:

  1. Zeman, „Bajka terapeutyczna „Tajna misja Bombika” i jej realizacja słowno-muzyczna”, w: „Sztuka i jej wartości”, red. nauk. J. Uchyła-Zroski, Zenon Mojżysz, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego 2017, Katowice 2017, s. 184-197, www.ceeol.com.
  2. A. Zeman, „Współudział studentów Wychowania Muzycznego w tworzeniu środków dydaktycznych dla nauczycieli na przykładzie słuchowiska słowno-muzycznego „Tajna misja Bombika”, w: „Pedagogika wczesnoszkolna w Polsce i na świecie. Teoria i implikacje praktyczne”, red. Barbara Borowska, Marta Buk-Cegiełka, Wydawnictwo KUL, Lublin 2019. s. 217–227.

Dr hab. Aleksandra Zeman
Dr hab. Aleksandra Zeman z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ | fot. archiwum dr hab. A. Zeman

return to top